VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

TESCO-KİPA, YALOVA’YI DA ‘SATIN ALMIŞ’

Yazar Vatan Gazetesi’nden   


TESCO KİPA, YALOVA’DA DA ARSA BULMAK İÇİN BELEDİYE’YE TOPLAM 3.3 MİLYON YTL BAĞIŞ YAPMIŞ…

HİÇBİR “YABANCI SERMAYEYİ TEŞVİK KANUNU”, ONLARA, ÜLKELERİNDE YAPAMADIKLARI HOYRATLIKLARI, FÜTURSUZLUKLARI, YASA TANIZMAZLIKLARI, İNSAN-DOĞA-TOPLUM ÇAPULUNU VE HOVARDALIKLARI BURADA YAPMA HAKKI VEREMEZ…

KENDİ ÜLKELERİNDE VE TÜM AVRUPA’DA UYMAK ZORUNDA OLDUKLARI İNSAN HAKLARINA VE ÇALIŞANLARININ SENDİKAL ÖRGÜTLENME HAKKINA SAYGILI OLMAYI TÜRKİYE’DE DE GÖSTERMEK ZORUNDALAR…
EĞER; “BİZ KENDİ ÜLKEMİZDE DE İNSAN HAKLARINA VE ÇALIŞANLARIN SENDİKAL ÖRGÜTLENME HAKLARINA SAYGI GÖSTERMİYORUZ; BİZİM ÜLKEMİZDE (TESCO’DA) İŞÇİ SENDİKASI YOK ZATEN” DİYECEKLERSE, BU ÇOK ÖNEMLİ. BU BÖYLEYSE GERÇEKTEN BİLMEK İSTERİZ. ÇÜNKÜ BU, PEK ÇOK İKİ YÜZLÜLÜĞÜ YA DA ÇİFTE STANDARDI AÇIĞA ÇIKARACAKTIR…
EN AZ ANAVATANLARINDAKİ KADAR BURADA DA YASALARA, İNSAN HAKLARINA, İŞÇİLERİN SENDİKAL ÖRGÜTLENME HAKKINA SAYGILI DAVRANMALARI GEREKTİĞİNİ HAYAT ONLARA ÖĞRETİR. AKSİ HALDE, SADECE KENDİ ÜLKELERİNDE SURETİ HAKTAN YANA GÖZÜKENLERİN “MUMU YATSIYA KADAR YANAR”, MASKELERİ, KEPLERİ HER YERDE DÜŞER, GERÇEK YÜZLERİ VE KELLERİ AÇIĞA ÇIKAR, DİMYAT’A PİRİNCE GİDERKEN ELDEKİ BULGURDAN DA OLURLAR, DÜNYAYA REZİL OLURLAR…

Silivri’de AKP Başkan Yardımcısı Şaban Dişli’nin de adının karıştığı arsa spekülasyonunun bir benzerinin yine Tesco Kipa tarafından, Yalova’da yapıldığı, imar değişikliği için bu kez Belediye’ye bağış yapıldığı ortaya çıktı

Tesco Kipa, 33 dönümlük arsanın konuttan ticari alana çevrilmesi karşılığında Yalova Belediyesi’ne 2 milyon YTL bağışladı. İnşaat alanı Tesco’ya yetmedi. Emsalin 0.8’den 1’e çıkarılması için ayrıca 1.3 milyon YTL daha ödendi.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Şaban Dişli’nin adının karıştığı Silivri’deki imar değişikliği işleminin bir benzerinin yine Tesco Kipa için, Yalova’da da yapıldığı ortaya çıktı. Ancak bu kez, işin içine muhtelif kişilerin girmediği Tesco Kipa’nın imar değişikliği karşılığı olarak bizzat Yalova Belediyesi’ne toplamda 3.3 milyon YTL bağışladığı anlaşıldı.

Tesco Kipa’nın hipermarket alanı yaratmak için imar değişikliği istediğinde elini cebine atmak zorunda kaldığını ortaya koyan rüşvet gibi bağışın ilginç hikayesi şöyle:

Tesco Kipa, Yalova’da yapmayı planladığı alışveriş merkezi için toplamda 33 dönüm olan bir araziyi gözüne kestirdi. Ancak ortada bir sorun vardı. Sözkonusu parseller imar planında düşük yoğunluklu konut alanı olarak görünüyordu. Tesco Kipa, Yalova Belediyesi’nin kapısını çaldı ve imar tadilatı istedi. Yalova Belediyesi’nin Meclis kararı ile sözkonusu alan konut alanından ticari alana çevrildi. İnşaat emsali de önce 0.4’ten 0.8’e, yetmeyince de 1’e yükseltildi.
Yani ilk etapta Tesco Kipa sözkonusu araziye ancak 13 bin 200 metrekarelik bir inşaat yapabilecekken, inşaat alanı emsal 1’e çıkınca 33 bin metrekareye çıktı. Tesco Kipa sözkonusu alanın konuttan ticari alana çevrilmesi karşılığında Yalova Belediyesi’ne 2 milyon YTL ödedi. İlave emsal artışı ve birleşik parseller arasında kalan Belediye’ye ait yaklaşık 3 bin metrekarelik yolun da arsanın kenarına taşınması karşılığında 1.3 milyon YTL daha ödedi. Böylece Tesco Kipa Yalova arazisine ancak toplamda 3.3 milyon YTL’lik ödeme yaparak sahip olabildi.

