VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

TÜRKİYE İŞÇİ SINIFININ 15-16 HAZİRAN DİRENİŞİ

Yazar Derleyen: Vatan Postası

15-16 HAZİRAN GENEL BİLGİ İÇİN TIKLAYIN

Bugün 15-16 Haziran işçi direnişinin 39. (2010’da 40.) yıldönümü

Sendika.Org 

“Bizler Demirdöküm işçileri olarak, karar verdik ve and içtik. Bizim namusumuz gibi koruduğumuz sendikaları kapatabilirler, ama bizim kafamızdaki bilgileri asla kapatamayacaklar”

Bugün, yaşanan ekonomik krizi bahane eden hükümetin ve patronların işçi sınıfına yönelik saldırganlığı gitgide artarken, yeni bir direniş ve zafer kuşağı yaratmanın eşiğindeki işçi sınıfının yolu şanlı 15-16 Haziran direnişiyle aydınlanıyor. Şanlı 15-16 Haziran direnişini yaratan Türkiye işçi sınıfı ise son dönemlerde yaptığı fabrika işgalleri, işyeri direnişleri ve kitlesel mitinglerle yeni 15-16 Haziran direnişleri yaratmanın sancılarını yaşıyor.

Türkiye işçi sınıfının mücadele tarihi açısından en önemli günlerden ikisi, 15 ve 16 Haziran 1970 günleri yaşanmıştı. Başta İstanbul ve İzmit olmak üzere Ankara, İzmir, Adana, Sakarya gibi illerin sanayi bölgelerinden, üniversitelerinden 150 bin kişi alanlara çıkarak gücünü ortaya koymuştu. AP ve CHP’nin oylarıyla Meclis’te kabul edilen Sendikalar Kanunu ile DİSK kapatılmak isteniyordu. Kırdan kente göçen ve işçileşen kitlelerin çalışma koşulları hergün daha da vahşileşirken, yüzde 100’lere varan zamlarla yaşam koşulları zorlaştırılıyordu. İşçilerin tek dayanağı olan sendikalarının da ellerinden alınmaya kalkılmasına işçi sınıfı büyük bir direnişle engel oldu.

15 Haziran sabahı makinelerin susturulmasıyla başlayan direniş, 115 fabrikadan 75 bin işçinin yollara dökülmesiyle devam etti. İlk olarak Ankara asfaltı üzerindeki Otosan Fabrikası’ndan 2 bin 700 işçi, “Yaşasın işçi sınıfı, zincirlerimizden başka kaybedecek bir şeyimiz yok” sloganlarıyla yürüyüşe geçti. Haliç’ten yürüyüşe geçen işçiler fabrika fabrika gezerek arkadaşlarını yanlarına çağırdılar. Saat 9.00’dan sonra bütün İstanbul-İzmit karayolu ve İstanbul sanayi bölgeleri işçi kafileleriyle doldu. İşçileri eylemleri 16 Haziran’da da devam etti. İşçilr karşısında çaresiz kalan hükümet sıkı yönetim kararı aldı. 162 işçi tutuklanırken yüzlerce işçi işten atıldı. 4 işçi polis tarafından öldürüldü.

DİSK’li işçilerin sendikalarına sahip çıkmak için başlattıkları direnişe Türk-İş üyesi işçilerde destek verdi. İşçi sınıfı başlattıkları direnişle sendikalarına ve emeklerine sahip çıkarak sermaye sınıfının oyununu bozguna uğratmıştır. 15-16 Haziran Türkiye sosyalist hareketi açısından bir dönüm noktasıdır.

Yorumlar