VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

Yörsan yemiyoruz

YÖRSAN işverenini ve ürünlerini protesto ve boykot!

Anayasal ve yasal haklarını kullandıkları için işten atılan 402 Yörsan işçisinin işlerine iadesi sağlanıncaya kadar
YÖRSAN ÜRÜNLERİNİ TÜKETMİYORUZ…

SUSURLUK’TAKİ YÖRSAN DİRENİŞİNİ DESTEKLİYORUZ…

BALIKESİR VE ÇEVRESİNDEKİ SENDİKALAR VE DEMOKRATİK KİTLE MESLEK ÖRGÜTLERİ VE BALIKESİR DEMOKRATİK HALK İNİSİYATİFİ 1 MAYIS’TA SUSURLUK’TA


HERŞEYDEN ÖNCE KENDİNİZ, ÇOCUKLARINIZ VE YAKINLARINIZ İÇİN BU MEŞRU EYLEME YERİNDE DESTEK VERMENİZ GEREK… EN AZINDAN YOLUNUZ SUSURLUĞA DÜŞTÜĞÜNDE YASAL DİRENİŞTEKİ YÖRSAN İŞÇİLERİNİ ZİYARET EDİN, ARABANIZIN KLAKSONLARIYLA VE EL SALLAYARAK DA OLSA DAYANIŞMANIZI GÖSTERİN… (VP)

TIKLAYIN www.tekgida.org.tr/index.asp?sel=11&sayfa=sendikalmucadele&ids=147 TIKLAYIN

Tekgıda-İş: “Yörsan’da 400 Üyemiz Kapının Önüne Bırakıldı”

(ANKA’nın haberi)
Tekgıda-İş Sendikası, Yörsan Süt Ürünleri İşletmesi’nde sendika üyesi 400 işçinin işin son verildiğini bildirdi. Tekgıda-İş Sendikası’ndan yapılan açıklamada, Balıkesir’in Susurluk İlçesi’nde kurulu bulunan Yörsan Süt Ürünleri İşletmesi’nde çalışanların sendikaya üye olması ve toplu iş sözleşmesi için yetki başvurusunda bulunmasıyla birlikte işçi çıkarımının 400 kişiye ulaştığı belirtildi.

Tekgıda-İş Sendikası, Yörsan Süt Ürünleri İşletmesi’nde sendika üyesi 400 işçinin işine son verildiğini bildirdi.

Tekgıda-İş Sendikası’ndan yapılan açıklamada, Balıkesir’in Susurluk İlçesi’nde kurulu bulunan Yörsan Süt Ürünleri İşletmesi’nde çalışanların sendikaya üye olması ve toplu iş sözleşmesi için yetki başvurusunda bulunmasıyla birlikte işçi çıkarımının 400 kişiye ulaştığı belirtildi. Fabrikada çalışan 400 kişinin, sürekli olarak iş yerinde çalışmalarına rağmen “stajyer” adı altında sigortasız çalıştırıldığı kaydedilerek, şu ifadelere yer verildi:

“Üyemiz Mehmet Kahraman, adeta mafya usulüyle, bir bağ evine götürülüp sendikadan istifa etmesi için fiziksel şiddete maruz bırakılmış, ayağına kurşun sıkmakla tehdit edilmiştir. Sendikamız, üyelerimizin anayasa ve yasalardan kaynaklanan örgütlenme haklarını, böyle kaba güç gösterileri ve hukuksuzlukla yok etmeye çalışan işverene karşı her türlü meşru mücadele yöntemini kullanmakta kararlıdır. Baskı tehdit ve şiddetle örgütlenme mücadelemizi durdurabileceğini sanan işveren hesabını çok iyi yapmalıdır.”

Açıklamada, işverenin yasadışı lokavt yaparak çevre köylerden hiçbir deneyimi olmayan kişileri topladığı ve üretim yapmaya devam ettiği belirtilerek, “İnsan sağlığı için tehlikeli olabilecek üretimi hukuki yollardan engelleyebilmek için her türlü girişimi yapacağız. İşvereni çalışanlarının sendikal haklarına saygılı olmaya davet ediyor, aksi taktirde toplumu bilgilendirme amaçlı kampanyalar da dahil olmak üzere her türlü meşru yöntemle mücadeleye devam edeceğimizi ve doğacak sorunlardan da yalnızca işverenin sorumlu olacağını kanuoyuna ilan ediyoruz” denildi. (ANKA)
İŞÇİLER KONUŞUYOR:
Yazar Vatan Postası

İlk yorumunuz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Devamı