VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

SURİYE’DEN ADANA MUTABAKATIYLA İLGİLİ AÇIKLAMA


“Adana İttifakı Ancak Bu Şekilde Yeniden Etkinleştirilebilir”

Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığında yetkili bir kaynak “Adana Mutabakatı” konusuna öne sürülen haber ve açıklamalar konusunda açıklama yaptı.


Yetkili kaynak bugün yaptığı açıklamada Türkiye rejiminin Suriye ve Türkiye arasında işbirliği ya da Adana Mutabakatı olarak bilinen anlaşma ve Suriye’ye karşı düşmancı niyetleri konusunda bulunup tekrarladığı sorumsuz açıklamaları eleştirdi.


Suriye’nin Adana Mutabakatı ve tüm şekilleriyle terörle mücadele konusunda iki devlet arasındaki tüm anlaşmalara hâla tam olarak bağlı olduğuna vurgu yapan yetkili kaynak; fakat Türkiye rejiminin 2011 yılından beri bu anlamayı ihlal ettiğini ve ihlal etmeye devam ettiğinin altını çizdi. Yetkili kaynak Türkiye rejiminin 2011 yılından beri Suriye ve halkına karşı teröre her türlü desteği temin edip finanse ettiğini, eğitimin yanı sıra güvenli geçit ve barınak temin ettiğini vurguladı.


Türkiye rejiminin edat olarak kullandığı ona tabi teröristler aracılığı ile Suriye topraklarını da işgal ettiğini belirten yetkili kaynak; aynı zamanda Türkiye silahlı kuvvetlerini de Suriye topraklarına sokup direk işgalde bulunduğunu kaydetti.


Yetkili kaynak dolayısıyla Adana Mutabakatının herhangi bir şekilde yeniden etkinleştirilmesinin iki devlet arasındaki sınırların eski haline dönmesini gerektirdiğinin altını çizdi. Adana Mutabakatının yeniden etkinleştirilmesinin aynı zamanda Türkiye rejiminin teröre her türlü desteğini kesmesini gerektirdiğini vurgulayan yetkili kaynak; Suriye topraklarında bulunan askeri güçlerinin tamamını geri çekmesi gerektiğini belirtti.


Yetkili kaynak ancak bu şekilde iki devlet ve sınırlarının güvenliğini garantileyen Adana Mutabakatının yeniden etkinleştirilebileceğini vurguladı.( Şam – Sana )


Yorumlar