VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

Sütaş işçileri davayı kazandı

image
fotoğraf:bianet

Bursa ve Aksaray’da kurulu olan ve Eski TÜSİAD Başkanı Muharrem Yılmaz’ın sahibi olduğu Sütaş’ta işçilerin işe iadeleri mahkeme tarafından onaylandı. İşçiler sendikalaştıkları için 2012 yılında işten atılmışlardı. Uzunca bir süredir fabrikanın önünde direnen ve işverenin baskısı ile karşılaşan işçilerin Karacabey Asliye Hukuk Mahkemesinde görülen davası sonucunda 7 işçinin işe iade kararı verildi.

İşçilerin örgütlü olduğu Türk-İş’e bağlı Tek Gıda İş sendikası yetkilileri ile işveren arasında yapılan görüşmeler sürüyor. İşverenin sendikayı işyerinde istemediği bilinirken, işçilerin işe iadesini kabul etmemesi durumda 4 net 12 brüt tazminat vermesi gerekiyor. Kararın açıklanması üzerine konuşan Türk İş 8.Bölge temsilcisi Sabri Özdemir şöyle konuştu:

“Mahkeme işe iade kararı verdi ama işverenin uygulayıp uygulamayacağını bilmiyoruz. Görüşmeler sürüyor. İşçilerin sendikal mücadele nedeniyle işten çıkarıldıkları çok açıktır. Tek Gıda İş, Türkiye genelinde işten çıkarılanlar işe alınıncaya kadar boykot kararı almıştı”

Özdemir, işçilerin işe geri alınmaması durumunda şirketin işçilere, 4 net, 12 brüt ücret tazminat ödeyeceğini söyledi.

7 işçinin davası sonuçlanırken, sendikalı oldukları için işten çıkartılan arkadaşlarına destek verdikleri için işten çıkartılan işçilerin mücadelesi sürüyor. İşçiler sendika ile işe dönme konusunda kararlı.

(İleri – Emek)

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Devamı

Gizlilik ve Çerez Politikası