VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

Suriye Heyeti de Mistura ile Görüştü

SWITZERLAND-SYRIA-CONFLICT-UN-TALKSBM denetimi altında Cenevre’de Suriyeliler arasında yapılacak görüşmelere katılacak Suriye Arap Cumhuriyeti heyeti bugün Cenevre’ye ulaşmıştı.

Suriye’nin BM’deki daimi temsilcisi Beşşar el Caferi başkanlığındaki Suriye heyeti; Suriye’nin Cenevre’deki BM büyükelçisi Hüsamettin Ala, Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Müsteşarı Ahmet Arnus, Ahmet el Kezberi, Muhammed Hayr el Akkem, Emel Yazıcı, Hasan el Bahri, Ömer Osi, Emcad İsa, Ammar Ersal, Cemile Şerbeci, Refah Beridi, İlyas Şahin, Samir Beridi, Usama Ali ve Rua Şerbeci’den oluşuyor.

Cenevre III görüşmelerinde Suriye Arap Cumhuriyeti heyetiyle bir araya gelen BM Suriye temsilcisi Staffan de Mistura; Suriye’deki krizin çözümünde Suriyelilerin yöneteceği bir sürece ihtiyaç duyulduğunu belirtirken, bir kısım muhaliflere gönderilen davete cevap beklediğini ifade etti‏.

-De Mistura Pazartesi günü ne yapılacağı konusuna bakılacağını ifade ederken, bir kısım meselelerin değerlendirilmesi için Pazar günü Suriye heyeti ile toplantı düzenlenebileceğini söyledi‏.

Caferi bir kısım tarafların Suriye’de yabancı teröristleri “ılımlı muhalifler” adı altında destekledikleri ve bu tarafların vekaletle savaş yürüttükleri konusunda de Mistura ile fikir birliği kaydettiklerini belirtti‏.

Caferi; BM Güvenlik Konseyi kararının IŞİD, Nusra Cephesi ve Kaide tabanlı örgütlerin terör örgütleri olduğunu öngördüğüne dikkat çekerken, Ahrar el Şam İslami Hareketinin de terör örgütü olduğunu vurguladı‏.

De Mistura en iyi ve uygun çözümün Cenevre III görüşmelerinde siyasi yollarla olduğunu ifade ederken muhalefete önkoşul dayatmadan katılımı önerdiğini söyledi‏.

Caferi, Suriye hükümetinin siyasi çözümde ciddiyetini vurgularken, çözümün herhangi bir dış müdahale olmadan Suriye halkı tarafından belirleneceğini bir kez daha ifade etti‏.

Kaynak:Sana

İlk yorumunuz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Devamı