VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

SSGSS’YE KARŞI İŞÇİ SINIFI VE HALK ALANLARI VE SOKAKLARI TERKETMİYOR

Yazar sendika.org   

SSGSS’ye karşı emekçiler alanları terk etmiyor


DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve TDB, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasa Tasarısı’na karşı başlattıkları eylem planı çerçevesinde bugün yeniden alanlara çıktı

Türkiye’nin her yerinde saat 12:30’da alanlarda kitlesel basın açıklamaları gerçekleştirildi…

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasa Tasarısı’nın geri çekilmesi için eylem ve etkinlikler örgütleyen, 76 sendika, meslek örgütü, siyasi parti, demokratik kitle örgütü ve insiyatiften oluşan Herkese Sağlık Güvenli Gelecek Platformu yazılı bir açıklama yaparak Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası yasasına karşı 15 Nisan Salı günü Ankara’da olacağını duyurdu…
Emek Platformu’nun daha önce SSGSS yasası Meclis’e geldiğinde tüm yönetici, temsilci ve aktivistleri Ankara’ya çağırma kararı aldığı hatırlatılan açıklamada “bu talebe uygun olarak katılımcı tüm örgütlerimizin, Sendika ayrımı olmadan tüm sendikalarımızın yöneticileri ve aktivistleri ile birlikte ANKARA’da buluşacağımızı umuyoruz” denildi.


Platformun açıklamasının tam metni şöyle:


Basına ve Kamuoyuna


Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasa Tasarısı’nın geri çekilmesi için eylem ve etkinlikler örgütleyen, 76 sendika, meslek örgütü, siyasi parti, demokratik kitle örgütü ve insiyatiften oluşan HERKESE SAĞLIK /GÜVENLİ GELECEK PLATFORMU olarak; halen mecliste görüşülmekte olan bu gayri vicdani yasaya tepkimizi göstermek üzere 15 NİSAN SALI GÜNÜ ANKARA’DA olacağımızı ve TBMM’ye giderek taleplerimizi iletip, tepkimizi göstereceğimizi kamuoyuna duyuruyoruz.


Emek Platformunun ilk toplantısında belirlemiş olduğu “yasa meclise geldiğinde tüm yönetici, temsilci ve aktivistleri Ankara’ya çağırma” kararına ve onbinlerin katıldığı eylem ve mitinglerimizde haykırılan bu talebe uygun olarak katılımcı tüm örgütlerimizin, Sendika ayrımı olmadan tüm sendikalarımızın yöneticileri ve aktivistleri ile birlikte ANKARA’da buluşacağımızı umuyoruz.


Çünkü; Dört yıldan bu yana meclis komisyonlarında, genel kurullarında, cumhurbaşkanlığında ve anayasa mahkemesinde defalarca gidip gelen SSGSS yasa tasarısı Mecliste görüşülmeye devam ediliyor.


Oysa aylardır Sendikalar, Meslek örgütleri, dernekler, siyasi partiler, Türkiye’nin dört bir tarafında bir araya gelen kamu çalışanı, işçisi, işsizi, emeklisi, esnafı, çiftçisi, öğrencisi, kadınları ve gençleri ile birlikte gerçekleştirdiğimiz eylemlerle defalarca bu yasanın geleceğimizi kararttığını, sağlık ve sosyal güvenlik hakkımızı gasp ettiğini, en temel insani haklarımıza bir saldırı olduğunu haykırdık.


Aylardır toplantılarla, panellerle, basın açıklamalarıyla, yürüyüşlerle, bildirilerimizle, pankartlarımızla, dövizlerimizle, sloganlarımızla milyonlarca vatandaşımıza anlattık.


13–14 Mart, 1 Nisan, 6 Nisan günlerinde emek hareketinin uzun yıllardan sonraki en kitlesel eylemleri hayata geçirildi. Mahallelerde, fabrikalarda, hastanelerde, meydanlarda, sokaklarda, otobanlarda gerçekleştirilen protestolara toplumsal katılım ve destek muazzam oldu.


Tüm bu süreç, Mecliste hala görüşülmekte olan Sosyal Güven(siz)lik ve Genel Sağlık(sızlık) Sigortası yasa tasarısının halkın vicdanında mahkum olduğunu dosta düşmana gösterdi.


Ancak AKP hükümeti sesimizi duymamakta ısrar ediyor. Çünkü hükümet, halkın taleplerini değil sağlık tekellerinin çıkarlarını düşünüyor! Halkın sesine kulaklarını tıkıyor, IMF ve Dünya bankasının talimatlarını uyguluyor!


Biz de ısrarcıyız!


SSGSS yasası tamamen geri çekilmeli,


Çalışanların emeklilik hakkının genişletilmesi için mevcut emeklilik yaşının ve prim gün sayısı düşürülmeli


Emekli maaşları insanca yaşanabilecek düzeye çıkarılmalı,


Nüfus cüzdanına sahip olan bütün vatandaşlara, prim ödeme gücü olsun olmasın, eşit/ücretsiz/nitelikli sağlık hizmeti sunulmalıdır.


Herkese Sağlık Güvenli Gelecek Platformu olarak, tüm sendikaların, meslek odalarının ve demokratik kurumların sendika, kurum ayrımı yapmadan ülkemizin her yanından gelecek bileşenleriyle Ankara’da buluşacağımızı umuyoruz. Merkezi örgütlerimizin çağrıları ve kararlı tutumları bu etkinliğin güçlü ve sonuç alıcı hale gelmesini sağlayacaktır.

BİZ KARŞI ÇIKARSAK YAPAMAZLAR!


