VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

TEKEL İŞÇİLERİNİN DİRENİŞİ 15. GÜN

0

Yazar sendika.org – sol.org

tekel15gun-2009-12-29Ankara’da Tekel işçilerinin verdiği güvenceli iş mücadelesi 15. gününde. İşçiler yarın yapılacak olan Türk-İş Başkanlar Kurlu toplantısını bekliyor…

TEKEL yönetimi eylemin başladığı günden beri işe gelmeyen işçiler hakkında işlem yapacağını duyurdu. Tek Gıda-İş Başkanı Türkel, işçilerin yasal haklarını kullandığını ve eylemin süreceğini söyledi.

Başkanlar Kurulu bekleniyor
Tekel işçilerinin Ankara’da Türk-İş Genel Merkezi önünde yürüttüğü mücadele bugün 15. gününe ulaştı. İşçilerin büyük bir bölümü bu dönemde kentlerine dönerek izinlerini ve raporlarını düzenlemeye çalışıyor. Diğer taraftan direniş boyunca her hafta yapılması kararlaştırılan Türk-İş Başkanlar Kurulu yarın toplanıyor. İşçiler yarın yapılacak toplantının sonucunu bekliyorlar.

15.günde yine sabah saatlerinden itibaren Sakarya Caddesi’nde bulunan Türk-İş Genel Merkezi önünde toplanmaya başlayan Tekel işçileri günü halaylarla, sloganlarla geçiriyor. Dün gelen Türk-İş’e bağlı sendikaların şube başkanları ise işçileri yalnız bırakmıyorlar.
Türk-İş Yönetimi ise bugün Meclis’te CHP parti grubuyla bir görüşme yaptı.

İşçilerin büyük bir bölümünün kentlerine dönerek izin ve raporlarını düzenledikleri gözlenirken, direnişin belirli bir sayıyla sürdürüleceği anlaşılıyor.

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı bugün işçilerle buluştu. İşçiler soğuk havada vakfın hazırladığı aşureyle ısındılar.

Sendika.Org-Ankara 
………………………….

TEKEL geçen hafta bir genelge yayınlayarak eylemin başladığı günden beri izni biten, rapor alan ve işe başlamayan işçiler hakkında işlem yapacağını duyurdu. TEKEL tarafından yayımlanan genelgede, Grev ve Lokavt Kanunu’nun 25. ve 72 maddelerine atıfta bulunarak “iş yavaşlatma, verimi düşürme ve diğer direnişler hakkında kanun dışı grevin yaptırımlarının uygulanacağı” ifadesine yer verdi.

Personele ‘genel müdürlüğe bildirin’ talimatı
Genelgede işçinin işverenden izin almaksızın veya haklı bir sebebe dayanmaksızın ardı ardına 2 iş günü işine devam etmemesi durumunda iş sözleşmesinin, İş Kanunu’nun 25. maddesinin 2 g bendi uyarınca, bildirim süresi beklenmeksizin derhal sona erdirileceği şeklindeki ifadelere de yer verildi. TEKEL tarafından yayınlanan genelgede “başta işçiler olmak üzere, tüm çalışanların nihai mağduriyetine sebep verebilecek her türlü eylem ve uygulamadan özenle kaçınmaları, mesai, işbaşı ve paydos saatlerine kesinlikle uymaları gerektiği konusunda uyarılması, işyerinden izinsiz ayrılan veya paydos olmadan işyerini terk edenler ile izinsiz veya haklı bir nedene dayanmaksızın devamsızlığı olanlar hakkında mevzuatta yer alan düzenlemeler uyarınca, işlem yapılacağı hususunda tüm personelin bir kez daha bilgilendirilmesi ve vaki haller üzerine mevzuat dairesinde işlem tesiri ile bu kapsamda görülen eylem ve uygulamalar vakit geçirmeksizin genel müdürlüğe bildirilmesi, konuya ilişkin olarak her kademedeki neticenin gereken titizlik ve hassasiyeti göstermeleri” istendi.

Türkel: Biz eylemimizle ilgileniyoruz
Tek Gıda-İş Genel Başkanı Mustafa Türkel, TEKEL’in bu bildirimi eylemin ilk günlerinde yaptığını belirterek, işçilerin yasal haklarını kullandıklarını ve eylemlerinin süreceğini söyledi. TEKEL işçilerinin yasal hakları olan izin ve raporlarını kullandıklarını belirten Türkel, bu yasal haklar dışında işçilerin görevlerini devam ettirdiklerini dile getirdi. Türkel, “İddia edilen durumda herhangi bir arkadaşımız yok. Tüm üyelerimiz, yasaların kendilerine tanımış olduğu olanakları kullanıyorlar. İdarenin bunun dışındaki uygulamaları bizi bağlamıyor. Biz eylemimizle ilgileniyoruz. Eylemimiz de devam ediyor” dedi. (soL – Haber Merkezi)

İlk yorumunuzu yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.