VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

TÜM HALKIMIZA AÇIK ÇAĞRI

Yazar Gökhan Günaydın –
Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı

16039_16_56_17

TÜM HALKIMIZA
AYDINLARA, SANATÇILARA, GAZETECİLERE, AKADEMİSYENLERE,
MESLEK ADAMLARINA, ÜRETİCİLERE, TÜKETİCİLERE 
AÇIK ÇAĞRI

TEKEL işçilerinin iş – aş – ekmek mücadelesi, Ankara‘nın dondurucu soğuğunda devam ediyor. Bu onurlu direniş, kimi çevreler tarafından “ideolojik” bulunuyor, “yetimin hakkını bunlara yedirmem” tavırlarıyla karşılanıyor…

Anadolu‘nun can damarları fabrikalarımız yabancılaştırıldığı ve kapatıldığı için TEKEL işçileri Ankara‘dalar… Başka bir deyişle, yetimin yenen hakkının mücadelesidir sokaklarda süren… Konu ile ilgili birkaç satırbaşı şöyle verilebilir;

  • TEKEL‘in İçki Bölümü, 2004 yılında kasasındaki 348,4 trilyon TL ve 70 milyon YTL değerindeki içkiyle beraber, 292 Milyon ABD dolarına MEY ALKOLLÜ İÇKİLER SANAYİ VE TİC. A.Ş‘ye (Nurol – Limak- Özaltın – TUTSAB konsorsiyumu) devredilmiştir.
  • MEY A.Ş, 2006 yılında, TEKEL‘in içki bölümünün % 92 hissesini, Amerikan Teksas Pacific Group‘a (TPG), 3 katı fiyatla 810 milyon dolara satmıştır.
  • Özelleştirme çalışmaları kapsamında 2 fabrika kapatılmıştır. İhale sonrası satışı yapılan 17 fabrikadan sadece 9‘u çalıştırılmaktadır. Böylece işçi işini kaybetmekte, üzüm üreticisi üzümünü satacak fabrika bulamamaktadır…
  • TEKEL‘in Sigara Bölümü, 2008 yılında 1 milyar 720 milyon dolara British American Tobacco‘ya (BAT)  satılmıştır. Satış sonrası İstanbul, Adana, Bitlis, Malatya ve Tokat sigara fabrikaları kapatılmış olup, yalnızca Ballıca Fabrikası çalışır durumdadır. Tütün üretici sayımız 477 binden 194 bine düşmüş, üretimimiz 200 bin ton‘dan 93 bin ton‘a gerilemiş, köylü ve işçi üretim alanlarını yitirmiş, piyasa yabancılaştırılmıştır. Böylece Reji İdaresi boyunduruğundan sonra, şimdi de piyasa, yabancı tekelin insafına bırakılmıştır.
  • Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK), şimdi de Türkiye geneline yayılmış 60 Yaprak Tütün İşletme Müdürlüğü‘nün kapatılmasına karar vermiştir. Bu işletmelerde çalışan 12 bin işçiye, 4-C statüsü dayatılmaktadır.
  • Bu dayatmaya karşı çıkan, fabrikalarını ve üretimlerini savunan işçiler, biber gazı, basınçlı su ve orantısız güç kullanımı ile karşı karşıya kalmaktadırlar.

Bu arada, altı şeker fabrikamız, sessiz sedasız, iki yıllık karına karşılık gelen bir bedelle, 606 milyon dolara satılmış bulunuyor. Tütün çiftçisi ve işçisinden sonra, sırada şeker pancarı çiftçisi ve şeker işçileri var.

“SIRADA HEPİMİZ VARIZ, İŞÇİYE SIKILAN BİBER GAZI HEPİMİZE SIKILMIŞTIR” diyen aydınları, sanatçıları, gazetecileri, akademisyenleri, meslek adamlarını, üreticileri, tüketicileri; kısaca tüm halkımızı TEKEL işçileri ile dayanışmaya çağırıyoruz.

Bu kapsamda, 7 Ocak 2009 Perşembe günü saat 12.30‘da, TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası önünde toplanarak, işçi kardeşlerimizi ziyaret edeceğiz.

BU DAVET HEPİMİZİNDİR; GÜN DAYANIŞMA GÜNÜDÜR… 
Dr. Gökhan GÜNAYDIN
Başkan
Yorumlar