VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

Tunuslu Emekçiler: Korkmuyoruz!

Genç işsizliğin yüzde 30’lara çıktığı, yoksulluğun her geçen gün arttığı Tunus’ta emekçilerin haklı öfkesi sokaklarda yankılanmaya devam ediyor. Hükümetin, emekçilere hiçbir güvence vermeden salgına karşı önlem adı altında sadece sokağa çıkma yasakları getirmesi bir kez daha gençlerin öfkesini açığa çıkardı. 4 günlük yasağın ikinci gününde, 15 Ocak’ta başlayan, özellikle gençlerin yoğun olarak katıldığı gösterilerde karantina uygulamalarına tepki gösterildi. Çünkü emekçiler için karantina demek işe gidememek ve zaten düşük olan ücretini alamamak demek.

tunus-emek1

Genç işsizliğin yüzde 30’lara çıktığı, yoksulluğun her geçen gün arttığı Tunus’ta emekçilerin haklı öfkesi sokaklarda yankılanmaya devam ediyor. Hükümetin, emekçilere hiçbir güvence vermeden salgına karşı önlem adı altında sadece sokağa çıkma yasakları getirmesi bir kez daha gençlerin öfkesini açığa çıkardı. 4 günlük yasağın ikinci gününde, 15 Ocak’ta başlayan, özellikle gençlerin yoğun olarak katıldığı gösterilerde karantina uygulamalarına tepki gösterildi. Çünkü emekçiler için karantina demek işe gidememek ve zaten düşük olan ücretini alamamak demek. İşsizlik ve açlıkla karşı karşıya bırakılan emekçiler koronavirüs yasakları ile daha da yoksullaşıyor.

Başkent Tunus, Kasserine, Gafsa, Susa ve Munastır kentlerinde gerçekleştirilen protesto gösterilerinde gençler “iş istiyoruz” diyerek iktidara seslendi. Ancak bu çığlığı bastırmak için polis eylemlere saldırarak 600’den fazla insanı gözaltına aldı. Buna rağmen evlerine dönmeyen işçiler “Korkmuyoruz, Korkmuyoruz, Sokaklar Halkındır!” diye haykırdılar. 18 Ocak’ta hükümet binası önünde toplanan Tunuslu emekçiler gözaltına alınanların derhal serbest bırakılmasını istedi, mücadelede kararlı olduklarını dile getirdi. ( Kaynak )

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Devamı

Gizlilik ve Çerez Politikası