VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

Suriyeli Papaz’ın şapka çıkartacak Suriye olayları değerlendirmesi

Yazar: Erdoğan Ahmet

78 Yaşındaki Flaman Papaz Daniël Maes Suriye’de, Şam kentinin 90 kilometre kuzeyinde, Kara şehrindeki altı asırlık Mar Yakub manastırında yaşıyor. Peder Daniel “iç savaşa” tanık olmuş ve ona göre Suriye’deki çatışmalara ilişkin Batı raporları çok yanıltıcı. Kısaca: “Amerikalılar ve müttefikleri ülkeyi tamamen mahvediyor.
Muhabir: Suriye’deki olaylarla ilgili medya kapsamını çok eleştiriyorsun. Seni rahatsız eden nedir?
Papaz Daniel:“Cumhurbaşkanı Esad a karşı çıkan popüler ayaklanma olduğu değerlendirmesi tamamen yanlış. 2010’dan beri Kara’da yaşıyorum ve Suriye dışındaki ajitatörlerin hükümete karşı protesto gösterileri düzenleyip gençleri nasıl işe aldıklarını(taraflarına çektiklerini) kendi gözlerimle gördüm. Bu, bir isyan gerçekleştiği izlenimi vermek üzere El Cezire tarafından çekildi ve yayınlandı. Suriyeli insanlar arasında dini ve etnik farklılık yaratmak amacıyla yabancı teröristler tarafından, Sünni ve Hıristiyan topluluklara karşı cinayetler işlendi. Benim gözlem ve tecrübelerimle, Suriye halkı gerçekte birlik içindeydi
Savaştan önce, bu ülke uyumlu bir ülke idi: laik bir devlet ve farklı dini topluluklar barış içinde yaşıyordu. Yoksulluk yoktu, eğitim ücretsiz, sağlık bakımı iyi idi. Politik görüşlerinizi özgürce ifade etmek mümkün değildi. Ancak çoğu insan bunu önemsemedi. “
Muhabir: Senin kilisenden , Anne Agnès ın rejim taraftarı olmakla suçlanıyor. Yüksek yerlerde dostları var.
Papaz Daniel: Anne Agnès-Mariam halka yardım eder: Şimdide Halep‘te haftada beş kez 25.000 yemek hazırlanan bir çorba mutfağı açtı. Bak, hala hayatta olduğumuz bir mucize. Bunu, Esad hükümetinin ordusuna ve Vladimir Putin‘e borçluyuz, çünkü isyancılar iktidarı ele geçirmekle tehdit edince müdahale etme kararı aldı.

Binlerce terörist Kara’ya yerleşince, hayatımızdan korktuk. Körfez ülkelerinden, Suudi Arabistan‘dan, Avrupa‘dan Türkiye‘yeden Libya‘ya kadar , birçok Çeçen vardı. El Kaide ve diğer teröristlerle müttefik olarak yabancı bir işgal gücü kurdular. Batı ve müttefikleri tarafından aleyhimize hareket etme niyetiyle dişlerine kadar silahlandırıldılar, kelimenin tam anlamıyla “Bu ülke bize aittir” dediler. Çoğu zaman uyuşturulmuşlardı, rastgele ateşledikleri akşamlar birbirlerine karşı savaşıyorlardı. Manastırın kriptolarında uzun süre saklanmak zorunda kaldık. Suriyeli ordu onları kovaladığında : Suriyeli vatandaşlar, yabancı isyancılardan nefret ediyorlardı ve biz barışa geri döndüğümüz için herkes çok mutluydu.

Muhabir: Suriye Ordusunun sivilleri koruduğunu söylüyorsunuz, ancak varil bombaları ile bombardımanlar gibi Esad’ın güçleri tarafından işlenen savaş suçlarıyla ilgili çeşitli raporlar var.
Papaz Daniel: “Suriye ile ilgili haber yayınının, günümüzün en büyük medya yalanı olduğunu bilmiyor musunuz? Esad hakkında tamamıyle saçma şeyler uydurdular. Aslında yağmalayan ve öldüren isyancılardı. Suriye halkının aptal olduğunu mu düşünüyorsunuz ? Bu insanların Esad ve Putini zor gücü kullanarak alkışladığınımı düşünüyorsunuz ? Bu işin içinde eli olan Amerikalılardır, bölgedeki boru hatları ve doğal kaynaklar ve Putin’in önüne geçmek için.
Suudi Arabistan ve Katar, dini özgürlük olmaksızın Suriye’de bir Sünni devlet kurmak istiyorlar. Bu nedenle Esad gitmelidir diyorlar. Biliyorsunuz, Suriye ordusu Halep’teki savaşa hazırlanırken, Müslüman askerler bana kutsanmışlardı. Sıradan Müslümanlar ve Hıristiyanlar arasında hiçbir sorun yok. Bizi katletmek isteyen radikal İslamcı, Batılı destekçiler. Hepsi El Kaide ve İŞ. Artık ılımlı dövüşçüler yok “.
Muhabir: Analizinizin tartışmalı olduğunu ve çok eleştirilere maruz kalacağınızı anlıyor musunuz?

Papaz Daniel: “Ben Kişisel gözlemimden bahsediyorum. Ve kimse bana inanmak zorunda değil,öyle değil mi? Ancak bir şey biliyorum: Medya ya Suriye halkının katliamına katkıda bulunabilir veya Suriye halkına medyada yayınlarıyla yardım edebilir. Ne yazık ki, gazeteciler arasında çok fazla takipçi ve korkak var. “

Kaynak: http://www.ad.nl/nieuws/poetin-en-assad-hebben-mijn-leven-gered~add21ab7/

İlk yorumunuz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Devamı