Herşey şeffaf oldu
Sözkonusu arsa imar değişikliğinde Silivri’de yaşananlardan tek farklılık ise bu kez Tesco Kipa’nın şahıslara değil de bizzat Belediye’ye bağış adı altında ödeme yapması oldu. Sözkonusu pazarlıklar ve bağış, Yalova Belediyesi’nin meclis kararlarında da yer aldı.

Yalova Belediye Başkanı Barbaros Binicioğlu, sözkonusu bağışın kabul işlemleri için 3 Eylül 2007 tarihinde Yalova Meclisi’ni topladı. Toplantıda Tesco Kipa’nın şartlı bağışı tartışıldı. Barbaros Binicioğlu, Tesco Kipa ile olan pazarlığı doğrularken, Belediye için çok hayırlı bir iş yaptıklarını söyledi. 2006 yılı sonlarında Tesco Kipa yöneticilerinin geldiğini anlatan Binicioğlu 5 milyon YTL’den kapıyı açtıklarını ancak daha sonra 2 milyon YTL’ye anlaştıklarını söyledi.

Değişikliği söylemedik
Binicioğlu, Tesco Kipa yöneticileri ile ilk temastan sonra yaşananları da şöyle aktardı: Bizim bölge için hazırlık yaptığımız planlar vardı. Bu planlarda zaten onların istediği şekilde olacak ve yol kenarını ticaret alanı yapacaktık. Pazarlık şansını kaybetmemek için bu konuyu onlara hiç açmadan pazarlığa başladık. ‘Eğer imar tadilatını istediğimiz şekilde yaparsanız Belediye’ye 1 milyon YTL bağış yapmak istiyoruz’ dediler. Çanakkale’de de o fiyatı vermişler. Ben önce ’Biz Çanakkale’den büyük bir iliz, 1 milyon yetmez. 5 milyon isteriz’ dedim. Sonra sıkı bir pazarlık başladı ve 2 milyon YTL’ye anlaştık. Sonra Meclis’te imar değişikliği kabul edildi ve emsal 0.8’e çıkartıldı alan da alışveriş merkezi oldu. TESCO inşaata başladı ancak inşaat alanları yetmemiş. Bunun üzerine tekrar bize başvuruda bulundular ve emsali 1’e çıkarmamızı istediler. Bunun üzerine tekrar pazarlık yaptık ve 1.3 milyon YTL’lik bir bağış daha istedik. Böylelikle 3.3 milyon YTL bağış aldık.

Pazarlık önce 5 milyon YTL fiyattan başladı

Yalova Belediyesi ile Tesco Kipa arasında imar değişikliği pazarlığının 5 milyon YTL’den başladığı öğrenildi. Belediye Başkanı’nın ifadesine göre, 3 Tesco Kipa yöneticisi 2006 sonlarında Belediye’de toplantıya katıldı. Belediye Başkanı kendi deyimi ile “gizli saklı bir iş yapıyoruz denmesin” diyerek Belediye Meclisi’nde yer alan diğer partilerin temsilcilerini de toplantıya çağırdı. Toplantıya katılan DP Grup Başkan Vekili Hikmet Dumantepe de pazarlığı doğruladı ve “Evet 2 milyon YTL’ye el sıkışıldı” dedi.

Tesco emsali 0.8’den 1’e çıkarttı, 1.3 milyon YTL daha bağış yaptı

Yalova Belediyesi ile anlaşan Tesco Kipa, 33 bin metrekarelik arazide 0.8 emsale göre inşaata başladı. Ancak inşaat devam ederken kapalı alanın, hipermarket için yetmeyeceği anlaşılınca Yalova Belediyesi ile ikinci kez pazarlığa girişildi. İnşaat için gerekli emsalin 0.8’den 1’e çıkarılması istendi. Bu arada Belediye’ye ait olan ve toplamı 3 bin metrekareyi bulan yol, kenara alındı. Yalova Belediye Başkanı Binicioğlu’nun doğruladığı bu gelişmelerden sonra Tesco Kipa’dan 1.3 milyon YTL daha ekstra bağış alındı.

İlk yorumunuz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Devamı