VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

Rusya’nın Çıkmazı

Putin,“Birçok kişi kendi hayatını Lenin’inkiyle ilişkilendiriyor. Lenin’i gömmek demek bu insanların boşuna yaşadığı anlamına gelir”.
2012 yılında,Rusya Devlet Başkanı Vladinir Putin,Lenin’in Mozolesi’nin Kızıl Meydan’dan çıkarılmasını isteyenlere tepki göstermiş;Mozolenin Rusya’nın gelenekleriyle ilgisi olmadığını savunanlara, “Geleneklerimizle bağdaşmayan ne var ki…” diye sormuştu.
2016 yılında, yani Lenin’in ölümünden 92.yıl sonra Rus devleti ile 1917 Devrimi’nin kahramanı arasında artık hiçbir ideolojik ortalık yön bulunmuyor. Buna rağmen Vladimir Vladimiroviç Putin, 20. yüzyıla damgasını vuran liderlerin başında gelen Lenin’e sahip çıkıyor(mu?).
Putin,Rusya Devlet Başkanlığı Bilim ve Eğitim Konseyi toplantısında yaptığı konuşmada:”Düşünce akımını yönetmek doğru bir şey ancak bu düşüncenin doğru sonuçlara yol açması gerekir. Yani, Vladimir İlyiç’in (Lenin) yaptığı gibi değil. Lenin’in savunduğu düşünce, nihayetinde Sovyetler Birliği’nin dağılmasına yol açtı. O dönemde özerklik ve benzeri birçok fikir vardı. Rusya adı verilen binanın altına atom bombası yerleştirdiler ve daha sonra Rusya sarsıldı. (Onlara göre) barışçıl devrime ihtiyacımız yoktu. İşte, o dönemdeki düşünce böyleydi.”1

Kaynak:
[1]http://tr.sputniknews.com/rusya/20160121/1020360133/putin-lenin-sscb-rusya.html

İlk yorumunuz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Devamı