VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

Yıl 1918:Amerika’nın Rusya’yı İşgal Planı

Yazar: Netiz Tv
Yıl 1918:Amerika'nın Rusya'yı İşgal Planı
Amerika’nın bolşeviklere karşı beyaz orduya destek verdiğini biliyormuydunuz? Kısa konuyu açalım; Rusya’nın derin hafızasında yeralan işgal’in konusunda; Amerika’nın Bolşeviklere karşı Beyaz Orduya destek vermek için 1918’de Rusya‘yı işgali ; İşte o işgalden bir kare…

Kızıl Ordu Nedir?

28 Ocak 1918 Yılnda kurulan Kızıl Ordu,1946’ya dek Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği‘nin silahlı kuvvetleri. 1918’de, Rus İç Savaşı esnasında Bolşeviklerin silahlı kuvvetleri olarak kuruldu ve 1922 yılında SSCB‘nin resmi ordusu oldu.1917 yılında Ekim Devrimi’nin ardından dağılan Çarlık Rusyası’nın ordusunun yerini almıştır. Gayri resmi olarak Ekim Devrimi sırasında Çarlık ordusuna karşı savaşmak için kurulmuş olup 22 Nisan 1917 de köylü ve işçilerin düzenli bir ordu için eğitime başlanması ile resmen kurulmuştur. Kurucusu Lev Troçki’dir. Kuruluşunda en etkin birimi süvarilerdi. Bunu gelişimi sırasında da korumuş ve tank, uçak, gemi gibi motorize birliklerini her zaman en etkin en güçlü birimi olarak tutmayı başarmıştır. Konvansiyonel gücün önemli bir bölümünü oluşturan kara ordusu da son derece gelişkin tank modelleri ve tank birlikleri yönünden dünyanın en güçlü askeri güçlerinden birini oluşturuyordu.

Orduda subay ağırlıklı askerler yetiştirilirdi. Sergei Bubka gibi subay ve ordu mensupları uluslararası sportif aktivitelerde önemli başarılara imza atmıştır. [kaynak belirtilmeli]
İspanya İç Savaşı’nda Nazi Almanyası ve faşist İtalya Krallığı destekli General Franco kuvvetlerine karşı Cumhuriyetçilere, Çin Devrimi sırasında Çin Kızıl Ordusu’na, Küba‘nın ABD‘ye karşı direnişine, Vietnam Savaşı’nda Kuzey Vietnam‘a , Kore Savaşı’nda da Kuzey Kore’ye katkıda bulunmuştur. II. Dünya Savaşı sonunda Doğu Almanya Silahlı Kuvvetleri’nin donanımını ve eğitimini üstlenmiştir.

Beyaz Ordu Nedir?

Beyaz hareket, her şeyden önce Kızıl Ordu’nun muhalifleri olarak ortaya çıktı.Milliyetçi olan beyaz ordu,ayrıca Beyaz Muhafızlar, mensup olanların ismiyle Beyazlar olarak da bilinmekteler.
Bolşevikler ile Kızıllar’a karşı savaşan anti-komünist birliklerin oluşturdukları dağınık bir konfederasyondu. Büyük oranda Rus İç Savaşı (19171922 / 3) sırasında savaşmalarına rağmen, daha küçük bir oranda da olsa, İkinci Dünya Savaşı’na kadar Rusya sınırları içerisinde ve dışında faaliyet gösteren askeri topluluktur.

Hareketten geriye kalan bazı gruplar ve devamı niteliğinde olan topluluklar çok sınırlı bir desteğe sahip olmuşlardır. Bu gruplar Komünizmin çöküşünden sonraki döneme kadar ”Beyaz göçmen toplulukları” şeklinde varlıklarını sürdürmüşlerdir.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorumlar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku