VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

VENEZÜELLA’DA TEKEL (PARDON) ELEKTRİK İŞÇİLERİ TOPLU SÖZLEŞME İLE YÖNETİME KATILIM HAKKINI KAZANDI

Yazar sendika.org – latinbilgi

Venezüella’da Ekim ayının sonlarında işçilerin devletin elektrik fabrikasındaki toplu sözleşme hakkını tanımayan bürokratları kovmasıyla doruk noktasına ulaşan elektrik işçilerinin mücadelesi kazanımla sonuçlandı. Hükümetin Elektrik İşçileri Federasyonu (Fetraelec) ile imzaladığı toplu sözleşmeyle birlikte elektrik sektöründe işçilerin talep ettiği dönüşüm yönünde büyük bir kazanım sağlandı.

Bir buçuk yıl önce başlayan elektrik işçilerinin mücadelesindeki kazanımı “sektörde dönüşüm dönemi başlıyor, işçiler bir adım öne çıkıyor” sözleriyle değerlendiren Fetraelec başkanı Angel Navas “Bu işçiler açısından mutlak bir zaferdir. Dün itibariyle ulusal çapta işçi meclislerimizi topladık ve bir buçuk yıldan bu yana öğrendiklerimizi değerlendirerek kutlamamızı gerçekleştirdik. Yapılan toplu sözleşme tarihi önemde çünkü bugün Venezüella’da bu kazanımı sağlamak hala kolay değil “sözlerini sarf etti.

Toplu sözleşmenin şirketteki bürokrat egemenliğini ve yolsuzluğu yok etmek adına uygun bir zemin yarattığını belirten Navas, “toplu sözleşme öncesinde ücretler arasında inanılmaz uçurumlar vardı ve ücretlerin bir kısmı asgari ücretle eşit seviyedeydi ancak artık ücretler eşitlendi ve tüm sektördeki işçiler açısından talep edilen sosyal yardım da artık şirketlerin yükümlülükleri arasında” dedi.

İşçilerin şirketlerin yönetimine doğrudan katılımı

Hükümetin elektrik şirketleriyle gerçekleştirdiği toplu sözleşmede işçilerin şirket yönetimlerine doğrudan katılımı da şart koşuluyor. Sözleşmeye göre şirket yönetimi işçi temsilcilerinin onayı olmaksızın stratejik kararlar alamıyor ve üretim modeli yine işçilerin de katılımıyla belirleniyor.

Elektrik işçilerinin mücadelesi

Hatırlanacağı üzere bir yılı aşkın süredir elektrik sektöründeki yolsuzluk, kötü idare ve işçi haklarının gaspı meseleleri nedeniyle gerçekleştirilen işçi eylemlerinde işçiler ile yöneticiler arasındaki gerilim bu yılın Ekim ayında Venezüella’nın Valencia eyaletinde bulunan Carabobo’da devletin elektrik şirketi olan Corpoelec’te atanmış bürokratların işçilerin protestoları eşliğinde kovulmasıyla doruğa çıkmıştı. İşçi haklarını gasp ettikleri ve elektrik dağıtımında hatalı kararlar aldıkları iddialarını dile getiren binlerce elektrik işçisinin gerçekleştirdiği eylem, bürokratların işçilerin arasından arabalarıyla güç bela kaçmalarıyla son bulmuştu.

Yaşadıkları eyalette günlük elektrik kesintilerinin artık rutin hale geldiğini belirten işçiler, bunun şirket yönetiminin beceriksizliğinden kaynaklandığını söylerlerken, eski yönetim döneminde işten çıkarılan işçiler ve teknisyenler de yeniden işe alınmıştı.

İşçilerin arasından kaçan bürokratların arkasından “gidiyor, gidiyor, bürokrasi gidiyor” diye alkış tutan işçiler, hükümetten işini iyi yapan ve işçi haklarına saldırmayan bir yönetim atamasını aksi takdirde şirket yönetimine talip olduklarını da açıklamışlardı.

Bürokratların kovulmasının ardından bir açıklama yapan Carabobo Elektrik İşçileri Sendikası genel sekreteri Jesus Granados “bugün bizler aynı başkan Chavez’in dediği gibi kontrolü elimize alıyoruz. Bunu halkımızın iyi elektrik hizmetine ulaşımını garanti altına almak ve sorunları çözmek adına yapıyoruz. Bizler bürokratlardan farklı olarak elektriğin kesilmemesini sağlamanın yanı sıra kesilmesinin gerekli olduğu durumlarda ne zaman ve ne kadarlık süre için kesileceğini halkımıza söyleyeceğiz” sözlerini sarf etmişti.

Granados ayrıca elektrik hizmetinin aksaması nedeniyle halkla karşı karşıya gelenin yine işçiler olduğunu, bürokratların sorumsuzluğu yüzünden çeşitli kereler saldırılara maruz kaldıklarını belirtmişti. Venezüella devlet başkanı Hugo Cahevz ise konuya ilişkin yaptığı açıklamada “sorun yalnızca teknik değil politik de. Elektrik şirketlerindeki bürokratların büyük kısmı değişime direniyor. Hepsi değil ancak bu alanda bir Gordiyon düğümü var, işçilerin şirket yönetimine tam katılımına direniyorlar” sözlerini sarf etmişti.

[Aporrea.org / Venezuelanalysis / Latinbilgi – S.T.]
[Aporrea.org / Venezuelanalysis / Latinbilgi – S.T.]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Devamı

Gizlilik ve Çerez Politikası