VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

Tarımda Milli Birlik:MIŞ, MUŞ


Çiftçi-Sen Tarımda Milli Birlik Proejesi’ni değerlendirdiği bir basın açıklaması yaptı açıklama şöyle :


Bu projeye göre,Türkiye’nin tarımsal yapısı, Tarım ve Orman Bakanlığının merkez ve taşra teşkilatı, tarımda faaliyet gösteren Kamu İktisadi Teşekkülleri ve Tarım Kredi Kooperatiflerinin organizasyon yapısı tümüyle değiştirilecek. Milli Birlik Kooperatifi ve özel sektöründe yüzde 50 ortak olacağı Semerat Holding kurulacak.Toprak Mahsulleri Ofisi, Atatürk Orman Çiftliği, Türk Şeker, Çaykur gibi tarımda faaliyet gösteren Kamu İktisadi Teşekkülleri Semerat Holding’in iştiraki yapılacak.


Semerat Holding’in yüzde 50 hissesinin (Ülker, Eti, Sütaş, Namet, Pınar, Unilever, TK Holding, Kastamonu Entegre, Migros, Borsa vb.)özel sektöre ait olacağı söyleniyor. Yüzde 35’i Milli Birlik Kooperatifi’ne ve yüzde 15’inin ise (TMO, Çaykur, Türk Şeker vb.) tarımsal Kamu iktisadi Teşekkülleri’nde olacak.


Bu projeye göre,tarımsal değer zincirindeki görevler Milli Birlik Kooperatifi ile Semerat Holding arasında paylaştırılacak.


Girdi,üretim ve aracı bölümüne ilişkin görevleri Milli Birlik Kooperatifi, sanayi ve perakende kısmını ise Semerat Holding üstlenecek.


Buna göre Milli Birlik Kooperatifi’nin yapacağı görevler ise ,Mikro Planlama, Girdi Temini, Kaynak (Toprak, Su vb) Planlama, Birincil Üretim, Teşvik ve Desteklemeler, Finansman, Pazarla İrtibat, Birincil İşleme ve Aracılar, İthalat-İhracat Rejimi olacak.


MIŞ, MUŞ


Semerat Holding’in görevleri ise,Makro Planlama (Tüketim,Lojistik ve Pazar Planlaması) İleri İşleme, Perakende, Dünya Markası olarak geliştirilmesiymiş.


Bu projeye göre tarımda 2023 yılına kadar 100 milyar dolarlık tarımsal hasıla elde edilmesi hedefleniyormuş.
Tarımda Milli Birlik Projesi; herkesin sağlıklı beslenmesini makul fiyatlar ve hakkaniyetli bir değer zinciriyle sağlayarak ülkemizin uluslararası alanda rekabetçi bir güç olmasını sağlıyacakmış.


Bu özelleştirme projesi daha netleşmedi. Netleşmeden önce taslağa erişirsek hemen, erişemezsek gündeme geldiğinde ayrıca görüşümüzü paylaşacağız.


Saygılarımızla…
ÇİFTÇİ SENDİKALARI KONFEDERASYONU
YÖNETİM KURULU


Yorumlar