VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

TEKEL DİRENİŞİ 14. GÜN

Yazar sendika.org

image1Tekel işçilerinin direnişi bugün 2. haftasını geride bıraktı. 14 gündür direnen sendikalı işçilere polis yine barikat kurdu.


image2Yöneticiler ve işçiler Güvenpark’ta
Tekel işçileri tam 14 gündür direniyor. Hava koşullarının iyice zorlaştığı Ankara’da bugün yağmur altında işçiler Türk-İş önünde sabah saatlerinden itibaren toplanmaya başladılar. Diğer taraftan Türk-İş Başkanlar Kurulu’nun aldığı eylem kararlarından biri olan Meclis ziyareti sonrası işçilerin Güvenpark’tan yaptığı yürüyüşe polis yine engel olmak istedi.

Türk-İş bugün tüm başkanlarını Ankara’da topladı. Saat 11.30’da Mecliste sadece MHP parti grubuyla görüşen Türk-İş yönetimini diğer yöneticiler ve direnişteki işçiler Güvenpark’ta beklediler.
Açıklamanın Türk-İş Genel Merkezi önünde yapılacağının söylenmesi üzerine kitle Kızılay Meydanı üzerinden Sakarya Caddesi’ne gitmek istedi.

Polis barikat kurdu, işçiler yılmadı
Polis kitleye engel olarak barikat oluşturdu ve metro geçişinden ilerlemelerini söyledi. Bunun üzerine bir grup sendika yöneticisi metrodan giderken Tekel işçilerinin ve diğer sendikalardan gelen işçi ve yöneticilerin tavrı metrodan gitmeyeceğiz oldu.Polis işçilere provakatör derken, tehditlere rağmen kararlı duruşunu sürdüren kitle polis barikatını GMK Bulvarı tarafından açarak yola çıktı.

Buradan yürüyüşe geçen kitleye polis engel olamadı kitle kendi güzergâhından Sakarya Caddesi’ne geldi. Türk-İş Genel Merkezi önüne yürüyen kitle “Yılgınlık yok direniş var”, “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganlarıyla engellemeleri protesto etti.

Kumlu, açıklama yaptı!
Kumlu, açıklama yaptı!

Kumlu açıklama yaptı
Türk-İş Genel Merkezi önünde açıklama yapan Mustafa Kumlu, Çarşamba günü Başkanlar Kurulu’nun yeniden toplanacağını ve eylem sürecine burada karar verileceğini söyledi. Kumlu buradaki konuşmasında, özelleştirmeye değil kapatmaya karşı olduklarını vurguladı, işçilerin Başbakan Tayyip Erdoğan’a ve AKP’ye olan tepkilerinde saygıyı elden bırakmamalarını istedi.

İşçiler eylemlerin büyümesini istiyor
Mustafa Kumlu’nun konuşması sırasında işçiler sık sık Kumlu’nun sözünü keserken, “Genel grev genel direniş” sloganıyla eylemlerin büyümesini istediler.

Tekel işçileri, Türk-İş Başkanlar Kurulu’nun yapılacağı Çarşamba gününü beklerken, her ne olursa olsun mücadeleyi sürdüreceklerini vurguluyorlar.

Video için TIKLAYIN Sendika.Org-Ankara 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.