VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

TEKEL İŞÇİLERİ DİRENİŞİ 11. GÜN…

0

Yazar Türk İş – sendika.org

Tekel işçileri için Kırıkkale’de TÜPRAŞ ve MKE işçileri, Adana’da otobüs işletmesi çalışanları işe bir saat geç başladı.

Edirne’de ise DİSK’e bağlı sendikaların temsilcileri ve üyeleri, Türk-İş’in aldığı karar doğrultusunda TEKEL işçilerine açıklama yaparak destek verdi.Kırıkkale’de, TEKEL işçilerine destek amacıyla Türk-İş’in almış olduğu karar gereği, Türk Metal Sendikası ve Petrol-İş Sendikası’na bağlı TÜPRAŞ ve MKE’ye bağlı iş yerlerinde işçiler, iş başı yapmayı bir saat geciktirdi.

Türk Metal Sendikasının yetkili olduğu MKE Silah Fabrikasında 350, Hurda Müdürlüğünde 14, Mühimmat Fabrikasında 550, Pirinç Fabrikasında 153, Ağır Silah ve Çelik Fabrikasında 214, Destek Tesisleri İşletme Müdürlüğünde 50 olmak üzere toplam 1331 işçi, sabah mesaisine 1 saat geç başladı.

Bu arada, Petrol-İş Sendikasının yetkili olduğu MKE Barut Fabrikasında 141 işçi ile Tüpraş Kırıkkale Rafinerisinde 450 işçi, sendika iş yeri temsilcilerinin gözetiminde 1 saat süreyle iş yeri temsilcilik binaları önünde bekledikten sonra kart basıp iş başı yaptılar.

Türk Metal Sendikası Kırıkkale Şube Başkanı Mürsel Öcal, Türk-İş’in almış olduğu karar gereği bugün MKE’ye bağlı fabrikalarda işçilerin TEKEL işçilerine destek amacıyla işe bir saat geç başlayarak, dayanışma örneği sergilediklerini söyledi.

Mürsel Öcal, işe geç başlamayla ilgili fabrikalarda her hangi bir sorun yaşanmadığını ifade etti.

Petrol İş Sendikası Kırıkkale Şubesi İdari Sekreteri Mertgün Altınok ise TÜPRAŞ ve Barut Fabrikası’ndaki işe geç başlama eyleminin sorunsuz geçtiğini söyledi.

-ADANA-

Adana’da, Türk-İş’in aldığı karar doğrultusunda Büyükşehir Belediyesi Otobüs İşletmesi çalışanları bir saat süreyle iş bıraktı.

Büyükşehir Belediyesine ait Mustafa Kemal Paşa Caddesi üzerindeki otobüs garajı önünde toplanan çalışanlar, çeşitli sloganlar atarak, bir saat süreyle sefere çıkmadı.

KESK ve DİSK’e bağlı sendika temsilcilerinin de destek verdiği eylemde konuşan Türk-İş 4. Bölge Temsilcisi Edip Gülnar, TEKEL işçilerine yönelik yapılan uygulamaları kınadıklarını söyledi.
TEKEL işçilerinin ekmek mücadelesi verdiğine dikkati çeken Gülnar, ”Adana halkından otobüslerin bir saat çalışmaması nedeniyle özür diliyoruz ancak onların bizi anlayacağını biliyoruz. Hükümet direttiği sürece mücadelemizi sürdürecek” dedi.

Eylem nedeniyle 10.00 ile 11.00 saatleri arasında yolcu taşımayan 163 belediye otobüsü şoförü, eylemden sonra normal seferlerine döndü.

-EDİRNE-

Edirne’de DİSK’e bağlı sendikaların temsilcileri ve üyeleri, Türk-İş’in aldığı karar doğrultusunda TEKEL işçilerine açıklama yaparak destek verdi.

DİSK’e bağlı sendikaların temsilcileri ve üyeleri, Türk-İş’in almış olduğu bir saatlik iş bırakma kararı doğrultusunda TEKEL işçilerine destek vermek amacıyla Saraçlar Caddesi’ndeki PTT Edirne Bölge Müdürlüğü önünde toplandı.

