VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

TEKEL DİRENİŞİ 13. GÜNÜNDE İŞÇİLER AKP’Yİ SON DEFA UYARDILAR

Yazar sendika.org
tekeldirenisi13gun_onurludirenis-27aralik2009-2009-12-27

Tekel işçilerinin Ankara direnişi 13. gününde. İşçiler Başbakan’ın açıklamalarına öfkeli ve tepkiliydiler. Tek Gıda-İş Genel Başkanı Türkel, AKP hükümetini son kez uyardıklarını açıkladı.

İşçiler AKP’ye ökeli
Tekel işçileri yeni bir yıla direnişle girmeye hazırlanırken, Başbakan Tayyip Erdoğan’dan yine Tekel işçilerine saldırı geldi. Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) 2009 yılı Olağan Genel Kurul toplantısında bir kez daha Tekel işçilerine saldıran Erdoğan, “devletin malı deniz yemeyen domuz” diyerek işçilerin “tüyü bitmemiş yetimin hakkını orada durarak, oturarak yediğini” söyledi ve “devlet bu yükü üzerinden atacak” dedi.

İşçiler Erdoğan’ın bu sözlerine bugün çok tepkili ve öfkeliydiler.
AKP’ye ve Başbakana olan tepkilerini direniş kararlılığıyla sürdüreceklerini vurgulayan işçiler eylemlerini büyüyeceğine işaret ettiler.

Başbakana haddini bil uyarısı
Tek Gıda-İş Genel Başkanı Mustafa Türkel’de burada yaptığı açıklamada, AKP’yi bir kez daha uyardıklarını, işçilerin ve sendikanın sabrının taştığını vurgulayarak hükümete en fazla üç gün süre tanıdıklarını açıkladı. Başbakanın üslubuna dikkat etmesi uyarısında bulunan Türkel, otobüslerle Ankara’ya binlerce işçinin geleceğini duyurdu.

Çocuklarımız için direneceğiz
AKP’nin bu saldırılarına karşı bugün yine işçilerin yanında dayanışma için gelenlerin desteği vardı. Nazım Hikmet Çocuk Kumpanyası’ndan çocuklar direnişteki işçilere kendi çocuklarının özlemini ve duygularını taşıdılar. İşçiler çocuklarla çok duygulu anlar yaşarken, çocuklarına onurlu bir gelecek bırakma mücadelesinden asla vazgeçmeyeceklerini sık sık ifade ettiler.

Direnişlerin kadınları buluştu
Tekel işçileri bugün ayrıca Kadın dayanışmasıyla moral buldu.Saat 14.00’da Yüksel Caddesi’nde buluşan Halkevci Kadınlar ve Dikmen Vadisinden Kadınlar buradan “TEKEL işçisi kadınlarla elele veriyoruz dayanışmayı büyütüyoruz” pankartıyla işçilerin yanına bir yürüyüş gerçekleştirdiler.“Susma haykır güvenceli iş halktır”, “Kadınlar elele mücadeleye”, “Yaşasın kadın dayanışması”, “TEKEL işçisi yalnız değildir” sloganlarını hep bir ağızdan atan direnişçi kadınlar dayanışmayla mücadelenin güç bulduğunu gösterdiler.

Halkevci Kadınlar mücadelenin yanında
Burada ilk olarak söz alan Halkevleri MYK üyesi Dilşat Aktaş, Tekel İşçisi kadınlarla elele verdiklerini ve güvenceli iş için hep birlikte mücadele edeceklerini söyledi. Günlerdir direnen kadınları bundan sonra da hep bir adım önde olmaya çağırdı.

Vadili kadınlar direnişin ruhunu taşıdı
Dikmen Vadisi Barınma Hakkı Bürosu’ndan kadınlar barınma hakkı direnişinin kazanımını ve moralini Tekel işçileriyle paylaştılar. Dikmen Vadisi Kadınları adına söz alan Müzeyyen Kesimci, kentsel dönüşüm projeleri ile evlerini başına yıkmak isteyen AKP’nin işçileri de işinden ettiğini söyledi. Barınma Hakkı mücadelesi veren Vadililerin kadın, erkek, çocuk hep bira arada karar alarak mücadele ettiklerini söyleyen Kesimci, kadınların mücadeledeki rolüne değindi; “kadınlar kararlı olduğu müddetçe kimse onları yıldıramaz, biz şimdi buradayız mücadeleyi büyütmeye geldik, kapımız hepinize açık.” dedi.

Yoksul kadınların dayanışması
Yoksul evlerinde hazırladıkları yiyecekleri işçilere getiren Halkevci Kadınlar ve Dikmen Vadisinden Kadınlar Tekel direnişindeki kadın işçilerinin direnişine omuz vereceklerini de söylediler. İşçiler kadınların hazırladığı yiyecekleri yediler ve direnişleri hakkında sohbet ettiler.tekeldirenisi_13gununde_27aralik2009-2009-12-27

Sendika.Org-Ankara 

İlk yorumunuz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Devamı