VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

VENEZUELA Seyahat Rotası

0 30
Yazar: Kütüphanemiz

Venezuela’nın resmi adı Bolivarcı Venezuela Cumhuriyeti’dir. Bir Güney Amerika ülkesidir. Konum olarak Karayip denizi’nin güneyinde, Brezilya’nın kuzeyinde ve Kolombiya’nın doğusunda konumlanmaktadır. Ayrıca ülke İspanyol işgalcilerinin yerleştikleri ilk bölgelerden birisidir. Venezuela halkı işgalcilere karşı çok dayanmış çok karşı çıkmış bağımsızlıklarını kurtarmak için ölesiye mücadele vermiştir ancak ülke, 1522 yılından 1821 yılına kadar İspanyol devletinin yönetimi altında kalmıştır. Venezuela için büyük öneme sahip ünlü komutan Simon Bolivar Sayesinde ve birçok ülke bağımsızlık kazandı onlar şunlardır ; Venezuela, Ekvador, Kolombiya, Panama ve Peru, Büyük Kolombiya adıyla bağımsızlığını kazanmıştır. Venezuela tam bağımsızlığını tam olarak 1830 yılında kazanmıştır fakat o günden itibaren günümüze kadar birçok siyasi askeri ekonomik krizle karşılaşmıştır. Ayrıca bunların yanında isyanlar askeri darbelerde olmuştur ve bu sorunlar ülkenin kaderi haline gelmiştir Bunların yanı sıra ülke dünyanın en büyük petrol rezervlerine ev sahipliği yapmaktadır. Bu duruda Venezuela’yı ekonomik ve politik anlamda coğrafyada önemli bir aktör konumuna getirmektedir.

 


Venezuela nın yönetim biçimine bakıcak olursak idari yapımdan ABD modeli uygulanmıştır. Başkenti karakstır. Ülke, 9 bölgede 23 eyalet ve başkent bölgesine ayrılmıştır. Karakas, bölgenin en önemli metropülüdür. Ülkenin en büyük ikinci şehiri Maracaibo’dur. Sanayi kuruluşlarının ve fabrikaların bulunduğu üçüncü büyük şehiri Valencia’dır. Ülkenin en eski şehirlerinden olan ve günümüzde tarımasal faaliyetlere ev sahipliği yapan Barquisimeto önemli şehirler arasında yer almaktadır.

Venezuela, gezip görülecek yerler bakımından oldukça zengin bir ülkedir tek dezavantajı suç oranın yüksek olmasıdır. Turistlerin en çok uğradığı yerler bakımından Caracas birinci sıradadır.


Vize durumu;

Pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, 90 güne kadar turistik amaçlı seyahatlerinde vizeden muaftırlar. Resmi pasaport sahibi Venezuela vatandaşları 30 gün, umuma mahsus pasaport sahipleri ise 90 gün süreyle vizeden muaftırlar.

Gidip görülmesi gereken yerler ;

Avila Milli Parkı

Caracas kentini, yukardan izleyebileceğiniz harikaya bir manzarası bulunan Avila Milli Parkı, Cordillera de la Costa Dağları’nın yer alıyor. Venezuela’nın yerli çiçeği olan Cattleya Mossiae isimli orkide türünü burada sık sık görebilirsiniz. Teleferikle de çıkabileceğiniz Avila Milli Parkı’nda, doğa yürüyüşü de yapabilirsiniz.

Doğu Parkı

Resmi olarak ismi General Francisco de Miranda Parkıdır. Çok büyüktür içerisinde ayrıca hayvanat bahçesi’de barındırmaktadır.

Angel Şelalesi

Dünyaca ünlü şelalelerden biri olan Angel, Venezuela’nın en meşhur ve en çok turist çeken yeridir. 979 metre yüksekliğe sahip ve dünyanın en büyük şelalesi olarak gösterilir. Bulunduğu bölge sık bir bitki örtüsü ile kaplı olduğundan dolayı ulaşımda zorluklar yaşanabiliyor.

Simon Bolivar Evi

Ünlü Komutan Simon Bolivar’ın doğduğu bu ev en popüler turistlik yerlerden birisidir. Şuanda müze olarak Venezuela’da hizmet vermektedir.
Vatan Postası Youtube ABONE OLmak için Tıklayınız

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorumlar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et! Oku