VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

UKRAYNA FAŞİZMİNİN KAYNAĞI…

UKRAYNA FAŞİZMİNİN KAYNAĞI, UKRAYNACA LVİV, RUSÇA LVOV OLARAK ADLANDIRILAN KENTİN ADETA MERKEZİ OLDUĞU BATI UKRAYNADIR.

TARİHTE DAHA ÇOK AVUSTURYA -MACARİSTAN VE POLONYA DEVLETLERİNİN EGEMENLİĞİNDE KALAN BU BÖLGE HALKI, AĞIRLIKLI OLARAK, ORTODOKS VEYA KATOLİK DEĞİLDİR.
“UNİAT” OLARAK ADLANDIRILAN BİR HRİSTİYAN MEZHEBİNE MENSUPTURLAR. AYRI KİLİSELERİ VARDIR.

“MOSKOL” OLARAK ADLANDIRDIKLARI RUSLAR’I SEVMEZLER. UKRAYNA DİLİNİN DAHA AĞIR BİR LEHÇESİNİ KULLANIRLAR. FİZYONOMİLERİ RUSLARDAN, HATTA DİĞER UKRAYNALILARDAN OLDUKÇA FARKLIDIR. RUSLAR DA GENEL OLARAK ONLARDAN HOŞLANMAZLAR VE KOYU RENKLİ SAÇLARI, SİVRİ BURUNLARI NEDENİYLE “TÜRK TOHUMU” OLARAK ADLANDIRIRLAR. HALBUKİ FİZİKİ OLARAK TÜRKLERDEN ÇOK MACARLARA BENZERLER. AYRICA OSMANLI DEVLETİ DE O BÖLGEDE EGEMEN OLMAMIŞTIR – AKINCILARIN ETKİSİNDEN BELKİ SÖZ EDİLEBİLİR.

NAZİ İŞGALİ SIRASINDA NAZİ ORDULARINA KARŞI DİRENMEMİŞLER, HATTA ONLARI MEMNUNİYETLE KARŞILAMIŞLARDIR – KULA VE AKHİSAR’I HATIRLAYALIM MI? DAHA SONRALARI NAZİLER’İN HALKA KARŞI TAVRININ DİĞER İŞGAL ETTİKLERİ ÜLKELERDEN HİÇ DE FARKLI OLMADIĞINI GÖRMELERİNE KARŞIN BİR BÖLÜMÜ NAZİ GÜÇLERİNDE, UKRAYNALI LEJYONERLER OLARAK YER ALMIŞLARDIR. KIZILORDUNUN UKRAYNAYI KURTARMASININ ARDINDAN, BİR BÖLÜM UKRAYNALI DA ORTA ASYA ÜLKELERİNDE İSKAN EDİLMİŞTİR.

BUNUNLA BİRLİKTE, STALİN’İN ÖLÜMÜNE KADAR, BATI UKRAYNA ORMANLARINDA “BEYAZ PARTİZANLARIN” FAALİYETİ DEVAM ETMİŞTİR. HRUŞÇOV’UN KIRIM BÖLGESİNİ UKRAYNA’YA “HEDİYE EDEREK” (!) BU SORUNU ÇÖZDÜĞÜ (?) SÖYLENİR.

TÜM BUNLARA KARŞIN UKRAYNALILARIN HEPSİNİ “FAŞİST” OLMAKLA SUÇLAYABİLİR MİYİZ? ELBETTEKİ HAYIR – DÖNÜP BİR KENDİMİZE BAKALIM.

BOLŞEVİK İHTİLALİ DÖNEMİNDE UKRAY’NADAKİ İÇ SAVAŞ VE UKRAYNA SOVYET SOSYALİST CUMHURİYETİNİN NASIL KURULDUĞU ÖĞRENİLİRSE, BU TÜR ZIRVALIKLAR DA BÜYÜK ÖLÇÜDE SONA ERER.

ELBETTE AKLINI KİRAYA VERENLER HARİÇ.

Ahmet H.Köse

Yorumlar