VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

WAL-MART İFTİRA ATTIĞI İŞÇİLERE TAZMİNAT ÖDEYECEK

Yazar (AP)
12 03 2007
Fındık fıstık davası

Birer avuç fıstık ve naneşekeri ‘çaldıkları’ için işten kovulan dört tezgâhtar mahkemede aklandı. Eski firmaları mağdurlara 20 milyon dolar ödeyecek

ALBANY – Bayram dolayısıyla Türkiye’de çoluk çocuğun avuç avuç saçıp savurduğu şeker ve fıstıklar, ABD’de trilyonluk bir davaya neden oldu. WalMart firması, fıstık ve naneşekeri çaldıkları gerekçesiyle işten attığı dört tezgâhtarına 20 milyon dolar (yaklaşık altı buçuk trilyon lira) tazminat ödemeye mahkûm edildi.

Firmanın Monticelli’deki satış mağazasında çalışan Cirginia Stringer, Reual Ed Angel, Donnie Brummet ve Tina Sparks hırsızlıkla suçlanarak işten atıldı. İşten çıkarılmalarının haksız olduğunu savunan tezgâhtarların açtığı davada mağazanın video kayıtları tek tek izlendi. Atıştırılan şeker ve fıstıkların taşıma sırasında hasar gören paketler olduğunu kanıtlayan avukat, bu tip bozuk malların geri iade edilmediği ve firma yetkililerinin ‘yazılı olmayan izni’ ile personel tarafından tüketildiğini söyledi.

‘İftira atıldı’

Avukatın iddialarını doğru kabul eden jüri, firmayı ‘iftira attığı ve çalışanlarına ruhi yönden eza çektirdiği’ için beşer milyon dolar (yaklaşık 1,6 trilyon lira) tazminat ödemeye mahkûm etti. Her biri yaklaşık yedi sene boyunca mağazada çalışan tezgâhtarlar ayrıca işten çıkarıldıkları 1995’ten bu yana ödenmeyen maaşları da alacak.

WalMart firmasının avukatı ise ‘her şeye rağmen işten çıkartılma kararının doğru olduğunu savundu ve derhal temyiz mahkemesine başvuracaklarını’ açıkladı. (ap)

İlk yorumunuz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Devamı