VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

Trakya belediyeleri nükleer santrale karşı birleşti

trakya0Longoz ormanları ve yeşil doğasıyla ünlü İğneada’ya nükleer santral kurulması planı Trakya’da bulunan belediye başkanlarının da tepkisine neden oldu. Belediye başkanları Kırklareli’nde “Nükleer santrale hayır” sloganıyla bir araya geldi.
trakya1Toplantının ev sahipliği yapan Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu, “Geleceğimizi ipotek altına almaya çalışanlara karşı demokratik direncimizi ifade etmek üzere burada toplandık. Başkanlar bir araya geldik” dedi.
İğneda’ya nükleer santral kurulmasının siyaset üstü bir mesele olduğunu ve bu doğa harikasının korunması gerektiğine vurgu yapan Kesimoğlu, “Biz bugün geleceğimizi ipotek altına almaya çalışanlara karşı demokratik direncimizi ifade etmek üzere buradayız. Biz enerjiye karşı değiliz, böyle bir enerjiye karşıyız. Nükleer santral elektrik ihtiyacımızın sadece yüzde 5’ini karşılayacak ve bunun için doğayı katledeceğiz. Gelecek kuşakların yok olmasına veya kanserle boğuşmasına izin vermeyeceğiz” dedi.
Nükleer santrale karşı çıkan belediyeler:trakya2
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ise ülkenin cennet köşelerinden birine nükleer santral yapmaya çalışmanın garabet olduğunu belirterek, “Her ne pahasına olursa olsun her ne şartta olursa olsun Trakya’da, İğneada’da nükleer santral kurulmasına izin vermeyeceğiz” diye konuştu. Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak nükleer santralin kurulmaması için hukuk çerçevesinde ne gerekiyorsa yapacaklarını söyledi. Toplantıda başkanlar tarafından yayınlanan ortak açıklama yapıldı.
Ortak açıklama şöyle:trakya3

Yorumlar