DİSK Edirne Temsilcisi Arif Kuday, yaptığı açıklamada, Türk-İş’in aldığı 1 saatlik iş bırakma kararı ve konfederasyonlarının aldığı dayanışma kararıyla TEKEL işçilerine destek vermek amacıyla toplandıklarını belirtti.

Kuday, emekçilere yapılan saldırıların bütün işçi sınıfına topyekun olarak yapıldığını savundu.

Açıklamanın ardından hükümeti eleştiren çeşitli sloganlar atan grup, daha sonra dağıldı.

tekeldirenisi11gun_manseti-2009-12-25

Tekel işçilerinin Ankara direnişi 11. gününe ulaştı. Türk-İş, DİSK ve KESK bugün Tekel işçileriyle dayanışma amacıyla 1 saat iş bıraktı. Emek örgütleri akşamda AKP İl ve ilçe binaları önünde eylemde olacak.

TÜRK-İŞ Başkanlar Kurulu, Tekel işçilerinin mücadelesi başta olmak üzere yukarıda sıralanan sorunlarımızın giderilmesi amacıyla sürekli eylemkararı almış, bu çerçevede;

  1. 25 Aralık 2009 Cuma gününü “TEKEL işçileri ile dayanışmak için eylem günü” ilan etmiştir.
  2. TÜRK-İŞ’e bağlı sendikalara üye işçiler 25 Aralık 2009 Cuma günü bir saat geç iş başı yaparak çalışmama hakkını kullanacak ve tüm illerde iş çıkışında AKP binaları önünde kitlesel basın toplantıları düzenlenecektir.
  3. Bu eylem, dört hafta her Cuma günü birer saat artırılarak sürdürülecektir.
  4. 28 Aralık Pazartesi günü TÜRK-İŞ’e bağlı sendikaların tüm merkez ve şube profesyonel yöneticileri Ankara Güven Park’ta buluşacak, topluca TBMM’ye gidilecek  ve TBMM’de grubu olan siyasi partiler ziyaret edilecektir.

Bundan böyle TÜRK-İŞ Başkanlar Kurulu her Çarşamba günü toplanarak durum değerlendirmesi yapacak ve yeni eylem türleri ile takvimini belirleyecek…

Emek örgütleri 1 saat iş bıraktı
Türk-İş Başkanlar Kurulu’nun aldığı sürekli eylem kararın ilki olan bir saatlik iş bırakma eylemine DİSK ve KESK’ de destek verdi. Tekel direnişi 11. Gününde ve bugün tüm Türkiye’de Tekel işçileriyle dayanışma amacıyla Türk-İş, DİSK ve KESK işe bir saat geç başladı.

Tekel işçileri bugün yine sabah saatlerinden itibaren Ankara’da ki direnişin merkezi olan Türk-İş Genel Merkezi önünde toplanmaya başladılar. Türk-İş’e bağlı sendikalarda sabah bir saatlik iş bırakma eyleminde buradaki işçilerle buluştu. Çankaya Belediyesi’nde çalışan DİSK/ Genel-İş ve Sosyal-İş üyesi işçilerle, KESK/Tüm Bel Sen’ üyesi kamu emekçileri de işçilerin eylemine iş bırakarak destek verdiler ve sabah eylem alanına geldiler.

“Genel grev genel direniş”, “Yaşasın sınıf dayanışması”, “Zafer direnen emekçinin olacak”, “Hepimiz Tekel işçisiyiz” sloganlarıyla iş bırakma eylemlerine ses veren işçiler AKP’yi bir kez daha uyardılar.

Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu burada yaptığı açıklamada, Türk-İş’in bugün örgütlü olduğu tüm işyerlerinde işe 1 saat geç başladığını, DİSK ve KESK’in bu eylemlere destek verdiği söyledi. Hükümeti bir kez daha uyardıklarını belirten Kumlu, her Cuma eylemin devam edeceğini de hatırlattı. Çözüm yolu tıkalı olduğu için bu eylemlere başvurduklarını ifade etti.

