VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

Ubuntu 14.10 (Utopic Unicorn) indirilmeye hazır

0

image

Günümüzde en çok kullanılan Linux dağıtımlarından biri olan Ubuntu’nun en güncel sürümü dün kullanıcılara sunuldu.

Günümüzde en çok kullanılan Linux dağıtımlarından biri olan Ubuntu’nun en güncel sürümü dün kullanıcılara sunuldu. Her nisan ve ekim aylarında yeni birer sürümü yayınlanan Ubuntu’nun farklı amaçlar için özelleşmiş Ubuntu Desktop, Ubuntu Server, Ubuntu Core, Kubuntu, Lubuntu ve Ubuntu Kylin gibi farklı versiyonları da Linux meraklılarının kullanımına sunuldu.

Ubuntu ülkemizde ve Dünyada yaygın kullanılan bir Linux dağıtımı. Bunun en temel nedeni 10 yıllık geçmişi boyunca çıkardığı sürümlerin diğer Linux sürümlerine kıyasla son derece kullanıcı dostu olması. Hatta pek çok Windows kullanıcısının Linux ile ilk tanışması Ubuntu üzerinden oluyor. Hemen hemen her dilde pek çok kullanıcısının olması ve internet üzerinden ulaşılabilen çok sayıda döküman, kullanıcı tavsiyesi, yorumlar ve komünite desteği sayesinde Ubuntu son derece yaygınlaşmış durumda. Kişisel bilgisayarlardan sunuculara kadar pek çok platformda çalışan Ubuntu, sağlam ve kararlı yapısı ile de özellikle güvenlik kaygısı taşıyan pek çok kişiyi kendine çekebiliyor.

2015 Nisan ayına kadar indirilebilecek olan 14.10 (Utopic Unicorn) sürümünü 15.04 (Vivid Vervet) sürümü takip edecek. Ubuntu sürümleri çıktığı yıl ve ay ile adlandırıldığı gibi alfabetik sırada sıfat-hayvan ismi çifti ile de adlandırılıyor.

Masaüstü versiyonunu denemek ve Linux dünyasına adım atmak isteyenler Ubuntu’nun web sitesinden 14.10 sürümünü ücretsiz olarak indirebilir ve bilgisayarlarına kurulum yapmadan deneyebilirler.
( Kaynak:BilimSoL Cihan Yıldırım )

İlk yorumunuzu yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.