VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

“TÜRKİYE’NİN KALBİ ANKARA” 1934 YAPIMI SOVYET BELGESELİ

Yazar Derleyen: Aydınlık Gelecek   

İbretle okuyalım, izleyelim. Latinamerika’nın Bolivarını oranın devrimci ve sosyalistleri nasıl değerlendiriyor izliyoruz. Bizimkilerin içinden bazılarının Gazi Mustafa Kemal’i nasıl değerlendiremedikleri, marifetmiş gibi sabah akşam Gazi’ye küfrettikleri herkesçe biliniyor. Oysa Ortadoğu’nun Gazi Mustafa Kemal’inin Bolivar’dan eksiği yok fazlası vardır. Eksik olan: Bu toprakların hastalıklı, inmeli, beyin kireçlenmesine uğramış, kompleksli küçükburjuva sözde aydınlarının; lafta “devrimci”liği ve sözde “sosyalist”liği kimselere bırakmayan sıkıyönetiminin aşılamamışlığıdır… Hâlâ sollu sağlı köhne politik kürsülerden bolca sesi duyurtulan sınıflarüstü “ulusalcılık” ve “sivil toplumculuk” cayırtılarından, kayıkçı dövüşlerinden, ileriye-geriye kaçıklıklardan göz gözü görmüyor… Her biri diğerini besleyip azdırıyor… Sular bulandırılmaya, ortalığa toz, duman ve sis çökertilmeye çalışılıyor. Kime hizmet ediliyor? Kimlerin değirmenine su taşınıyor? Kimlerle kol kola giriliyor? Bilmeyerek olması sonucu değiştirir mi? (Vatan Postası)

Atatürk’ün isteği üzerine 1934 yılında Rus yapımcılarca çektirilen, ancak 1969’da TRT’de gösterildiği sırada dönemin TRT Genel Müdürü Adnan Öztrak’ın gece baskınıyla yayından kaldırılan ‘Türkiye’nin Kalbi Ankara’ belgeseli, Köşk’ün internet sitesinde yayımlanmaya başladı. Belgeselde Sosyalist Enternasyonal Marşı da çalınıyor.
1934 yılında Atatürk’ün isteğiyle Rus yönetmen Sergey Yutkoviç çektirilen “Türkiye’nin Kalbi Ankara” belgeselinden. Cumhuriyetin ilk yıllarına ait en önemli görsel materyallerden biri olan belgeselin ilginç bir hikayesi var:
YASAKLANAN BELGESEL ŞU ANDA CUMHURBAŞKANLIĞI WEB SAYFASINDA
Çekildikten sonra yıllarca tozlu raflarda unutulan belgesel, Atatürk’ün ölümünün 31’inci yılında dönemin TRT Program Daire Başkanı Mahmut Tali Öngören tarafından bulunarak yayına verilmiş. Ancak belgesel, daha yayın devam ederken dönemin TRT Genel Müdürü Adnan Öztrak’ın hışmına uğramış ve komünizm propagandası yapıldığı gerekçesiyle yayından kaldırılmış. Sosyalist Enternasyonal Marşı’nın da yer aldığı belgesel yüzünden Mahmut Tali Öngören de görevden alınmış.
Bu olayın ardından tekrar tozlu raflardaki yerini alan belgesel bugünlerde yine gündemde. Nedeni de belgeselin Çankaya Köşkü’nün resmi internet sitesine koyulmuş olması. Bilgisayarlarından http://www.tccb.gov.tr/sayfa/ata_ozel/video/ adresini açanlar belgeselin tamamını izleyebiliyor.
BOZKIRLAR, GAZİLER VE DEVRİMCİ COŞKUSU
Belgeselde, bozkırın ortasında henüz yapım halindeki Başkent Ankara’ya ilişkin görüntüler yer alıyor. Bu görüntüler eşliğinde devrimlerin coşkusu bozkırın dört bir yanından Ankara’ya yürüyen izci kızlar, gaziler, köylü kadınlar ve askerlerin gülen yüzleriyle yansıtılıyor.
Orjinal Kopya Cumhurbaskanligi web sayfasinda: http://www.tccb.gov.tr/sayfa/ata_ozel/video/
İlk yorumunuz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Devamı