VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

SİVAS KATLİAMI ÜZERİNE NE DEMİŞLERDİ?.. İBRETLE OKUYUN!..

Yazar: Güntekin Eke


SÜLEYMAN DEMİREL (Dönemin Cumhurbaşkanı):

“Olay münferittir. Ağır tahrik var. Bu tahrik sonucu halk galeyana gelmiş.”
NECMETTİN ERBAKAN(Dönemin Refah Partisi Başkanı):
”Olaylar belli bir maksatla Sivas’a giden bir ekibin milletin inancına karşı nezaketsiz sözler sarfetmesi, tahrik etmesi yüzünden meydana gelmiş, halk galeyana kapılmıştır.”
TEMEL KARAMOLLAOĞLU(Dönemin Sivas Belediye Başkanı):
“Hadise üzücü. Ama Aziz Nesin buraya gelmemeliydi, milli değerlere, inançlara zararlı bir insan. Ben Aziz Nesin’in
fikirlerine ve inançlarına katılmıyorum. Allah’a inanıyorum, milletimi seviyorum.”
TANSU ÇİLLER(Dönemin Başbakanı):
“Ölen hiç kimse Alevi-Sünni çekişmesinden dolayı ölmüş değildir. Hatta bu otelin etrafını saran vatandaşlarımıza da hiç bir zarar gelmemiştir. Onlardan ölen ve yaralanan yoktur.”
MEHMET GAZİOĞLU(Dönemin İçişleri Bakanı):
“”Aziz Nesin’in halkın inançlarına karşı bilinen tahrikleriyle halk galeyana gelerek tepki göstermiştir.”
FEHMİ KORU:
Komik hikâyelere imza atan yazar Aziz Nesin, bu defa izleri uzun yıllar kalacak bir trajedinin kahramanı oldu. Sivas’ta ilk elde 35 kişinin ölümü, çok sayıda kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan arbede, onun merkezinde bulunduğu yoğun tahriklerle meydana geldi.”
RTE(Mahkemenin zaman aşımı kararı için):
“Hayırlı olsun!”
MEHMET BARLAS(Sabah Gazetesi Yazarı):
“Laikliği, kitlelerin öfkesine sürmeyelim!”
CENGİZ ÇANDAR(Sabah Gazetesi Yazarı):
“Devletin vurdumduymazlığı ve aczi “birey”in provokatörlüğü olgusunu ortadan kaldırmaz… ‘Türk milletinin yüzde altmışından fazlasının aptal olduğu’ kanaatini her yerde tekrarlayan Aziz Nesin’in bu saptamasında doğru bir husus var: Eğer seksenine dayanmış Aziz Nesin bunak değilse, Türk milletinin bir aptal ferdi.”
SEBAHATTİN ÖNKİBAR(Türkiye Gazetesi Yazarı):
“Sivas olaylarının müsebbibi “Pir Sultan Abdal’ı anma” adı altında tahrik kıt’alarının bölgeye gelmesine izin veren yetkililer ile mukaddes kitabımıza dil uzatan yazar Aziz Nesin’dir… Yaptığı iş fikirlerini açıklamak değil tahrike vesile olacak şekilde kutsal değerlerimize taarruzdur.”
NAZLI ILICAK(Tercüman Gazetesi Yazarı):
“Müslümanlığa sövmek herhalde fikir hürriyetinin kapsamı içinde alınamaz. Aziz Nesin bir süredir belki de enteresan olabilme gayretiyle “sıra dışı” konuşmalar yapıyor halbuki mizah yazarı olarak kalsaydı, toplumumuz nezdinde şüphesiz daha saygı değer bir konumda bulunacaktı…Milli ve manevi değerleri yıkma çabasını hoş karşılamıyoruz. Eğer Aziz Nesin gibiler Türkiye’de çoğunlukta olsaydı bizler köksüz, inançsız, kendine güvenmeyen bir toplum olurduk…Olayın abartılarak batı basınına yansıyacağına eminiz. Sivas’taki katliamın münferit ve kendine özgü şartlar içinde geliştiği unutularak köktenci akımlarda bir tırmanış olarak gösterilmesi de mümkündür…”
ERTUĞRUL ÖZKÖK(Hürriyet Gazetesi Yazarı):
“Böylece, bir tahrik, başka bir tahrikle büyüyor. Aziz Nesin’in hassasiyet yaratan, tahrike varan sözleri, karşı tahrikle birleşiyor ve hepimizi ciddi şekilde endişelendiren bu sonuç ortaya çıkıyor… Ama bir gün tarih yazıldığı zaman, bu katliamı gerçekleştirenler kadar, buna psikolojik zemin hazırlayan insanlar da sorumlu tutulacaktır. Bu, elinde benzinle otel lobisini yakan için de geçerlidir, ne yazık ki, Aziz Nesin için de…”

Yorumlar