VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

Su Meselesi ve 8 Önemli Nokta…

CTP Parti Meclisinin aldığı karar ve sonrasında yansıyan çeşitli bilgilerden sonra memlekete dair daha belirgin bir durum ortaya çıktı.

Bu durumdan sonra not etmekte yarar gördüğüm 8 nokta aşağıdaki gibidir:

  1. Su konusu, Türkiye’nin Kıbrıslı Türklere dönük anlayışının hala daha buradaki iradeyi hiçe sayarak gerçekleştireceği bir biçimde devam etmektedir. Bu sadece teknokratik bir şekilde çözülebilecek bir mesele değildir. Bu noktadan sonra toplumun çeşitii katmanlarının da sürece baskı oluşturması gerekmektedir.
  2. Su konusunda iradeyi kaybetmek, sadece sunun birim fiyatı ile ilgili değil, toplumsal olarak buradan söz sahibi olamamak anlamına gelmektedir. Bir nevi Kıbrıslı Türklerin siyasi olarak var oluşu ile ilgilidir.
  3. Siyasi fırsatçıların hükümetin bozulması ve seçim yapılmadan yeni bir hükümetin kurularak, TC ile aleyhte uzlaşmaları, bizlerin kamusal varlığını hiçe saymak demektir. Net bir biçimde oyunun sonudur.
  4. Seçim olması durumunda, su üzerine anlamlı bir duruş belirlemeden, sırf kariyeri için mutlu olanlar vardır ve bu kişilerin koşullar böyleyken ellerini ovuşturarak iktidar olma hevesinin kurbanı öncelikle o kişileri destekleyenler olacaktır. Hiçbir şeye taraf olmadan, süreci yönetecek bir yapı kuracak bir seçim başarısızlık demektir.
  5. Mecliste temsil edilen CTP ve TDP su konusunda kararlı adımlar atmıştır. Ancak sonuna kadar bu konuda kararlı bir biçimde yürüyemeyeceklerine dair kuşkular görülmektedir. Su konusunda “su koyuvereceklerin” ya da hali hazırda bu konuda vazgeçmiş olanların kim olduğu bilinmelidir.
  6. Eğer seçime gidilecekse, en geniş müştereklerin minimal programda birleşerek, iş ve güç birliği yapması gerekmektedir. Mustafa Akıncı’nın kazandığı Cumhurbaşkanlığı seçiminde bu yapıldığında, istenilen sonuçların alındığı görülmektedir.
  7. Seçim olacaksa, su konusunda Kıbrıslı Türklerin hassasiyetlerine uygun olan ve çözüm sürecini destekleyen geniş tabanlı bir birliktelik oluşturulmalı bunun içine kitle örgütleri ve siyasi partiler her ne koşulda olursa olsun uzlaşmalıdır.
  8. Su konusu uzun dönemdir sorun olacağı ortada olan bir konudur. Bu güne kadar bu konuyu çözmek yerine öteleyen veya bu koşulların yaratılmasında sorumlu olanlar bu sürece dahil edilmemeli, kamusal anlamda güven tasis edilmelidir.
  9. Su konusunda güçlü bir siyasi iradenin oluşmadığı takdirde sonuç alıcı olmayacaktır. Her koşulda bundan sonra teknokratik adımlarla sonuç alınması mümkün değildir. Siyasi anlamda kamusal destek gören adımlar atılmalıdır.

ekopolitix.net

Yorumlar