VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

SİNTER METAL İŞÇİLERİ DİRENİYOR

0

Yazar Birleşik Metal İş Sendikası

3 Ekim Cumartesi Sinter Metal İşçileriyle Dayanışma Gecesi

 

Sinter Metal İşçileri, Avrupa Parlamentosu’nda…

Sendikamıza üye oldukları için 22 Aralık 2008 tarihinde işten çıkartılan ve tazminatları hala ödenmeyen, işe iade davaları ise devam eden Sinter Metal işçileri yaşadıkları sıkıntıları uluslararası platforma taşıdılar.

12 Eylül yasalarının mağduru Sinter Metal işçileri adına komite üyesi 4 işçi, Sendikamız Örgütlenme Sekreteri Özkan Atar ile birlikte Avrupa Metal Sendikaları Federasyonunun (EMF) 20-21 Eylül 2009 tarihlerinde gerçekleştirilen toplantısına katılmak için gittikleri Brüksel’de, Avrupa Komisyonu Olli Rehn Kabinesi’nden Taneli Lahti ve Avrupa Komisyonu Türkiye Ofisi’nden Jülien Desment ile görüştüler

 BİRLEŞİK METAL-İŞ

BİRLEŞİK METAL İŞÇİLERİ SENDİKASI

UNITED METALWORKERS’ UNION

BASIN BÜLTENİ

25.09.2009

SİNTER METAL İŞÇİLERİ
YAŞADIKLARI HUKUKSUZLUĞU, BU KEZ DE KENDİLERİ GİDEREK
AVRUPA’YA ANLATTILAR
DİSK/Birleşik Metal-İş Sendikasına üye oldukları için 22 Aralık 2008 tarihinde işten çıkartılan ve tazminatları hala ödenmeyen, işe iade davaları ise devam eden Sinter Metal işçileri yaşadıkları sıkıntıları uluslararası platforma taşıdılar.
12 Eylül yasalarının mağduru Sinter Metal işçileri adına  komite üyesi 4 işçi,  üyesi oldukları DİSK/Birleşik Metal-İş Sendikası Örgütlenme Sekreteri Özkan Atar ile birlikte Avrupa Metal Sendikaları Federasyonunun (EMF) 20-21 Eylül 2009 tarihlerinde gerçekleştirilen toplantısına katılmak için  gittikleri Brüksel’de, Avrupa Komisyonu Olli Rehn Kabinesi’nden Taneli Lahti ve Avrupa komisyonu Türkiye Ofisi’nden Jülien Desment ile görüştüler.
EMF Genel Sekreteri Peter Sherer ile birlikte Avrupa komisyonu Olli Rehn Kabinesi’nden Taneli LAHTI ve Avrupa komisyonu Türkiye ofisinde görevli Julien DESMENT ile Avrupa parlamentosunda 1 saat süren bir görüşmede delegasyonumuzun dile getirdiği sorunlar dikkatle izlendi.
Tanili Lahti ve Jülien Desmend, yapılan görüşmede Türkiye’nin AB ile ilgili gelişme raporunun üç hafta içinde yayınlanacağını ve delegasyonumuzun sunduğu bilgilerin bu açıdan son derece yararlı olduğunu, bu bilgilerin hazırlanacak raporda dikkate alınacağını belirttiler.
DİSK/Birleşik Metal-İş Sendikasına üye oldukları için 22 Aralık 2008 tarihinde işten çıkartılan ve tazminatları hala ödenmeyen, işe iade davaları ise devam eden Sinter Metal işçileri yaşadıkları sıkıntıları uluslararası platforma taşıdılar.
Ayrıca EMF üyesi sendikalara, üretiminin büyük bölümünü Avrupa’ya satan Sinter Metal’e buralardaki şirketler üzerinden baskı yapılarak işçilere yapmış olduğu saldırılardan biran önce vazgeçmesinin sağlanması talebi iletildi.
Birleşik Metal-İş Sendikası üyesi işçiler bizzat katıldıkları toplantılarda Sinter Metal işverenin yasa tanımaz tavrını EMF toplantısında ve Avrupa Parlamentosunda dile getirerek, Türkiye’de çalışma koşullarının yetersizliği ve İLO standartlarına uymayan Sendikal  Mevzuatla ilgili sıkıntılarını, haklı oldukları halde geciken hukuki sürecin yarattığı sıkıntıları anlattılar.
Ayrıca önceden hazırlanan Sinter Metal’deki sendikalaşma mücadelesini ve hak ihlallerini anlatan Sendika dergisinin özel İngilizce baskısı ve hem Sinter’i hem de ülkemizdeki sendikal mevzuatı, hak ihlallerini, anti demokratik durumu anlatan CD ler tüm delegasyona dağıtıldı.
3-10 Ekim Dünya Güvencesiz Çalışmaya Karşı Mücadele Haftası kapsamında 3 Ekim 2009 tarihinde Kartal Hasan Ali Yücel Kültür Merkezinde yapılacak olan Sinter Metal işçileriyle Dayanışma Gecesine destek olmak ve yine Kartal ilçe merkezinde yapılacak  güvencesiz çalışmayı protesto yürüyüşüne üyesi olduğumuz Uluslararası Metal İşçileri Federasyonu (İMF) Genel Sekreteri Jyrki Raina da katılacağını açıkladı.  
RLEŞİK METAL-İŞ SENDİKASI
 

İlk yorumunuzu yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.