AKP önünde eylem
Bugün akşam saatlerinde tüm Türkiye’de AKP il ve ilçe binaları önünde eylem yapılacak. Tekel işçilerinin taleplerinin kabul edilmesini isteyen Türk-İş’in çağrısıyla yapılan eylemelere DİSK ve KESK destek veriyor. Ankara’da emek ve demokrasi güçleri saat 18.00’da Kızılay Yüksel Caddesi’nde buluşacak ve AKP’ye yürüyecek.

Halkevleri’nden dayanışma çorbası
Ankara Halkevleri sabah 05.30’ta işçilere çorba hazırladı. Sabah saatlerinde eylem alanına gelen işçiler kahvaltılarını Halkevcilerin hazırladığı çorba ile yaptılar. Halkevleri işçileri yarın saat 15.30’da kitlesel olarak yeniden ziyaret edecek. Sendika.Org-Ankara

Untitled from sendika.org on Vimeo.

 

 

 

 

“TEKEL işçileri için bir mum da siz yakın” 
Tek Gıda-İş üyesi Tekel işçileri bugünden itibaren her akşam 17.00-19.00 saatleri arasında AKP’nin ampulüne karşı yaktıkları mumlarla eylem yapacaklarını duyurdu. Mumlarla 4-C’ye hayır yazan TEKEL işçileri için bir mum da siz yakın” diyerek tüm Ankaralıları eyleme çağırdı. TEKEL işçileri, hergün aynı saatte geldikleri illerde de aileleri ve yakınlarının ellerinde mumlarla sokağa çıkacağını duyurdu.

KESK’ten dayanışma ziyareti 
Bugün öğle saatlerinde KESK’liler Yüksel Caddesi’nden Türk-İş’e yürüyerek TEKEL işçilerine bir destek ziyareti gerçekleştirdi. Burada konuşan KESK Başkanı Sami Evren, AKP’nin halk düşmanı uygulamalarına dikkat çekti ve bütünleşik bir mücadelenin önemine vurgu yaptı. Türk-İş’in aldığı 1 saatlik işe geç başlama eylemine destek vereceklerinin söyleyen Evren, TEKEL işçilerinin mücadelesinin yanında olduklarını ifade etti. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve Eskişehir Milletvekilleri de gün içerisinde TEKEL işçilerini ziyaret etti.

TEKEL İşçileri ODTÜ’de
TEKEL işçilerinin gün içerisinde emek örgütleri, kitle örgütleri ve partilere ziyaretleri ise sürüyor. Bugün saat 12.30’da ODTÜ’yü ziyaret eden TEKEL işçileri, burada üniversitelilerle bir söyleşi gerçekleştirdi. Sendika.org

 

 

TÜRK-İŞ Başkanlar Kurulu, 23 Aralık 2009 tarihinde, çalışma yaşamındaki acil ve güncel konuları görüşmek üzere toplanmış ve aşağıdaki kararları almıştır.

TÜRK-İŞ Başkanlar Kurulu, Hükümetin, çalışanların hak ve taleplerine duyarsız davrandığı gerçeğinden hareketle, bugün Türkiye’de çalışma yaşamına ilişkin yaşanan tüm sorunların sorumlusu olarak Hükümeti görmektedir.

TÜRK-İŞ Başkanlar Kurulu,  Hükümetin, çalışma yaşamının her alanında emekçilerin ve onların temsilcilerinin dile getirdiği taleplere karşı uyguladığı sağduyu ve nezaketten uzak, kaba ve şiddet içeren yaklaşımından ve yaratılmak istenen çatışma ortamından son derece rahatsızdır. TÜRK-İŞ topluluğu, hak arama mücadelesinde demokratik her türlü hakkını kullanacak, ancak yaratılmak istenen bu çatışma ortamının sebebi ve tarafı olmayacaktır.

