VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

TESCO KİPA’DA ÇİFTE STANDART OLMASIN !

Yazar Caner Fırat – Tez Koop İş Sendikası Örgütlenme Uzmanı  

25-26 HAZİRAN 2009 TARİHLERİNDE TESCO (KİPA) ULUSLARÜSTÜ MARKET ZİNCİRİNDE ÇALIŞAN İŞÇİLERİN ÖRGÜTLÜ OLDUĞU SENDİKALAR UNI TESCO İTTİFAKI TARAFINDAN İZMİR’DE BİR ARAYA GETİRİLDİ. TOPLANTIDA TESCO KİPA İŞÇİLERİNİN YANINDA ÖRGÜTLENME UZMANLARI DA KONUŞTULAR:
NEZİH GENÇLER ÖZETLE; “2003-2004’DE ÇOK AZ BİR SAYIYLA ÇOĞUNLUĞU KAÇIRDIK. CARREFOUR, REAL, TANSAŞ SENDİKAL ÖRGÜTLENMESİ BİTİNCE BİR TEK KİPA KALDI VE 2007 EKİM AYINDAN BERİ KİPALARDA ALTYAPI OLUŞTURMAYA BAŞLADIK. 2008 HAZİRAN AYINDAN İTİBAREN DE TÜM MAĞAZALARDA ÜYELİK ALMAYA BAŞLADIK. ÖRGÜTLENME UZMANLARIMIZ TUĞRUL, EMEL, GÖKHAN, CANER, ÖNCEKİ ÖRGÜTLENME SEKRETERİMİZ OSMAN GÜRSU, YENİ ÖRGÜTLENME SEKRETERİMİZ FİKRET OMAK, GENEL MERKEZ VE İLGİLİ ŞUBELERİMİZLE TÜM MAĞAZALARDA GAYET BAŞARILI BİR ÖRGÜTLENME SÜRDÜRÜYORUZ. YAŞAMIN TÜM ALANLARINDA DAYANIŞMA VE YARDIMLAŞMAYI GELİŞTİRİYORUZ. 2003 YILINDAKİ ÖRGÜTLENMEMİZ SIRASINDA 14 ARKADAŞIMIZ İŞTEN ATILMIŞTI. HEPSİNİN İŞE İADE VE SENDİKAL TAZMİNAT DAVALARINI KAZANDIK. BURADA İŞÇİ ATARAK SENDİKAYI ÖNLEYEMEYECEĞİNİ DAHA O ZAMAN BİZ TESCO KİPA’YA ÖĞRETTİK. 2006’NIN 30 NİSAN’INDA YARGITAYDAN BİR KAÇ KİŞİ FARKLA KESİN YETKİ ALAMADIĞIMIZ KARARI GELDİĞİNİN ERTESİ GÜNÜ 1 MAYIS 2006’DA, AĞIRLIKLI OLARAK BU KARARI PROTESTO ETMEK İÇİN ÖMER KAYA KARDEŞİMİZ CANINA KIYDI. ONUN BIRAKTIĞI VASİYET HEPİMİZİN YEMİNİ OLDU. BURADA BİZLER YETERİ KADAR BEDEL ÖDEDİK. ARTIK SENDİKAMIZIN VE TESCO’DA ÇALIŞAN İŞÇİ KARDEŞLERİMİZİN ÖDEYECEĞİ HİÇBİR BEDEL YOKTUR. BUNA HİÇKİMSENİN TAHAMMÜLÜ DE OLAMAZ. ZATEN BİRAZ SONRA KONUŞACAK TESCO KİPA İŞÇİLERİ DE BU KARARLILIKLARINI HAYKIRACAKLAR.” DEDİ.
CANER FIRAT DA YAPTIĞI ETKİLİ KONUŞMAYLA TÜRKİYE’DEKİ KİPA GERÇEĞİNİ GÖZLER ÖNÜNE SERDİ:
“Hepiniz hoşgeldiniz.
Bildiğiniz gibi İngiltere, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni imzalamış bir ülkedir.
Demokrasinin beşiği olarak bilinen bu ülke, tarihinde Magna Karta Sözleşmesi’ne de ev sahipliği yapmıştır.
Demokrasisini anayasa zorunluluğuna ihtiyaç duymadan işleten böyle bir ülkenin en büyük şirketlerinden biri olan TESCO’nun Türkiye’deki birçok müdürü,  yöneticisi, şefi ve özellikle bazı insan kaynakları yöneticileri ve bazı güvenlik amirleri insan onuruna, insan haklarına, mevcut anayasa ve yasalara ve de çalışma yasasına aykırı tutum, davranış ve keyfi uygulamalarda bulunmaktadırlar…
