VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

TÜRK İŞ: “DÖNÜŞ YOK 1 MAYIS’TA TAKSİM’DEYİZ!”

Yazar Ntv   

 TÜRK-İŞ Genel Sekreteri Mustafa Türkel, DİSK ve KESK’le birlikte 1 Mayıs’ta Taksim’de olacaklarını söyledi…

“500 bin kişiyle Taksim’e geleceğiz. Yasakların ve engellerin kardeşlik türküleriyle nasıl aşılabileceğini göstereceğiz” dedi.

TÜRK-İŞ’e bağlı sendikaların şube başkanları 1 Mayıs kutlamalarıyla ilgili değerlendirme toplantısı yaptı. Genel Sekreter Mustafa Türkel, toplantının basına açık bölümünde yaptığı konuşmada, 1977 yılı 1 Mayıs’ında Taksim Meydanı’nda meydana gelen olaylar nedeniyle “her yıl 1 Mayıs geldiğinde bilinçli ya da bilinçsiz olarak 1 Mayıs’ın korku ve tedirginlik günü olarak gösterildiğini” belirterek, “İstanbul halkı rahat olsun. Biz inat ettik, o gün 1 Mayıs’ı kardeşlik günü olarak kutlayacağız” dedi.
TÜRK-İŞ, DİSK VE KESK’in bu yıl 1 Mayıs’ı Taksim Meydanı’nda kutlama yolunda irade ortaya koyduğunu belirten Türkel, işçilerin talepleri karşısında hükümet yetkililerinin 1 Mayıs’ın bayram olmasını kabul ettiğini, ancak tatil günü olmasını ve Taksim’de kutlanmasını ise kabul etmediğini hatırlattı.

Türkel, bu yıl 1 Mayıs’ın Taksim’de kutlanması için çeşitli girişimlerde bulunduklarını kaydederek, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü ziyaret ettiklerini ve kendisinin “taleplerini olumlu karşıladığını” ifade etti.

31 YIL SONRA TAKSİM’DE ÖZGÜRLÜK

Başbakan Erdoğan’ın, 1 Mayıs ile ilgili son açıklamalarında “talihsiz ifadeler” kullandığını dile getiren Mustafa Türkel, “Sayın Başbakan’ın bu açıklamalarını yorgunluğuna, asabiyetine veriyoruz. Umuyorum bunu düzeltir ve işçilerden, çalışanlardan özür diler. Biz sayın Başbakan’ın yaptığı bu açıklamadan da gördük ki, Taksim bizlere kapatılmak istenmektedir. Biz 31 yıldır Taksim’de olmayanı yaşamak istiyoruz. Elimizde çiçeklerimiz, kardeşlik, özgürlük türküleri söyleyerek, herkese açık olan bu meydanda 1 Mayıs’ı kutlamak istiyoruz” diye konuştu.

DİĞER YÜZÜMÜZÜ DÖNDÜRECEĞİZ

Türkel, 1 Mayıs’ta Taksim’de olacaklarını ve çöpleri, afişleri, flamaları yerlere bırakmayacaklarını da dile getirerek, şöyle devam etti: “Biz Taksim’e 500 bin kişi geleceğiz ve 500 bin tane karanfil bırakacağız. Sevgimizi, dostluğumuzu bırakacağız. Ülkemizdeki yasakların ve engellerin kardeşlik türküleri söyleyerek nasıl aşılabileceğini göstermek için elimizden gelen her şeyi yapacağız.

1977 TAKINTISIYLA KORKU YAYILIYOR

“Ancak bazı basın yayın organlarında 1977 takıntısı olduğunu görüyoruz. Yine halkımıza korku aşılanmak isteniyor. Her 3 konfederasyon adına söylüyorum ki; Türk halkı, İstanbul halkı rahat olsun. Biz kimsenin burnunun kanamaması için, kimsenin yüzünün asılmaması için 1 Mayıs’ı tertipleyen örgütler ve çalışanlar olarak her türlü desteği ve kolaylığı onlara sağlayacağız. Emniyet güçleri veya diğer güçler olsun, bize birileri şiddet göstermeye kalktığında asla şiddetle cevap vermeyeceğiz. O gün birileri yüzümüze şamar atmaya kalkarsa, bilsin ki diğer yüzümüzü döndüreceğiz. Çünkü biz inat ettik o günü kardeşlik ve bayram olarak kutlayacağız.”

MİLYONLARLA TAKSİM’DE TEK SES OLALIM

Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan’a “Bu fırsat kaçırılmasın” diyen, “Başta İstanbul Valiliği olmak üzere devletin tüm erkanına diyoruz ki; biz 1 Mayıs’ı Taksim’de kutlayacağız” diyen Türkel, tüm İstanbul halkını da 1 Mayıs’ta Taksim’e çağırdı. Türkel, “Gelin milyonlarla Taksim’de olalım. Milyonların sesi tek ses olarak çıksın. Ülkede demokrasi ve özgürlüğü sindirerek, yaşayalım” dedi.

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Türkel, “1 Mayıs’ı Taksim Meydanı’nda kutlayacağınızı söylediniz. Bu kararınızdan artık dönüş yok mu?” sorusu üzerine, “Söyleyeceğimizi söyledik. Bunun dönüşü falan olmaz. 1 Mayıs’ta Taksim’deyiz” dedi.

DEVLETİN GÖREVİ ŞİDDET DEĞİLDİR

“Hükümete çağrıda bulundunuz, ancak çağrınıza cevap gelmezse, İstanbul Valiliği Taksim yasağını uygularsa, geçen yıl yaşanan olayları da göz önüne alırsak ve bu sene yaşanabilecek olaylardan kim sorumlu olacak?” sorusuna karşılık Türkel, şöyle dedi:

“Biz vergisini ödeyen, üreten vatandaşız. Ülkenin ekonomik gelişmesi ve kalkınmasına büyük katkılar veren emek dünyasıyız. Yılbaşı kutlamalarına, futbol karşılaşmaları sonucu zafer kutlamalarına açık olan Taksim’in yalnız emekçilere yasak olmasını içimize sindiremeyiz. Bunun sorumlusunu aramak istemiyoruz. Biz olay olacak gibi bakmıyoruz ama devletin görevi cebir ve şiddet kullanmak değildir. Devletin görevi kanunlara uyulmaması halinde kanunlara uyulmamasının gereği olan dava açma hakkını kullanmaktır. Devlet cebir ve şiddet kullanamaz. Emniyet gücüyle, güvenlik güçleriyle de olsa devlet cebir ve şiddete başvuramaz, vurmamalıdır. Günümüz dünyasında bunların kabul edilebilir bir yanı yok. Devlet, vatandaşına nazik davranmak zorunda. İlle sorumlu aranırsa yasalar bu konuda açıktır. Yasal işlemler yapılır, komite görevlileri hakkında davalar açılır, mahkemeler ve bağımsız yargı gereğini yapar. Devlet ancak bu yolla mücadele eder. Şiddete başvurursak devlet bize şiddetle karşılık verebilir. Şiddete başvurmadığımız sürece devletin herhangi bir organının bize karşı şiddete başvurması suçtur.”

Kaynak: NTV

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Devamı

Gizlilik ve Çerez Politikası