VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

Termik Santrale Karşıyız.

Yazar:Lütfiye Vuruşkan
Gölbaşı Çevre Ve Doğa Koruma Derneği Olarak Termik Santrale Karşıyız.
Uzun zamandan beri ilçemizde yaşadığımız termik santral krizini birebir yaşıyoruz. Bu olay siyaset üzeri bir olay halkımızın sağlığı çevremizin sağlığı ile ilgili bir olay ve herkesin ilgilenmesi gereken bir olay diye düşünüyorum. Her ne kadar haberlere çok fazla konu olmasak da ben gerek köşemde gerekse dernek olarak yaptığımız basın açıklamalarımızla olayın vahametini halka ve yetkililere anlatmaya çalıştık.
Türkiye’nin dört bir yanında çevrecilerce termik santral yapmak isteyenler arasında bir savaş var.
Acaba neden?
Çünkü canlı hayatını katleden bir enerji türü de ondan, canlı derken sadece börtü böcekten, ağaçtan bahsetmiyoruz insan hayatından bahsediyoruz.
Peki, neden karşı çıkıyor bu çevreciler termik santrallere? Keşki, bu soruyu herkes merak etse de araştırsa, ama yok!
Bu insanlara öleceksiniz diyoruz, nedenlerini söylüyoruz, yine söylemeye devam edeceğiz
Gelin yine birlikte termik santralin zararlarına bir göz atalım.
1-Termik santralden çıkan gazlar, tarım ürünleri, hayvanlar, su ürünleri ve ormanlar ve meyve ağaçlarının üzerinde kalıcı tahribat bırakıyor.
2- Yine bu termik santrallerden çıkan kükürt dioksit, azot oksit ve pariküler madde gibi maddeler içerdikleri ağır metallerle insanların merkezi sinir sistemini etkiliyor, anormal doğumlara sebep oluyor ve gelişme ve öğrenme yeteneğini azaltıyor.
3- Yine santrallerde çıkan küllerde var olan radon gazı kanser vakalarına artışa neden oluyor. Cilt kanseri, akciğer kanseri, gırtlak kanserinde büyük artış oluyor
4- Santrallerin bacalarından çıkan gazlar asit yağmurları oluşturuyor ve yağan yağmurla toprağın kimyasal yapısı bozuluyor. Haliyle tarımsal verim düşüyor, ağaçlar kuruyor, hayvancılıkla ilgili faaliyetler zarar görüyor. Yani bölgede oturan vatandaşların tarım, hayvancılık, arıcılık ve balıkçılık yapması zor. Bağ bahçe ve tarlalardan ürün alması imkânsız!
5- Termik santrallerde soğutma, temizleme ve buhar elde etmek için bol miktarda su kullanılıyor. Kullanılan bu sular daha sonra atık halinde toprağa, yer altı sularına, denize veya akarsulara boşalıyor. Böylece suyumuz da kirlenmiş oluyor. Suyumuz bozulmakla kalmıyor, sudaki yaşam zinciri de bozuluyor.
Maalesef termik santral yapacak olan hiçbir şirket ve onlara bu konuda destek veren devlet, insanlara bu bilgileri vermiyor.
Termik santrale karşı çıkanlar medyada suç işliyormuş gibi yansıtılıyor. Termik santralin ilçemizde yaşayan 30-40 bin kişiyi katledilmesine sessiz kalamayız, ölüm sebebi olan termik santralin yapılmasına göz yumamayız.
Kaldı ki termik santrallerde teknik eleman çalıştırılacak teknik bilgilere sahip olmayan insanlar işe alınmayacak kim iş sözü verdiyse yalan söylüyor. Sadece bu günü değil geleceği de kirletir termik santral.
Bu yüzden çocuklarımız için geleceğimiz için başka alternatiflere yönelmek gerek. Geçmişte yazdığım yazılarımda da şimdi de aynı bilgileri veriyorum termik santrali yapmak isteyen şirketin yaptıkları ve yapacakları doğru değil kimsenin kendi çıkarı için başkalarının yaşamını elinden almaya hakkı yoktur.
[ Lütfiye Vuruşkan’ın 17 Mart 2015 golbasiguncel.com’daki yazısı ]

Yorumlar