VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

TESCO KİPA SALİHLİ MAĞAZASI İŞÇİLERİNİN SENDİKAL ÖRGÜTLENMESİNDE UNUTULMAZLARDAN MAHMUT GÜRBÜZ KARDEŞİMİZ

Yazar: Nezih Gençler

Daha önceki notlarımda da belirttiğim gibi TESCO KİPA Salihli mağazası örgütlenmesi, daha mağaza açılmadan, 2008 başında Bornova’da başlamıştı. Gıda bölümü ağırlıklı olarak oluşturduğumuz işçi eşgüdüm ve dayanışma grubumuz, mağaza açıldıktan sonra yavaş yavaş gıda dışından doğal lider arkadaşlarımızın katılımıyla tüm mağazayı kucaklamaya başladı. Bu yaygınlaşma sürecinde, gıda dışından çok değerli arkadaşlar eşgüdüm-dayanışma grubumuza katıldılar. Mahmut kardeşimiz de işte bu süreçte, 2008 yılının bahar başlangıcında örgütlenmede öncü arkadaşlarımız arasında yerini aldı.

TESCO KİPA mağazalarında genel olarak Çıkış Hizmetleri ve bilgilendirme elemanları işverence çok önemsenir. Onlar mağazanın “vitrin” ve ön yüz elemanları olarak değerlendirilir. Mahmut kardeşimiz de gerçekten işinde başarılı, arkadaşlarına güven veren ve herkes tarafından sevilen bir Bilgilendirme bölümü işçisiydi. Dayanışma ve eşgüdüm grubumuzun oy birliği ile talebi üzerine mağazanın örgütlenme komitesinde aktif göreve başladı. Kendisiyle ilk kez 2008 bahar başlangıcında, komitedeki arkadaşların önerisiyle Mavi Göl adlı Cafe’de görüştüm. Konuya hakimiyeti, yapılması gerekenleri çok çabuk kavraması ile arkadaşlarında uyandırdığı sevgi ve güveni, daha o ilk günden bende de uyandırmıştı.

Mahmut Gürbüz kardeşimizin Salihli mağazası işçilerinin birlik, dayanışma ve eşgüdümünün sağlanmasında, işçiler arasındaki özgüven ve birlikte davranışın gelişmesinde, sendikal örgütlülüğün gerçekleştirilmesinde ve üyelik başladıktan sonra da sağlıklı sayısal çoğalmamızın sağlanmasında çok büyük emekleri vardır.

2009’un Kasım ayı ortalarında kısa dönem askerlik için KİPA’dan ayrılıncaya kadar sadece Salihli mağazası işçilerinin örgütlenmesinde değil, çevredeki tüm mağazaların örgütlenmesinde de gece-gündüz çalışmalara katılan Mahmut kardeşimin fedakarlığı ve emekleri asla unutulmaz. Onun askere gittiği tarihlerde ben de emekli olmuş, emeklilikten sonra da çalışmaya devam etmek istediğim halde bir türlü yeniden işbaşı yaptırtılmamıştım. İkimiz de o tarihlerden itibaren resmi olarak olmasa bile fiili olarak ve gönüllü olarak TESCO KİPA örgütlenmesinden asla kopmadık ve çalışmalarımıza devam ettik. Kendisiyle telefonla askerdeyken de iletişimimiz hiç kopmadı.

Askerliği sonrası da örgütlenme çalışmalarına ve basın açıklamalarına desteğe devam eden Mahmut kardeşimiz, alçakgönüllülüğü, ortak çalışmaya yatkınlığı, paylaşımcılığı ve fedakarlığıyla örgütlenmenin bugünkü seviyelere gelmesinde önemli katkılar sunmuştur. Yapılması gerekenlerin bazı sendika yöneticileri tarafından yeterince yerine getirilmemesinden ve işverenin itirazından kaynaklanan gecikmelerden ve sürecin uzamasından doğabilecek muhtemel moral bozukluklarına karşı birlik ve beraberliği sağlamak ve morali yüksek tutmak için, Salihli mağazası eşgüdüm ve dayanışma grubumuzun yanında Mahmut kardeşimizin gayreti herkes tarafından örnek alınması gerekir.

Kendisini hasretle kucaklar, yaşam düşmanlarına karşı yaşam savunuculuğumuzun her zaman ve her yerde sürmesinden onur duyduğumu bir kez daha belirtirim.

İlk yorumunuz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Devamı