VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

ZENGİN TÜKETTİ; MEMURA, EMEKLİYE YAZDILAR

ZENGİN TÜKETTİ; MEMURA, EMEKLİYE YAZDILAR

Ortalama emekli aylığının 800 TL, asgari ücretin bin TL, ortalama memur maaşının ise 2 bin 200 TL olduğu Türkiye’de devletin resmi istatistik kurumu hanehalkı başına aylık ortalama tüketim harcamasını 2 bin 848 TL olarak açıkladı. Zenginlerin yaptığı harcamaları kağıt üzerinde yoksullara pay eden Türkiye İstatistik Kurumu’nun araştırmasının aksine, Bağımsız Büro-Sen tarafından yapılan hesaplamaya göre en yoksul grubun toplam tüketimin sadece yüzde 8.5’ini gerçekleştirdiği, yüzde 20’lik en zengin grubun ise tüketim harcamalarının yüzde 37.2’sini yaptığı belirlendi. Yine eğitim harcamalarının da yüzde 64.7’si zenginler tarafından yapıldı.

Bağımsız Büro-Sen’den yapılan açıklamaya göre, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) hanehalkı başına aylık ortalama tüketim harcamasını 2 bin 848 TL olarak açıkladı. Tüm hanelerin yaptığı harcamaların kağıt üzerinde hane sayısına bölünmesiyle bulunan bu rakam Türkiye gerçekleriyle ise bağdaşmadı.

800 TL ALIP, 2 BİN 800 TL NASIL HARCANIR

Sendikanın araştırmasında Türkiye’de ortalama emekli aylığının 800 TL, asgari ücretin bin TL, ortalama memur maaşının ise 2 bin 200 TL olduğuna dikkat çekilerek, kağıt üzerinde yoksula pay edilen

Bağımsız Büro-Sen Genel Başkanı Remzi Kızılkaya
Bağımsız Büro-Sen Genel Başkanı Remzi Kızılkaya

gelirlerin gerçeklerle hiçbir ilgisinin bulunmadığı ifade edildi. Bağımsız Büro-Sen Genel Başkanı Remzi Kızılkaya, “Devletin kendi istatistik kurumunun ülkenin zengin nüfusu ile yoksul nüfusu tarafından yapılan harcamalara ilişkin bu tespiti yapması ülke için utanç kaynağıdır. Bulunan ortalama rakam bile emekli, işçi ve memurların aylık olarak ellerine geçen ücretten çok daha fazlasıdır. Yani bir emekli 800 TL alıp da nasıl 2 bin 800 TL harcayabilir. Ülkedeki bu trajikomik hal ve gelir adaletsizliği her geçen gün daha da artmaktadır” dedi.

ZENGİN HARCADI, YOKSULA SAYDILAR

Araştırmaya göre Türkiye’de toplam tüketim harcamasının yüzde 37.2’sini en zengin yüzde 20’lik grup yaptı. En yoksul yüzde 20’lik grup ise toplam tüketimin sadece yüzde 8.5’ini gerçekleştirdi. Yani en zengin grup en yoksul grubun 4.5 katı daha fazla harcadı. Yine en zenginler toplam eğitim harcamalarının ise yüzde 64.7’sini tek başına yaparken, bu rakam en yoksulların eğitime harcadığı paranın tam 29 katı olarak gerçekleşti. Sendika Başkanı Kızılkaya, “Rakamlardan da anlaşılacağı üzere, gerçek yaşantıda eğitimde, sağlıkta, çalışma koşullarında her zaman ikinci konumda tutulan yoksul kesim, kağıt üzerine gelince zenginlerle birlikte değerlendirilmektedir. Zengin, yoksuldan 29 kat daha fazla eğitime bütçe ayırmaktadır, ancak kağıt üzerinde onlar da yoksul vatandaş da 2 bin 848 TL aylık harcamış gibi gösterilmektedir. İnsanların aklıyla alay etmekten başka hangi ifade ile açıklanabilir bu durum?” dedi.

ÜCRETLER İNSANCA YAŞANABİLECEK SEVİYEYE ÇEKİLMELİ

Kağıt üzerindeki bu suni rakamların aksine, her gün acı gerçeklerle yüzleşen memur, işçi ve emekli maaşlarının insanca yaşanabilecek bir seviyeye yükseltilmesi gerektiğini ifade eden Kızılkaya, “Maaşlarımız her geçen ay artan döviz kuru ve enflasyon karşısında erimektedir. İşçisi, memuru, emeklisi kan ağlamaktadır. Çalışanlara hak ettikleri oranda bir ücret vermek devletin öncül görevidir” dedi.

İlk yorumunuz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Devamı