HERKESE SAĞLIK GÜVENLİ GELECEK PLATFORMU

********* 

DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve TDB, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasa Tasarısı’na karşı başlattıkları eylem planı çerçevesinde bugün yeniden alanlara çıktı


Türkiye’nin her yerinde saat 12:30’da alanlarda kitlesel basın açıklamaları gerçekleştirildi.

Ankara
Ankara’da da saat 12:30’da TBMM Dikmen Kapısı önünde bir araya gelindi. Sloganlarıyla, taşıdıkları döviz ve pankartlarla AKP Hükümeti’ni uyaran emekçilere, ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras ile, CHP ve DTP’li bazı milletvekilleri de destek verdi. KESK, DİSK, TMMOB, TTB ve TDB’nin ortak basın açıklaması KESK Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul tarafından okundu. Tombul konuşmasında “Hemen arkamızdaki Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısı altında, sağlığımızı, sosyal haklarımızı ve geleceğimizi yakından ilgilendiren SSGSS Yasa Tasarısı’yla ilgili 2. tur görüşmelere devam ediliyor. Ne yazık ki geleceğimiz, neyi oyladıklarından bile habersiz milletvekillerinin parmak işaretlerine emanet edilmiş durumda. Türkiye adeta, şoförü uykuya dalmış bir otobüs gibi, tehlikeli bir yolculuktadır. IMF’nin pusulasıyla çıkılan bu neo-liberal yolculuk, çalışanların, emeklilerin, kadınların, gençlerin ve de çocuklarımızın geleceğini tehdit ediyor. Bizler bu karanlık seyahatin, gözüne uyku girmeyen yolcularıyız ve otobüs devrilmeden önce başta şoför olmak üzere herkesi uyandırmak boynumuzun borcudur!” dedi.


Tombul Türkiye’ye verilecek kredi için SSGSS Yasasının geçirilmesi konusunda IMF heyeti ne kadar kararlıysa emekçilerinde bu yasayı geçirmeme konusunda onlardan bin kat daha kararlı olduğunu vurguladı ve “İşçiler bu yasaya karşı, kamu çalışanları bu yasaya karşı, kadınlar bu yasaya karşı, gençler bu yasaya karşı ve bizler biliyoruz ki, biz karşı çıkarsak, yapamazlar!” diyerek sözlerini bitirdi.

İstanbul
Bugün İstanbul’da gerçekleşen eylemde saat 12:30’da TEKEL önünde toplanan “Herkese Sağlık Güvenli Gelecek Platformu” Çalışma ve Sosyal Güvenlik Il Müdürlüğü’ne yürüdüler ve burada bir basın açıklaması gerçekleştirdiler. Yaklaşık 200 kişinin katıldığı eylemde “Herkese Sağlık Güvenli Gelecek Platformu” adına bir konuşma yapan Nebahat Bükrek, hükümetin tepkilere kulak tıkadığını belirterek, AKP’nin sadece IMF’e verdiği sözü tutmanın peşinde olduğunu söyledi. Yasa çöpe atılana kadar mücadelede kararlı olduklarını vurgulayan Bükrek, “Konfederasyonlarımız, genel merkezlerimiz öfkemizi görmeli, çığlığımızı duymalıdır. Tereddüt göstermeden, ortaklaşa genel grev – genel direniş kararı alınıp uygulanmalıdır. Biz varız. Biz hazırız. Biz yaparız” dedi.


DİSK, KESK, TMMOB, TTB, TDB adına bir konuşma yapan DİSK Örgütlenme Daire Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu ise mutabık olmadıklarını, yasanın bu haliyle geçemeyeceğini belirtti. Küçükosmanoğlu; “Bizler ülkemizin yarınlarını tehdit eden, çocuklarımızın geleceğini elinden çalan bu yasanın uygulamaya konulmaması için sonuna kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Yasa Tasarısı. Genel Kurul’dan geri çekilmezse Cumhurbaşkanı ve Anayasa mahkemesi süreçlerinde de takipçisi olacağız” dedi.


Eylem atılan; “Hükümet yasanı al başına çal, Kasımpaşa’nın imamı kaça sattın vatanı, Genel grev genel direniş, İşçilerin birliği sermayeyi yenecek” sloganlarıyla sona erdi.Adana
Adana Herkese Sağlık Güvenceli Gelecek Platformu 10 Nisan Perşembe günü SSGSS ye karşı AKP il binası önünde idi. Platform uzun süredir Adana halkını Genel Sağlık Sigortasına karşı bilgilendirmeye ve yapılan eylemlere katmaya çalışıyor. Platform Adana emniyeti tarafından uzun süredir ‘’yasak bölge’’ ilan edilen AKP il binasına yürüdü.5 Ocak meydanından başlayan yürüyüşe yaklaşık 250 kişi katıldı.


Adana emniyeti tarafından yürüyüş iki kere durdurulmak istendi. Platform bileşenleri ise engellemelere oturma eylemi ve ‘’Direne Direne Kazanacağız’’ sloganlarıyla karşılık verdi Emekçilerin kararlı tutum alması sonucu polis barikatı AKP il binasına kadar geri çekildi.
Burada yapılan basın açıklamasında; Genel Sağlık Sigortası tamamen geri çekilene kadar mücadele edileceği ve basına yansılatıldığı gibi yasaya dair herhangi bir uzlaşmanın bulunmadığı vurgulandı. Aynı zamanda Eğitim-Sen tarafından çağrısı yapılan ve 12 Nisan günü gerçekleştirilecek bölgesel mitingde çağırıda bulunuldu.


Eylemde yoğun olarak ‘’Söz Bitti Sıra Eylemde… Sağlık Haktır Satılamaz… Emekçiye Değil Çetelere Barikat… Uzlaşma Yalan Mücadeleye Devam…’’ sloganları atıldı.

Yorumlar