VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

Suudi generalden bağımsız Kürdistan çağrısı

Suudi Arabistan’la İsrail’in İran’a gizli görüşmeler yürüttüğü açığa çıktı. Washington’da yapılan toplantıda emekli Suudi general Enver Mecid Eşki, Ortadoğu için yedi maddelik bir plan sundu. Planda bağımsız Kürt devleti kurulması çağrısı da yer aldı.

Suudi Arabistan’la İsrail arasında 2014 başından bu yana İran’ın bölgedeki nüfuz alanının daraltılmasına yönelik gizli görüşmeler yapıldığı ortaya çıktı. Washington merkezli bir think-tank olan Dış İlişkiler Konseyi’nde (Council on Foreign Relations) dün düzenlenen bir toplantıda konuşan Suudi ve İsrailli yetkililer, görüşmeleri kabul etti.

Bloomberg’den Eli Lake’in haberleştirdiği toplantıda Suudi Arabistan adına emekli general Enver Mecid Eşki, İsrail adına ise eski Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Dore Gold konuştu. Lake’in “Bu tipik bir Washington think-tank toplantısı değildi” dediği toplantıda, Eşki ve Gold birer konuşma yaptı, ancak soru alınmadı.

ORTAK HEDEF: İRAN

İsrail’in sadece Suudi Arabistan’la değil, diğer Körfez şeyhlikleriyle de yakın bir ilişki içinde olduğu biliniyor. Ancak resmi olarak bu devletler İsrail’i tanımazken, İsrail de Suudi Arabistan ve ortaklarını sık sık cihatçı terörizme destek olmakla suçluyor.

Dün yapılan toplantıda Suudi Arabistan’la İsrail arasındaki görüşmelerin temel hedefinin İran olduğunun kaydedilmesi, iki ülkenin bölgede birlikte hareket ettiğine ilişkin yarı resmi ilk açıklama oldu.

ORTADOĞU İÇİN YEDİ MADDELİK PLAN

Dış İlişkiler Konseyi tarafından düzenlenen toplantıda ilk sözü emekli Suudi General Eşki aldı. Suudi Arabistan’ın eski istihbarat şefi ve Washington Büyükelçisi Bender bin-Sultan’ın danışmanlığını da yapan Eşki’nin 1979’dan itibaren İran’ın bölgedeki politikalarını anlattığını kaydeden Lake, Eşki’nin konuşmasını Ortadoğu için yedi maddelik bir plan sunarak tamamladığını aktardı.

Lake, Suudi generalin sunduğu planda İran’da rejim değişikliği gerçekleştirilmesi, bir Arap askeri gücü kuruması ve Irak, Türkiye ve İran topraklarındaki Kürtlerin bağımsız bir devlet kurması çağrısına yer verildiğini belirtti.

17 AYDA 5 GÖRÜŞME

İsrail’le Suudi Arabistan arasında son 17 ayda 5 görüşme yapıldığı ifade edildi. Görüşmelerin Hindistan, İtalya ve Çek Cumhuriyeti’nde yapıldığını aktaran Bloomberg muhabiri, eski bir İsrailli general ve Lübnan Hizbullah’ı uzmanı olan Şimon Şapira’nın kendisine, “[Suudi Arabistan’la] aynı sorunlarla, aynı zorluklarla ve aynı cevaplarla yüz yüze olduğumuzu keşfettik” dediğini aktardı. Lake, Şapira’nın “sorunu” İran’ın bölgedeki faaliyetleri olarak tanımladığını belirtti.

‘NEFRETİN KRALLIĞI’

Dün yapılan toplantıya İsrail adına katılan eski BM elçisi Dore Gold, 2003’te Suudi Arabistan hakkında “Nefretin Krallığı” adlı bir kitap yazmıştı. Gold, dün yapılan toplantıda kitabı, ikinci İntifada’nın doruk noktasına çıktığı dönemde yazdığını, Suudi Arabistan’ın o dönemde İsraillilerin öldürülmesini finanse ettiğini söyledi. Gold sözlerini, bugün ise terörizmi benimseyen Filistinli grupları İran’ın finanse ettiğini savunarak sürdürdü.(haber.sol.org.tr)

Yorumlar