VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

YGS’ye gireceklere öneriler

wpid-ygs-2015.jpg
Üniversiteye girişte önemli bir adım olan YGS yarın yapılacak.   2 milyon 126 bin 681 aday kaygı ile sınav gününü bekliyor.  Peki öğrenciler sınav sırasında neler yapmalı? Bu soruların cevaplarını Psikiyatrist Dr. R. Sabri Yurdakul şöyle yanıtlıyor:
“Dikkatsizlik sınavda başarıyı en çok düşüren etkenlerin başında gelmektedir. Biliyordum ama yapamadım dememek için dikkatin mutlaka sınav boyunca korunması gerekir. Beyin faaliyetlerinin tümünün bir sonucu olan dikkatin sınav boyunca sürdürülebilmesi için yarım saatte bir 30 saniye gözlerimizi kapayıp, arkamıza yaslayarak derin bir nefes çekmeli ve kendimizi sınav ortamından uzaklaştırmalıyız. Gözlerimizi kapadığımızda gözümüzün önüne beyaz bir sinema perdesi getirmek, tüm dikkatimizi oraya yönlendirmek ve nefes egzersizi yapmak beynimizi ve dikkatimizi toplayıp tekrar sınava yönelmemize faydalı olacaktır” açıklamasında bulundu. Sabri Yurdakul, nefes egzersizinin nasıl yapılacağını ise şöyle anlatıyor “Bunun için önce 8’e kadar sayıp derin nefes almak, ardından 8’e kadar sayıp, bu süre boyunca aldığımız nefesi tutmak ve son alarak da 8’e kadar sayarken yavaşça nefes vermek nefesimize konsantre olmayı ve sınav gerginliğinden 30 saniye bile olsa uzaklaşmamızı sağlayacaktır. Eğer öğrencide dikkat sorunu yoksa bu işe yarayacaktır” dedi.

BUNLARI YAPIN

. Sınava sizi strese sokmayacak biriyle gidin.
. Sınav salonuna mutlaka erken girin ve sınava kadar olan sürede gerginliğinizi atın. Bunun en güzel yolu hedeflediğiniz bölümü kazandığınızı hayal etmektir. Bu hayal kaygıyı azalttığı gibi motivasyonunuzu arttırmaya yardımcı olur.
. Yanıtını bildiğiniz soruları hemen cevap anahtarına işaretleyin, soru formuna işaretliyim sonra cevap anahtarını doldururum dediğinizde bir tanesini yanlış geçirirseniz geri kalanının hep yanlış gideceğini unutmayın.
. Vaktinizi ayarlayın. Ne hızlı, ne yavaş gidin. Saati kontrol edip birebir zamana uymaya çalışın.
. Ne erken bitirin, ne geçe kalın.
. Unutmayın sınav bilginizi ölçüyor, zekânızı değil. Önemli olan yapabileceğimizin en iyisini yapmaktır.

( www.evrensel.net HABER MERKEZİ)

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.