VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

SOSYAL İNSAN YAYINLARINDAN ÜÇ KİTAP DAHA

Şubat ayı başlarında “Osmanlı Tarihinin Maddesi”ni tam metin olarak yayınlayarak, Kıvılcımlı’nın Bütün Eserleri’ni yayınlamaya başlayan Sosyal İnsan Yayınları Nisan ayında üç kitap daha yayınlayarak külliyat serisini sürdürdü.

Bugünlerde okura ulaşacak olan kitaplar, sırasıyla: Türkiye’de Kapitalizmin Gelişimi, Emperyalizm: Geberen Kapitalizm ve Kuvayımilliyeciliğimiz 1,  2. Böylece 2 ay gibi kısa bir sürede 4 önemli eser yayınlanmış oluyor.

İlk eserde olduğu gibi, bu eserlerde de kitapların özüne hiç dokunulmadı. Okumayı kolaylaştırmak açısından, günümüz için çok eski ve anlaşılmaz kalan bazı kelimeler ve deyimlerin bugün kullanılan anlamları [ ] içinde verildi. Osmanlı Tarihi eserinde kendi sadeleştirdiğimiz kelimeleri de normal ( ) içinde vermiştik. O zaman da hangi parantezin Kıvılcımlı’nın, hangilerinin bizim olduğu karışmıştı. Bu kitaplarda ayrım belirlenmiş oldu böylece. Bundan sonraki kitaplarda da yöntemimiz bu olacak.

Kuvayımilliyeceliğimiz ve İkinci Kuvayımilliyeciliğimiz eseri, Kıvılcımlı’nın sağlığında bir kez basıldıktan sonra, başkalarınca bir daha basılmamış. Vatan Partisinin Gerekçesi olan “Kuvayımilliyeciliğimiz” ve 27 Mayıs’ı yapan M.B.K. ye yazılan mektuplardan oluşan II. Kuvayımilliyeciliğimiz ilk defa Sosyal İnsan Yayınları tarafından yeniden basılıyor. Bu çok önemli eseri yeniden okura ulaştırırken, ilk baskının aksine, yazım sırasına göre davrandık. İlk baskıda, dönemin şartları ve güncellik kaygısıyla olsa gerek, M.B.K. ya mektuplar öne, 1954 yazım tarihli “Gerekçe” arkaya basılmış. Biz Gerekçeyi öne alarak, yazılış sırasını gözetmiş olduk.

Sosyal İnsan Yayınları, Bütün Eserler’in yayınlanmasını belli bir proje esasına göre yayınlamaya devam ediyor, edecek. Bu eserleri aktif bir biçimde dağıtmak, tartıştırmak, gerçek muhataplarına ulaştırmak görevi de hepimizin.

Ahmet Kale – Genel Yayın Yönetmeni

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Devamı

Gizlilik ve Çerez Politikası