VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

TEKEL DİRENİŞİ 24. GÜNDE… İŞÇİ SINIFINDAN İŞVEREN “TARAF”INDAKİLERE TOKAT GİBİ YANIT

Yazar sendika.org – sol.org – Tek Gıda İş tekeliscisidirenisibuyutuyor_manset-2010-01-08TEKEL işçileri hak mücadelelerini eylemlerle sürdürüyor. Adana’da sabah yol kapatan işçiler, Ankara’daAKP Genel Merkezi’ne kendilerini zincirlediler… (sendika.org)

TEKEL işçileri, 25. gününe girdikleri direnişte, eylemlerini “dünyanın en kolay muhalifliğinin tezahürü” diye eleştiren Taraf yazarı Melih Altınok’a yanıt verdi… (sol.org)

SENDİKA.ORG’DAN: TEKEL işçileri kesintisiz eylem süreci açıklamasıyla birlikte yeni eylemler yapmaya başladılar. Bugün de farklı illerden eylem haberleri gelmeye başladı. Sabah saatlerinde Adana’da TEKEL işçileri yol kapattı. Adana-Mersin yolunu kapatan işçiler taleplerinin kabul edilmesini ve Ankara’daki direnişi sonuna kadar sürdüreceklerini vurguladılar.

TEKEL işçileri yol kapattı
Adana’da Yaprak Tütün İşletme Müdürlüğü’nde çalışan işçiler, D-400 kara yolunu trafiğe kapatarak eylem yaptılar.

İşletme önünde saat 07.00’de biraraya gelen ve işe 1 saat geç başlayan yaklaşık 150 TEKEL işçisi, sloganlar attı. İşçiler adına konuşan Türk-İş iş yeri temsilcisi Mustafa Ersoy, “Bizler özlük haklarımızı alarak başka kamu kuruluşlarına geçmek istiyoruz. Bunu alana kadar da eylemlerimiz devam edecek. 31 Ocak’ta bizi iş yerine almayacaklar. Ayın 14’ünde Ankara’da olacağız. Oturma eylemi ve açlık grevi yapacağız” dedi.

İşçiler daha sonra D-400 kara yoluna çıkarak yolu 15 dakika trafiğe kapattı. Slogan atarak araç geçişine izin vermeyen eylemciler, saat 08.00’i gösterdiğinde fabrikalarına dönerek işbaşı yaptı.

Ankara’da 42 işçi gözaltında

Bir diğer eylem haberi de direnişin merkezinden geldi. Ankara’da direnişçi işçiler saat 12.00’da AKP Genel Merkezi önünde kendilerini demir parmaklıklara zincirlediler. Polisin gözaltına alma tehdidine rağmen eylemi kararlılıkla sürdüren 42 işçi zorla gözaltına alındı.

Aynı saatlerde Türk-İş Genel Merkezi önünde direnişi sürdüren işçiler eylem haberiyle birlikte arkadaşlarının serbest bırakılmasını istediler. İşçiler, “Baskılar bizi yıldıramaz”, “Gözaltılar serbest bırakılsın”, “AKP’den hesabı emekçiler soracak” sloganlarıyla gözaltıları protesto ettiler.

İlkokul çocuklarından dayanışma

Bir grup ilköğretim öğrencisi, harçlıklarını TEKEL işçilerine bağışladı.

Öğrenciler, TEKEL işçilerinin eylem yaptığı Türk-İş Genel Merkezi önüne geldi. Öğrenciler, topladıkları bir miktar parayı TEKEL işçilerine destek olmak için sendika yöneticilerine vermek istedi. Sendika yöneticileri TEKEL işçileriyle dayanışma amacıyla bir hesap açıldığını ifade ederek, yardımı elden alamayacaklarını söyledi. Çocuklar, daha sonra, sendikacıların yönlendirmesiyle Türk-İş binasında hizmet veren banka şubesine giderek açılan hesaba topladıkları parayı yatırdı.

TEKEL Dayanışma Grubu Ziyareti

İşçilerin eylemlerinin 24. gününde, “TEKEL Dayanışma Grubu” üyesi yazar, akademisyen ve siyasetçiler de, Türk-İş Genel Merkezi’nin önüne gelerek işçileri ziyaret etti.

