VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

Ukrayna’da durum Rusya’nın istediği gibi gitmiyor değerlendirmeleri üzerine kısaca;

Ukrayna’da durum Rusya’nın istediği gibi gitmiyor değerlendirmeleri üzerine kısaca;

Siyasi değerlendirmelerin somut gerçeklerden uzak “ezber-e” yapıldığı bir yerde, “askeri ” değerlendirmelerin de “somut gerçeklerin” hesaba katılmadığı bir “ezber-cilik” temelinde yapılması kaçınılmaz olur.

ABD ve NATO saldırdığı ülkelerde “Şok ve dehşet” olarak böbürlendiği savaş taktiğini uygular. Havadan yoğun bombalamalarla yerleşim yerlerini harabe haline getirir, bir hafta içinde on binlerce insan öldürür, bunların yüzde 90 ı, sivildir, onu da “collateral damage” diye geçiştirir, devamında karadan saldırarak yaralanmış olanları öldürür,
ülkeyi ve sokakları paralı askerlerin sivillerin üzerinde atış talimi alanına çevirir, kızların ırza geçip devamında evi ailesi ile birlikte yakar, hapishanelerde insanlık dışı muamelelerle kendisine köpeklik yapacak olanları seçer ve eğitir, savaşı başka yöntemlerle devam ettirir.

ABD-NATO nun savaşlarda kısa zamanda belirli ölçüde başarılı olmasının birinci nedeni bu ülkelerde ABD ve-ya da Avrupa vatandaşlarının olmaması nedeniyle Karpet bombasından, fosfor bombasına kadar her türlü bombayı “denemesi” ve kitlesel imha pratiğidir.

Ukrayna’da durum, birçok nedenlerle farklılık taşıyor. Her şeyden önce Ukrayna’da yüzde 22 civarında, yani milyonlarca Rus nüfusu var. Bunun yanında neo-Nazi olmayan, onlara karşı ama çaresiz milyonlarca insan var. Rusya’nın ABD savaş taktiğini uygulamasını beklemek ve bu temelde bir karşılaştırma yapmak, ayni “ne Rusya ne ABD, “Ukrayna iç savaşta kendi derdini kendisi çözsün” ezberci dar kafalılığının ve sol lafazanlık arkasında gizlenen pasifliğin bir göstergesi olabilir.

Rusya’nın birinci hedefinin Donbass bölgesinin tamamen ele geçirilmesi olduğu tartışılmaz bir gerçek. Kiev’e saldırının temel olarak bu planı kolaylaştırmak için olduğu da bariz, çünkü Ukrayna’nın batısında, ülkenin yarısından çoğunda, hiçbir askeri faaliyet yok (başlangıçta askeri üslerin bombalanması hariç).

Rusya’nın bir bütünlük olarak uyguladığı askeri taktiği askere bile gitmemiş bir “gazetecinin” biliyor! olması,
onu zaten “taktik” olmaktan çıkarır. Neyi neyle karşılaştırıyoruz? Karşılaştırmalarda uygulanan somut olarak belirlenmiş “siyasi amaçlar” ne? Siyasi amaçlar hem savaşın pratiğini hem ülke içinde yaygınlığını hem de olası sürecini belirleyici olan etkenlerdir.

Eğer Rusya yakın bir sürede Kırımın ve Donbas’ın tanınmasını, Ukrayna’nın tarafsızlaştırılmasını- NATO ile ilişkilerini kesmesini sağlayabilirse, bu Rusya’nın siyasi amacını gerçekleştirmiş, yani savaşı kazanmış olmasını gösterir. Bu süreç içinde neo-Nazilere büyük darbeler vurabilirse, bu da onun kazanımının daha uzun vadeli olacağına işaret eder.

Bir savaşın kaç gün sürdüğü, kimin niceliksel kaç kayıp verdiği savaşın “Şok ve Dehşet” taktiğiyle mi yoksa başka taktiklerle mi yürütüldüğü konusunda bir fikir verebilir, ama siyasi amaç ve savaş açısından “kayıp-kazanım” konusunda bir fikir vermez.

Erdogan Ahmet

Yorumlar