VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

Sadık Göksu’yu Yitirdik

Nezih Gençler :
Sadık Göksu abimizi kaybettik. Hepimizin başı sağolsun…

Sadık Göksu’nun Hayatı :

Sadık Göksu 1932 yılında İstanbul’da doğdu. Vefa Lisesi’nden ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’nden mezun oldu. 1956 yılında, İstanbul Çiçekçiler Esnaf Derneği’ni (Odası’nı) kurdu. Lisede Felsefe öğretmenliği ve 1960-1970 yılları arasında da sendikalarda görev yaptı, Cumhuriyet, Akşam, Milliyet ve diğer bazı gazetelerde, dergilerde yazılar yazdı. Bazı dergilerin yanı sıra Cem Dergisi’nin de yayınında görev aldı.

1974 yılında, İstanbul Şehir Tiyatroları’nda, Muhsin Ertuğrul’un Genel Sanat Yönetmenliği döneminde, Halkla İlişkiler Danışmanlığı’nda görev alarak, Tiyatro ve Eğitim örgütü arasında özgün bir bağ kurdu. 1978 yılında, Başkan Aytekin Kotil zamanında, İstanbul (Büyükşehir) Belediyesi’nin ilk Esnaf Danışmanı oldu. 1980 yılında Danışman olarak, Kırşehir Ahilik törenlerine katıldı. Bu alanda araştırmalara başladı. Ahilik ile ilgili olarak toplumun bilgilenerek bilinç kazanması için çalışmalarına hız verdi. Eğitim, tiyatro, genel kültür, sendikacılık, Ahilik, Alevilik, esnaflık, toplumsal örgütlenme, siyaset, anı ve başka konularda bildiriler sundu, yazılar yazdı.
1984 yılında İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin Ahilik Kültürü Danışmanlığı’na getirildi. Sadık Göksu’nun yayınlanmış 5 eseri bulunmakta.

Sadık Göksu Kitapları :

Kitap AdıBasım TarihiYayınevi
“Darbeler, “Demirkırat’lar ve 27 Mayıs”1992Anahtar Kitaplar Yayınevi
“Sokrat ve Eflatun’dan Günümüze Ahilik”2000Polat Kitapçılık
“Kıvılcımlı Yazılar”2006El Yayınları
“Kırkambar: Ahilik Ansiklopedisi ( Ahilik Tarih Öncesinde Başlar)”2010Uranus
“Anılarım”2016Uranus
Yorumlar