TÜRK-İŞ Başkanlar Kurulu;

  • Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın TEKEL işçilerine ilişkin “yatarak para kazanıyorlar” söylemini tekrarlamasını; son derece disiplinli ve dikkatli bir biçimde hak arayan TEKEL işçilerini provokatif davranış içinde göstermesini; TEKEL işçilerine verilen toplumsal desteği, “uygunsuz davranışlar” olarak değerlendirmesini; Devletin işçilerine karşı duyması gereken sorumluluğu bir şirket mantığı çerçevesinde tanımlamasını ve tüm bunların yansıması olarak 15 Aralık 2009 tarihinden bu yana Ankara’da ekmek parası için mücadele veren TEKEL işçilerinin taleplerine duyarsız kalınmasını;

-TÜRK-İŞ Genel Sekreteri Mustafa Türkel’in gözaltına alınmasını;

-TEKEL  ve itfaiye işçilerine seslerini duyurmak için yaptıkları eylemlerde  güvenlik güçlerince, su, biber gazı sıkılarak ve cop kullanılarak şiddet uygulanmasını;

-Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı’nın gerek sendikalara yönelik asılsız suçlamalarını, gerekse Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısındaki işçi temsilcilerini umursamaz ve küçümser yaklaşımını;

-Kamuoyunda “kiralık işçilik” olarak bilinen ve özel istihdam bürolarına işçileri kiralama yetkisi veren düzenlemenin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün yeniden görüşülmek üzere TBMM’ne göndermesine rağmen gündemde tutulmasını,

toplumsal barış arayışları ile bağdaştıramamaktadır.

TÜRK-İŞ Başkanlar Kurulu, Hükümetlerin görevinin, vatandaşlarını kölelik koşullarında çalışmaya mecbur bırakmak değil, onlara insanca yaşam koşullarını sağlamak olduğunu düşünmekte, Hükümetin bu yaklaşımdan gün geçtikçe daha da uzaklaşmasını ülkemiz adına sakıncalı bulmaktadır.

TÜRK-İŞ Başkanlar Kurulu, TEKEL işçileri ile Taşucu Kağıt İşletmesi’nde çalışan işçilerin özlük hakları için; itfaiye işçilerinin işsizleştirmeye karşı; şeker işçilerinin özelleştirmeye karşı verdiği mücadele  ile diğer tüm işçilerimizin çeşitli alanlarda verdikleri mücadeleyi TÜRK-İŞ’in mücadelesi olarak görmektedir.

TÜRK-İŞ Başkanlar Kurulu işçilerin özlük haklarını yok eden 4-C uygulamasına şiddetle karşıdır ve bu uygulamaya son verilmesini talep etmektedir.

TÜRK-İŞ Başkanlar Kurulu gündemdeki Şeker, Enerji ve Liman İşletmelerinin özelleştirmelerinin durdurulmasını istemektedir.

TÜRK-İŞ Başkanlar Kurulu ekmek mücadelesi veren TEKEL işçilerine Ankara Abdi İpekçi Parkı’nda; İtfaiye işçilerine İstanbul Fatih Anıt Park’ta ve Demiryolu çalışanlarına güvenlik güçlerince uygulanan şiddeti kınamaktadır.

TÜRK-İŞ Başkanlar Kurulu, İstanbul’da seslerini duyurmak için eylem yaparken gözaltına alınan Belediye-İş Sendikası Genel Merkez Yöneticileri, Şube başkanları ile itfaiye işçilerinin serbest bırakılmasını istemektedir.

TÜRK-İŞ Başkanlar Kurulu,  Hükümet talimatıyla asgari ücret yerine “sefalet ücretinin” belirleneceği bu günden belli olan Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantılarına TÜRK-İŞ’in katılmayacağının ve bu ayıba ortak olmayacağının altını bir kez daha çizmektedir.

TÜRK-İŞ Başkanlar Kurulu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığını iş sağlığı ve güvenliği konusunda etkin önlemler almaya çağırmakta, son olarak Bursa’da yaşanan grizu felaketinin başka yerlerde tekrarlanmaması için gündemde olan İş Sağlığı ve Güvenliği Yasa Taslağının bir an önce yasalaşmasını istemektedir.

TÜRK-İŞ, yaşadığımız konjonktürde,  ülkenin içinde bulunduğu gergin ve sorunlu ortamı gözeterek serin kanlı  davranmış ve sorunların çözümünde diyalog yolunu seçmiştir.

Emeğin temsilcisi olan TÜRK-İŞ, diyalog yollarının çözüm getirmediğinin anlaşıldığı noktada  kitlesel olarak sesini yükseltme noktasına gelmiştir.

