VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

TÜRK İŞ BAŞKANLAR KURULU TOPLANDI… “TÜRK İŞ GÖREVE! GENEL GREVE!”

Yazar sendika.org – sol.org

Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, bir açıklama yaparak, Başbakan Erdoğan’la görüştüğünü ancak görüşme sonrası Erdoğan’ın açıklamalarını talihsiz bulduğunu kaydetti.

Tekel işçilerinin hak mücadelesi bugün 9. gününde. Tekel işçilerinin direnişi sürerken Türk-İş Başkanlar Kurulu olağanüstü toplandı.

Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, Türk-İş Başkanlar Kurulu toplantısı öncesi bir açıklama yaptı.Ankara‘da Türk-İş Genel Merkezi’nde devam eden Tekel işçilerinin mücadelesinin ekmek mücadelesi olduğuna vurgu yapan Kumlu, sadece Tekel işçileri değil, özelleştirmeyle, kapatmalarla ve işsizleştirmelere muhatap tüm işçilerin huzursuz ve endişeli olduğunu söyledi.

Belediye-İş Sendikasına bağlı itfaiye işçilerinin de yeni yıldan itibaren işsizlikle karşı karşıya kalacağını ifade eden Kumlu, şeker işçilerinin de Türk Şeker’in özelleştirilmesiyle akıbetinin ne olacağının bilinmediğini vurguladı.

Kumlu, TEKEL işçilerine yapılan saldırıları kınadığı açıklamasında, Abdi İpekçi Parkı’ndaki eylemde Türk-İş Genel Sekreterinin gözaltına alınmasının da demokrasi tarihine kara harflerle yazılacağını söyledi.

Kumlu, dün akşam Başbakan’la görüştüğünü belirterek yaşananlar ve gelişmelerle ilgili her şeyi Başbakan’a aktardığını, ancak Başbakan’ın Suriye’ye hareket etmeden önceki basın toplantısında Tekel işçilerinin çalışmadan para aldığını tekrarladığını ve 4/C’li işçiler için yapılan iyileştirme çabalarını anlattığını söyledi. Kumlu, Erdoğan için şu ifadeleri kullandı:

“Tekel işçileri ömürlerini bu memlekete hizmet için geçmiştir. Başbakan’ın, devletin görevlerini bir şirket mantığıyla hiçe sayması son derece talihsiz bir yaklaşımdır. Sayın Başbakan bilmelidir ki provokatif eylemlerin içinde olan Ankara’da eylem yapan Tekel işçileri değildir. Asıl provokasyon ve uygunsuz davranış Tekel işçilerini Abdi İpekçi Parkı’nda güvenlik güçlerince yapılan saldırıdır.”

Tekel işçilerinin büyük bir destek gördüğünü belirten Kumlu, bu desteğin giderek daha da büyüyeceğini ifade ederek “Başbakan’ın iğneyi kendisine çuvaldızı başkasına batırmasında yarar vardır” dedi.

(soL – Haber Merkezi)

Tekel işçilerinin hak mücadelesi bugün 9. gününde. Tekel işçilerinin direnişi sürerken Türk-İş Başkanlar Kurulu olağanüstü toplandı.

“Türk-İş göreve genel greve”

Tek Gıda-İş üyesi Tekel işçilerinin Ankara’da 9 gündür süren direnişleri bugün tüm coşkusuyla devam ediyor. İşçiler “Genel grev genel direniş”, “Türk-İş göreve genel greve”, “Türk-İş salla AKP gidecek”, “İşçiler ele ele genel greve”, “İşçi memur el ele genel greve” sloganlarıyla grev çağrısı yapıyorlar.

Türk-İş toplandı

İşçiler bugün yine sabahın erken saatlerinden itibaren Türk-İş Genel Merkezi önünde toplanmaya başladılar. Türk-İş’e bağlı sendikaların genel başkanları saat 10.00’da Genel Merkez binasında toplantıya başladı. Olağanüstü gündemle toplanan Türk-İş Başkanlar Kurulu en son 8 Nisan tarihinde toplanmıştı.

Başkanlar Kurulu şu anda toplantıda, işçiler dışarıda ise genel grev sloganları atıyor.

ÖDP’den dayanışma ziyareti

Bugün öğlen saatlerinde ÖDP Tekel işçilerine bir ziyaret gerçekleştirdi. ÖDP Genel Başkanı Alper Taş burada yaptığı açıklamada direnişçi işçilerin yanlız olmadığını ve AKP’nin emekçi düşmanı politiklarından hesap sorulacağını söyledi.

Tez Koop-İş’li işçilerden destek

Türk-İş/Tez Koop-İş üyesi işçiler bugün saat 18.30’da Necatibey Sezenler Sokaktan yürüyerek Tekel işçilerinin yanına gelecek.

Sendika.Org-Ankara

sendika.org 
 
 
 
 
 

İlk yorumunuz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Devamı