VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

VENEZÜELLA’DA MAYIS AYINA KADAR PETROL SEKTÖRÜ KAMULAŞACAK

Yazar Hugo Chavez

Venezüella Başkanı Hugo Chavez, 1 Şubat’ta yapılan uluslararası basın konferansında, Orinoco’daki petrol alanlarının ve elektrik sektörünün yeniden kamulaştırılması için hükümetin planını açıkladı ve Bush’un Venezüella demokrasisi üzerindeki “kaygıları”nı da yanıtladı.

Petrol alanlarının kamulaştırılması

Konuklar ve yabancı basın mensupları önünde “yetki yasası” diye bilinen ve Chavez’e 11 ayrı alan dahilinde 18 ay boyunca kanun hükmünde kararnamelerle yönetme yetkisi tanıyan metni imzalayan Chavez, Orinoco’daki petrolün kamulaştırılmasıyla devletin petrol şirketi PDVSA’nın konumunda meydana gelecek değişiklikleri ve planları anlattı.İçlerinde ufak hisselerle Exxon Mobil, Chevron Corp., British Petroleum PLC, Total SA ve Statoil ASA şirketlerinin de olduğu Orinoco Petrol Ortaklığı’na en büyük ortağın Venezüella Devleti haline gelmesiyle ilgili konuşan Chavez, “yabancı petrol şirketlerinin bu gelişmeleri kabulleneceğinden eminim çünkü biz ortaklığı devam ettireceğiz, ancak anlaşmayı kabul etmiyorlarsa gitmekte de özgürler. BU şirketin dörtbine yakın çalışanı da PDVSA kadrosuna geçecekler, herhangi bir hak ve iş kaybı olmayacak. Biz herhangi bir çatışma istemiyoruz ancak 1 Mayıs’tan itibaren bütün petrol üzerinde kendi kontrolümüzü sağlamayı düşünüyoruz” dedi.

Elektrik sektörünün kamulaştırılması

Başkan Chavez konuşmasını devamında enerji sektöründeki kamulaştırmaya da değindi. Altı özel şirketin kamulaştırılacağına işaret eden Chavez “enerji sektörünün özel sektörde olması çok büyük bir hataydı. Kalkınma ve gelişim için bu sektörün devlet yönetiminde olması bir zorunluluktur. Enerji sektörü, halkımızın ihtiyacını en uygun şekilde karşılayacak biçimde yeniden yapılanacak. Buna itiraz edenler için yargısal hesaplaşma yolu da açıktır” diye sert çıktı.

Chavez’in Bush’a yanıtı

Geçtiğimiz hafta içinde John Negroponte ve ABD Başkanı Bush’un “demokrasi için tehdit” iddialarına cevap veren Chavez basın konferansında da bu konuya değindi. “Beni ‘demokrasi için tehdit’ diye itham eden Negroponte ve Bush’un bizzat Irak’ta ve ABD’nin müdahale ettiği bütün coğrafyalarda kanlı ellerinin olduğunu bütün dünya halkları biliyor, bunlar savaş suçlusu ve katildirler. Hayatlarının geri kalanını hapishanede geçirmeleri gerekir” diye sert çıkan Chavez, “Bay Bush’un artık yönetecek moral ve politik hiçbir gücü kalmamıştır. Yapılacak tek şey ABD’de de halkın Venezüella benzeri bir halk demokrasisini hayat geçirmesi ve bu suçluları ABD’den atmaktır. Biz Venezüella’da doğrudan demokrasiyi inşa ediyoruz, Bush ekibi eğer cesareti varsa bir güvenoyu referandumu yapsın ve sonucuna katlansın” dedi. Hugo Chavez 2004’te yapılan referandumda %59.1 oyla görevine devam etmesi için halktan güvenoyu almıştı.

[venezuelanalysis/Latinbilgi –S.T.]

Yorumlar