VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

Yağmaya, talana ve peşkeşe karşı Yatağan direniyor!

Yatağan işçileri, işyerlerinin devredilmesine karşı süresiz eylem başlattı. İşçiler: Devir işlemini iptal edin! Cesedimizi çiğnemeden içeri giremezsiniz!
image

Muğla Yatağan’da termik santral ve maden sahalarının özelleştirilmesine karşı 443 gündür direnişlerini sürdüren enerji ve maden işçileri, ihaleyi kazanan firmalara işyerlerinin devredileceği duyumunu alınca işyerlerinde nöbet ve süresiz eylem başlattı.

İşçiler, Bereket Enerji bünyesinde bulunan Elsan Elektrik’in devir için istenen ihale miktarını yatırdığını ve hafta sonuna kadar işyerinde devir teslim işleminin yapılacağını öğrenince harekete geçti. Genel Müdürlüğün ‘Sayaçları sıfırlayın’ çağrısına karşılık önceki gece termik santral ve kömür işletmelerinin önüne iş makineleriyle barikat kuran işçiler, bant ve lastik yakarak beklemeye başladı.

‘BİZ KAYBEDERSEK…’
Türkiye Maden-İş Şube Başkanı Süleyman Girgin ve Tes-İş Şube Başkanı Fatih Erçelik yazılı bir açıklama yaparak verdikleri mücadelenin yalnızca Milas’ın, Yatağan’ın değil, tüm ülkenin mücadelesi olduğunu belirtti. Açıklamada şöyle denildi: “Bugün Yatağan kaybederse tüm işçi sınıfı ve emekçi halkımız kaybeder. Gün diktatörlerin değil, işçi sınıfının yanında olma günüdür.”

BİRLİK, MÜCADELE, ZAFER
İşyerlerine her türlü giriş-çıkışı yasaklayan işçiler, dün sabah aralarında Yatağan Termik Santralı İdari İşler Müdürü Enver Çetin’in de bulunduğu hiçbir yönetici ve memuru içeri sokmadı. Yatağan Kömür İşletmesi’nde bekleyen maden işçileri arasından yaklaşık 500 kişi, Yatağan Termik Santralı’na yürüdü. Muğla-Milas Karayolu’nu yarım saat ulaşıma kapatan işçiler “Ölmek var dönmek yok”, “Direne direne kazanacağız”, “Birlik, mücadele, zafer”, “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam” sloganları attı.

‘DÜZENİ BOZAN AKP’
Muğla İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Halil Çelik, santralın önüne gelerek sendika şube başkanlarıyla görüştü. Çelik, işçilerden soğukkanlı olmalarını ve yasalara uygun şekilde davranmalarını istedi. Maden-İş Şube Başkanı Süleyman Girgin, Çelik’e “Kamu düzenini bozan işçiler değil, AKP iktidarıdır” dedi.

‘TARİH YAZACAĞIZ’
Tes-İş Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik, santralda üretimin durdurulması talimatı aldıklarını, buna karşın üretime devam ettiklerini söyledi. Erçelik, “Aldığımız bilgiye göre bugün sayaçları sıfırlıyorlar, yarın da işyerlerimizi teslim edecekler. İşletmelerimizi özel sektöre devretmeyeceğiz. Bundan sonra burada yatıyoruz, burada kalıyoruz. Cesedimizi çiğnemeden bu işyerlerine giremeyecekler. Türkiye işçi sınıfı adına bir tarih yazmaya hazırlanıyoruz” dedi. Erçelik, herkesi Yatağan’a, mücadeleye destek vermeye çağırdı.

Çeşitli emek, meslek örgütleri ve siyasi partiler, Yatağan işçilerinin yanında olduklarını açıkladı. Petrol-İş’ten yapılan açıklamada “İşçilerin onurlu direnişini selamlıyoruz” denildi. ÖDP’den yapılan açıklamada ise, “Bu barikatı güçlendirmek, emekten yana tüm güçlerin ortak sorumluluğudur. Birlikte direneceğiz” ifadeleri kullanıldı.

‘Onlar ailemizin üyesi olacak’

Santralın özelleştirme ihalesini kazanan Bereket Enerji Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ceyhan Saldanlı, Yatağan ve Çatalağzı santrallarında mevcut personelle birlikte devam edeceklerini öne sürdü. Saldanlı, yaptığı yazılı açıklamada, “Çatalağzı ve Yatağan termik santral işletmelerinin grubumuza devir süreci tamamlanmak üzeredir. Bu işletmelerde 4857 Sayılı Kanunu’na tabi çalışanlar, ailemizin üyesi olacaklardır. Bu çalışanların ailemize katılacak olması, grubumuz için memnuniyet verici olacaktır” dedi.

Kaynak Birgün

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Devamı