Tüm bu konularda tarafımızdan onlarca örnek tutanaklarla tesbit edilmiştir.
Bu tip keyfi ve yasadışı uygulamalara sadece bir örnek olarak; bir TESCO işçisinin Uşak Mağaza Müdürü, İnsan Kaynakları Müdürü, Güvenlik Amiri tarafından tekme tokat tartaklanarak mağazadan dışarı atılmasını verebiliriz.
Bu TESCO işçisinin bütün suçu; hakkında tutulan tutanağa vereceği savunmada gerçekleri yazmak istemesidir. Söz konusu yöneticiler savunmanın kutsallığını hiçe sayarak, insanlık onurunu ayaklar altına almışlardır. “Böyle savunma olmaz, şöyle yazacaksın: ‘özür dilerim, hatalıyım, bir daha yapmayacağım’ diyeceksin” diyerek arkadaşımıza baskı yapmışlardır. Hakkında tutulan tutanağı arkadaşımıza vermek istememeleri üzerine arkadaşımız tutanağı alıp okumaya başlamış ve savunmasını ona göre yapmak istemiştir. Bunun üzerine elinden tutanağı almak ve tutanağı okutmadan istedikleri şekilde savunma yaptırtmak için arkadaşımıza zor kullanmışlar, fiziki olarak da arkadaşımızı darp ederek mağazadan dışarı atmışlardır. Ertesi gün mağaza müdürü ve insan kaynakları gene aynı insanlık dışı metotlarla arkadaşımızı istifaya zorlamışlar ve ibraname imzalatmaya çalışmışlardır. Arkadaşımız gene onların dediğini yapmayınca bu kez gene güç kullanılarak mağazadan dışarı çıkarılmıştır.
Bu olay savcılığa intikal ettirilmiştir, dava sürmektedir. Bu arada TESCO avukatlarını Uşak’a göndermiş ve İK müdürünü istifa ettirterek görevden atmıştır. Böylece TESCO’nun hukuksal olarak ve kamuoyunda zarar görmesi önlenmeye çalışılmıştır. Sendikamızın uzmanı tarafından arkadaşamızın konuyu basına taşıması şimdilik durdurulmuştur.
Bu durum anında arkadaşımız tarafından yazılı olarak bölge insan kaynaklarına ve merkez insan kaynaklarına da bildirilmiştir. Tüm bu olaylar ayrıca sendikamız tarafından ingilizceye çevrilip gerektiğinde UNI’ye gönderilmek üzere raporlaştırılmıştır.
Biz uzmanlar bir taraftan örgütlenme yaparken diğer taraftan da Kipa’daki hukuksuzluklara ve keyfi uygulamalara karşı bazı insan kaynakları ve mağaza müdürlerini iş içinde “eğitmeye”, ehlileştirmeye çalışmaktayız… Bütün bunların TESCO’nun sistemli, genel ve merkezden kaynaklı uygulamaları olduğuna inanmak istemiyoruz…
Artık ne ulusal boyutta ne de uluslararası boyutta çifte standart istemiyoruz. Sendikasız ve toplu sözleşmesiz bir TESCO KİPA geçmişte kalmıştır… Artık Türkiye’deki Kipa işyerlerinde de sendikal kurumsallık yaşama geçecektir…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.