VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

Sosyalizm Mutlu Ediyor

sosyalizmmutluediyor

Sosyalist partilerce yönetilen Venezuela, Brezilya ve Çin halkı mutlu, Türk halkı mutsuz. Türkiye’de mutlu olanların oranı yüzde 39 iken, bu oran;

Venezuela’da 74, Brezilya’da 73, Vietnam’da 64, Çin’de 59. Başka bir araştırma da Türkiye’de yolsuzluğun çok büyük bir sorun olduğunu düşünenlerin oranı ise yüzde 62 olarak saptandı. Bu rakam da, AKP’ye oy vermeyenlerin oranıyla büyük ölçüde örtüşürken, Türkiye’de mutlu olmayanların oranıyla yolsuzlukların büyük sorun gören vatandaşların oranının hemen hemen aynı olması da dikkat çekti.

PEW’in yaptığı iki ayrı araştırma, Türkiye’ye ilişkin dikkat çekici sonuçlar ortaya koydu. Araştırma, AKP’nin uygulamalarıyla, Türk toplumunun önemli ölçüde kutup-laştığını, bu kutuplaşmanın bir tarafının aynı zamanda AKP’nin oy oranı ile de büyük ölçüde örtüştüğünü gösterdi. İlk araştırma, gelişmekte olan ekonomiler sınıfına giren ülkelerin önemli bir bölümünün halkının, 2007 yılına göre bugün hayatlarından daha fazla tatmin sağladığını ortaya koyarken, bu ülkeler arasında Çin, Endonezya ve Malezya gösterildi.

YOLSUZLUK MUTSUZ EDİYOR

Gelişmiş ülkelerdeki mutluluk oranı ile ekonominin büyümesi ile koşut bir artış gösterirken, bunun tek istisnası olarak İspanya gösterildi. İspanya’nın “mutluluk” oranında bir önceki döneme göre yüzde 12’lik bir düşüş ortaya çıktı. Gelişmekte olan ekonomilere sahip ülkeler arasında Meksika yüzde 79’la en fazla mutlu olan ülke olarak öne çıkarken, Meksika’yı yüzde 74 ile Venezuela, yüzde 73 ile Brezilya, yüzde 64 ile Vietnam ve yüzde 59 ile Çin izledi.

Gelişmiş ekonomiye sahip ülkeler arasında ise mutluluk ve yaşamdan tatmin olma oranının en fazla olduğu ülkenin İsrail olması dikkat çekti. Filistin sorunu ve çatışma ortamı içinde bulunmasına karşın, İsrail halkının yüzde 75’i, yaşamından tatmin olduğunu açıklarken, İsrail’i yüzde 60 ile Almanya izledi. Ekonomik krizin vurduğu Yunanistan’da ise halkın sadece yüzde 37’sinin mutlu olduğu ortaya çıktı.

Türkiye’ye ilişkin yapılan çalışmada  ise halkın sadece yüzde 39’nun yaşamından tatmin olduğunu gösterdi. Bu oran, geçen seçimlerde AKP’ye oy verenlerin oranı ile büyük ölçüde örtüşürken, bir başka dikkat çeken nokta,  yolsuzluklara ilişkin yapılan çalışmanın sonuçlarında görüldü. Türkiye’de halkın yüzde 62’i “Yolsuzluk çok büyük sorun” derken, bu oranın bir Türkiye’ye ilişkin önceki araştırmada “yaşamından tatmin olmadığını” söyleyen ve “mutsuz” olduğunu beyan eden vatandaşların oranı ile hemen hemen aynı olması dikkat çekti. Dikkat çeken bir başka nokta ise “Yolsuzluk çok büyük sorun” diyenlerin oranının AKP’ye oy vermeyenlerin oranı ile büyük ölçüde örtüşmesi oldu.

“Yolsuzluk çok büyük sorun” diyenler arasında yüzde 87 ile Kolombiya, yüzde 78 ile Brezilya, yüzde 72 ile Hindistan, yüzde 65 ile Rusya yer aldı.

Deniz Kahraman- Aydınlık

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Devamı

Gizlilik ve Çerez Politikası