VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

VENEZÜELLA VE KÜBA’DAN İSRAİL’E ŞİDDETLİ KINAMA

Yazar Latin Bilgi İsrail’in Gazze’ye gerçekleştirdiği ve şimdiden yüzlercesi sivil, 400’e yakın kişinin ölmesine ve çoğu sivil yaklaşık 1.500 kişinin de yaralanmasına neden olan, bütün şiddetiyle devam eden askeri saldırılara Venezüella ve Küba hükümetlerinden şiddetli kınamalar geldi. Venezüella’da yüzlerce kişi “Soykırıma Hayır” sloganıyla İsrail Büyükelçiliği’ne yürüdü.

Venezüella Dışişleri Bakanlığı İsrail’in Gazze’ye gerçekleştirdiği saldırıları “derin bir öfkeyle kınadığını” yazılı bir açıklamayla duyurdu. İsrail’in “cinai saldırıları”nı derhal durdurması çağrısında bulunulan açıklamada İsrail hükümetinin Birleşmiş Milletler Antlaşması’na aykırı fillerinin yaptırımla karşılık görmesinin gerekliliği vurgulandı.

Venezüella hükümeti adına yapılan bir başka açıklamada da “Filistin halkıyla dayanışma içinde olduğu” belirtilirken, “dünyada barış ve adaleti arzulayan bütün hükümetlerin bu saldırılara karşı derhal sesini yükseltmesi” istendi. “Bu saldırının dünyadaki yegane suç ortağı ABD hükümetidir” sözlerinin yer aldığı açıklamada “İsrail’in son askeri harekatı görev süresi bitmekte olan Bush hükümetinin mütecavizliğine tüy dikmiştir” dendi.

Başkent Caracas’ta “Soykırıma hayır” gösterisi

Venezüella hükümeti bu açıklamayı yaparken, yüzlerce Venezüellalı saldırıların başladığı gün ülkedeki İsrail Büyükelçiliği’ne yürüyerek, “Filistin’de gerçekleştirilen soykırıma hayır” sloganları attı, yürüyüş sırasında sık sık Filistin halkıyla dayanışma sloganları atılırken, İsrail Büyükelçiliği’nin önünde “emperyalizme karşı hakların birliği” temalı bir bildiri okundu.

Gösterilerin düzenleyicilerinden olan Filistinli insan hakları aktivisti Hindu Anderi, “Venezüella hükümetine ve halkına bu haksız savaşta Filistin halkının yanında yer aldıkları için teşekkür ediyorum” sözlerini sarf ederken “Filistin halkıyla dayanışmak demek, İsrail’i ekonomik ve politik olarak tecrit etmeye dönük adımların atılması demektir, çünkü aksi takdirde Filsitin halkının mevcut durumunda ne yazık ki her hangi bir değişiklik olmayacaktır” dedi.

Küba’dan İsrail’e kınama: “saldırılara derhal son verilsin”

Küba, İsrail’in Gazze Şeridi’ne düzenlediği ve 200’den fazla Filistinli’nin ölümüne ve yüzlercesinin yaralanmasına neden olan yoğun hava saldırılarını şiddetle kınadı. Küba Devrimci Hükümeti’nin İsrail askeri saldırılarını suç olarak nitelediği açıklamada, saldırılar İsrail’in Filistin halkına karşı düzenlediği en kanlı saldırı olarak nitelendirildi.

Açıklamada, İsrail hükümetinin 18 ayı aşkın süredir hukuk dışı biçimde Gazze Şeridi’ne uyguladığı, çocuk, kadın, yaşlı, hasta ve aç Filistinlileri kuşatma amaçlı ambargonun tam da ortasında bu saldırıları düzenlediğine vurgu yapıldı.

Açıklamada, İsrail’in Uluslararası Hukuku ve Birleşmiş Milletler Sözleşmesi’ni ihlal eden soykırımvari saldırılarının şiddetle kınandığı belirtildi. Küba hükümeti, ayrıca, uluslararası kamuoyunu katliamı kınamaya ve Filistin halkına karşı saldırıların derhal kesilmesini istemeye davet etti. Küba, kahraman ve cefakar Filistin halkıyla en derin dayanışma ve yardım duygularını yineledi.
[Venezuelanalysis / Prensa Latina / Latinbilgi – S.T.]

Yorumlar