TÜRK-İŞ Başkanlar Kurulu, Tekel işçilerinin mücadelesi başta olmak üzere yukarıda sıralanan sorunlarımızın giderilmesi amacıyla sürekli eylem kararı almış, bu çerçevede;

1- 25 Aralık 2009 Cuma gününü “TEKEL işçileri ile dayanışmak için eylem günü” ilan etmiştir. TÜRK-İŞ’e bağlı sendikalara üye işçiler 25 Aralık 2009 Cuma günü bir saat geç iş başı yaparak  çalışmama hakkını kullanacak ve tüm illerde iş çıkışında AKP binaları önünde kitlesel basın toplantıları düzenlenecektir.

2- Bu eylem, dört hafta her Cuma günü birer saat artırılarak sürdürülecektir.

3- 28 Aralık Pazartesi günü TÜRK-İŞ’e bağlı sendikaların tüm merkez ve şube profosyonel yöneticileri Ankara Güven Park’ta buluşacak, topluca TBMM’ye gidilecek  ve TBMM’de grubu olan siyasi partiler ziyaret edilecektir.

4- 30 Aralık 2009 Çarşamba günü TÜRK-İŞ Başkanlar Kurulu toplanacak ve daha sonra izlenecek yol haritasını belirleyecektir.

Bundan böyle TÜRK-İŞ Başkanlar Kurulu her Çarşamba günü toplanarak durum değerlendirmesi yapacak ve yeni eylem türleri ile takvimini belirleyecektir.

TÜRK-İŞ BAŞKANLAR KURULU, YAPACAĞI EYLEMLERDE TÜM EMEK VE MESLEK ÖRGÜTLERİNE DESTEK ÇAĞRISINDA BULUNMAKTADIR.

DİSK ve KESK, Türk-İş Başkanlar Kurulu’nun aldığı TEKEL işçileri için işe bir saat geç gitme eylem kararına destek vereceklerini açıkladı. 25 Aralık Cuma (yarın) kamu çalışanları ve DİSK’e bağlı sendikalara üye işçiler işe bir saat geç başlayarak hükümeti uyaracak.

Türk-İş Başkanlar Kurulu’nun TEKEL işçilerinin mücadelesini yaygınlaştırmak amacıyla ülke çapında aldığı uyarı eylemi kararına iki büyük konfederasyondan destek geldi. DİSK ve KESK yaptıkları yazılı açıklamalarla 25 Aralık Cuma günü sabah saatlerinde yapılacak bir saatlik işe geç gitme kararını kendi üyelerinin de uygulayacağını açıkladı.

KESK tarafından yapılan açıklamada, TÜRK-İŞ üyelerinin 1 saatlik işe geç başlama eylemini gerçekleştireceği işyerlerinde çalışan KESK’li kamu emekçilerinin de eyleme katılacağı belirtildi. AKP il binaları önünde yapılacak kitlesel basın açıklamalarına da KESK’li kamu emekçilerinin kitlesel katılım sergileyeceği ifade edildi.

DİSK adına yapılan yazılı açıklamada “25 Aralık’ta hepimiz TEKEL işçisiyiz” denilerek Türk-İş Başkanlar Kurulu’nun aldığı karara destek verileceği belirtildi. DİSK, Türk-İş’in TEKEL işçisi için eylem kararını ve asgari ücret görüşmelerine ilişkin olarak açıkladığı Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantılarına katılmama tavrını, sınıfının “ortak” sorunlar karşısında “ortak davranış göstermesi” açısından bir zemin yarattığı için destekleyeceğini belirtti. Açıklamada emeğe dönük toptan bir saldırı olduğu hatırlatılarak buna karşı ortak bir mücadele hattının örülmesinin gerektiği ifade edildi.

TKP ise bugün yaptığı yazılı bir açıklamayla TEKEL işçisine destek için üyelerinin 26 Aralık Cumartesi günü saat 16.00’da Ankara Sakarya Caddesi’nde buluşacağını duyurdu.  Sendika.Org

İlk yorumunuzu yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.