VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

Tang Wenhong:’Yabancı Sermayede hızlı bir büyüme görüldü.’

Çin’de reel olarak değerlendirilen yabancı sermaye, 2018 yılında 134 milyar 970 milyon ABD Doları’nı bularak önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 3 arttı.
Çin Ticaret Bakanlığı tarafından yayımlanan son rakamlara göre, geçen yılın aralık ayında reel olarak değerlendirilen yabancı sermaye 13 milyar 710 milyon ABD Doları’na ulaşarak önceki yılın aynı ayına oranla yüzde 23,2 yükseldi.

Çin Ticaret Bakanlığı’na bağlı Yabancı Yatırım Dairesi Başkanı Tang Wenhong, basına verdiği demeçte, Çin’de imalat sektöründe kullanılan yabancı sermayede hızlı bir büyümenin görüldüğünü kaydetti.

Başlıca yatırım kaynağı ülkelerin reel yatırımlarındaki artış eğiliminin korunduğunu söyleyen Tang, Singapur, Güney Kore, Japonya, İngiltere, Almanya ve ABD’nin Çin’e yaptığı yatırımların sırasıyla yüzde 8,1, yüzde 24,1, yüzde 13,6, yüzde 150,1, yüzde 79,3, ve yüzde 7,7 oranında arttığını belirtti.

Tang’ın verdiği bilgilere göre, Kuşak ve Yol güzergâhındaki ülkeler, Avrupa Birliği’ne üye 28 ülke ve ASEAN ülkelerinin Çin’e yatırımlarının artışı ise sırasıyla yüzde 13,2, yüzde 22,6 ve yüzde 13,8 olarak gerçekleşti.

Öte yandan, Çin’in orta ve batı bölgelerinin çektiği yabancı sermayede de hızlı artış kaydedildi.


Kaynak: 1

Yorumlar