Kızılay’daki Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) önünde toplanan ve aralarında gazeteci yazar Banu Avar, ZMO Başkanı Gökhan Günaydın, gazeteci yazar Emin Çölaşan, Bağımsız Cumhuriyet Partisi (BCP) Genel Başkanı Mümtaz Soysal, ADD Yönetim Kurulu Üyesi Suay Karaman, Prof. Sina Akşin, tiyatro sanatçısı Yılmaz Onay, Tüm Öğretim Üyeleri Derneği Genel Başkanı Prof. Alpaslan Işıklı, CHP’li Oğuz Oyan, eski TMMOB Başkanı Kaya Güvenç’in de bulunduğu “TEKEL Dayanışma Grubu” üyeleri, eylemin sürdürüldüğü Türk-İş Genel Merkezi’ne yürüdü. İşçiler grubu alkışlarla ve “TEKEL işçileri sizinle gurur duyuyor” sloganlarıyla karşıladı.

Türkiye PEN Merkezi adına Başkan İnci Aral tarafından yayımlanan dayanışma mesajında ise yazarlar, “Türkiye PEN Merkezi, belediyelerde, demiryollarında, itfaiyede çalışan işçilere ve sendikalara karşı yapılan toplu saldırılara karşı emeğin ve emek örgütlerinin yanındadır. Biz aydın, yazar ve sanatçılar TEKEL işçilerine yapılan saldırıları protesto ediyor, saldırılara karşı direnen TEKEL işçilerinin yanında olduğumuzu ifade ediyor, Hepimiz TEKEL işçisiyiz diyoruz” denildi.

SOL.ORG’DAN: Altınok, işçilere AKP ile değil askeri vesayet rejimi ile uğraşmalarını ve hakları için de Avrupa Birliği’nin sivil çalışma uzmanlarından medet ummalarını öğütlemişti. İşte Altınok’un Salı günkü yazısına cevaben bugün bir TEKEL işçisi tarafından kaleme alınan yazı:

Melih Altınok’a Cevap

Türkiye’deki emekçilerin mücadelesi hakkında oturduğunuz yerden ahkâm keserek yorumlar yapacağınıza 25 günlük eylem sürecimize birkaç dakikanızı vermiş olsaydınız, bu direnişin sendikalar veya diğer siyasi partilerin güdümüyle olmadığını; bizim gücümüzün nereden geldiğini ve nasıl bir birliktelik ve kardeşlik duygusuyla iş, ekmek mücadelesi verdiğimizi görme imkânı bulabilirdiniz. Fakat siz zahmet edip de yanımıza gelmediniz.

Siz Tekel işçisinin ne yaptığını görmek için yanımıza gelmiş olsaydınız bizim hangi bilinç düzeyinde olduğumuzun farkına varabilirdiniz. Biz sistemin diğer dişlileri olan CHPMHPDPSaadet Partisi gibi partilerin bizim ne kadar yanımızda olabileceğinin farkındayız. Fakat onlar her şeye rağmen bu siyasi iktidarın köleleştirmeye çalıştığı işçilerin yanına gelerek bize desteklerini, bir çorba, bir çay ile sunmuşlardır.

Bize sahip çıkanlara gelince… Biz Ankara’da yıllardır yanımızda olup göremediğimiz dostlarımızın, düşmanlarımızın ve bu vatanın her karışını parselleyerek babalar gibi satanların ve uşaklarının kimler olduğunu çok iyi gördük. Sizin hazmetmeniz zor olacak fakat bu 25 günlük süreçte sosyalist insanların bizimle paylaştıklarını siz acaba burnunuzun dibinde oturan komşularınızla bir gün olsun paylaşabildiğiniz mi? Eğer yüreğinizde biraz olsun insan sevgisi ya da vatanseverlik taşımış olsaydınız hala sıcak yerinizden bize akıl vermek yerine şimdi yanımızda olurdunuz.

Bizim atmış olduğumuz sloganlarla dalga geçeceğinize gerçeği görün. Türkiye’nin geleceğinin işçi sınıfı hareketine bağlı olduğunu hala görmezden gelebiliyorsunuz. Yazınızda değinmediğiniz tek konu AKP hükümetinin politikaları… 87 Yıllık Cumhuriyet tarihimizde en kötü hükümetlerin bile bir tuğla koyarak yaptığı bütün katkıları AKP’nin 7 yıl içinde yıkıp yok ettiğini ve emperyalist güçlere teslim ettiğini göremeyecek kadar körseniz, lütfen o elinizdeki kalemi bırakıp dışarı çıkın ve olan bitene bir göz atın. Hala bir şey anlayamadığınız takdirde buyurun gelin. Bu küçümsediğiniz ve dalga geçmeye çalıştığınız işçi sınıfının inanıyorum size öğreteceği çok şeyler olacaktır.

Antakya’dan bir TEKEL işçisi

İlk yorumunuz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Devamı