VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

Tüvtürk Direnişi 127.gününde

0

TÜVTÜRK Muğla Taşıt Muayene İstasyonu’nda görevli 18 işçi, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Nakliyat-İş Sendikası’na üye oldukları gerekçesiyle 4 ay önce işten çıkartılan 18 işçi için, Tüvtürk Muğla işçileri ile dayanışma amacı ile kurulan Tüvtürk Muğla Taşıt Muayene İşçileri İle Dayanışma Platformu bileşenlerinden, DİSK İl Temsilciliği, KESK Şubeler Platformu Bileşenleri, TMMOB İl Koordinasyon Kurulu, Muğla Tabip Odası üye ve yöneticileri, sendika yöneticileri, Direnişçi işçiler ve ailelerinin katılımı ile kitlesel bir basın açıklaması yapıldı.

Sınırsızlık Meydanında yapılacağı duyurulan basın açıklaması kötü hava koşulları nedeni ile Orgeneral Mustafa Muğlalı pasajının içinde yapıldı.

DİSK bağlı Nakliyat-İş Sendikası; “Muğla Taşıt Muayene İstasyonları İşletim A.Ş.’de örgütlenmiş ve yasal çoğunluk sağlanmıştır. Bu süre içerisinde işveren sendikamıza üye olan işçilerden 18 işçiyi işten atmış, atılan üyelerimizin işe geri dönüş mücadelesi 127 gündür işverenin her türlü baskısına ve kötü hava koşullarına rağmen tüm kararlılığı ile devam etmektedir.”

KESK Muğla Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü ve SES Şube Başkanı Fatma Yarış bir konuşma yaptı. Fatma Yarış yaptığı konuşmada Platformun kuruluş sürecini anlatarak, platform olarak Tüvtürk Muğla işçileri ile dayanışma amacı ile bir çok eylem ve etkinlik yaptıklarını belirtti. Nakliyat-İş sendikasına üye oldukları için işten çıkartılan ve 127 gündür direnişte olan Tüvtürk Muğla Taşıt Muayene işçilerinin mücadelesi başarıya ulaşıncaya kadar da bu eylemlerine devam edeceklerini bir kez daha vurguladı. Fatma Yarış Muğla halkını 20 Aralık’ta yapılacak duruşmaya davet ederek konuşmasını bitirdi.

Zeki Olkun yaptığı konuşmada Muğla Tüvtürk örgütlenme sürecini anlatarak direniş hakkında bilgi verdi. Mücadelenin çok yönlü devam ettiğini bir taraftan direnişin, mücadelenin devam ettiğini diğer taraftan da hukuksal mücadelenin verildiğini ifade etti. Atılan üyelerin 127 gündür işverenin her türlü baskısına, yıldırma politikalarına, olumsuz hava koşullarına rağmen kararlı, inançlı bir şekilde devam ettiğini ve işçiler kazanıncaya kadar da devam edeceğini söyledi. Muğla halkından direnişteki işçilerle dayanışmalarını devam ettirmelerini isteyerek 20 Aralık’da yapılacak işe iade davasına da katılmaları için çağrı yaptı. Zeki Olkun “Buradan Tüm Basın Emekçilerini, Demokratik Kitle örgütlerini ve Muğla Halkını 20 Aralık’daki Mahkemeye bekliyoruz.” diyerek konuşmasını bitirdi.

Katılımın yoğun olduğu ve pasajdaki esnafın ve pasaja alış verişe gelen müşterilerinde ilgi ile dinledikleri basın açıklaması atılan sloganlarla sona erdi. İşçiler daha sonra direniş yerlerine dönerek direnişe devam ettiler.

İlk yorumunuzu yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.