VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

Rusya Başkanı Vladimir Putin:”Terörü Destekleyen Bir Güç Tarafından Sırttan Bıçaklamadır”

Vladimir-PutinRusya Başkanı Vladimir Putin Rus savaş uçağının Suriye semalarında düşürülmesinin, terörü destekleyen bir güç tarafından sırttan bıçaklama niteliğinde olduğunu belirterek bunun Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkilere ciddi ve kötü akıbetleri olacağını ifade etti.
Putin Ürdün Kralı II. Abdullah ile bugün Rusya’nın Suchi Şehrinde bulunduğu görüşmede; bu olayların teröre karşı savaş çerçevesinden çıktığını söyledi. Askerlerin teröre karşı savaşta bulunmaları ve canlarını feda etmelerinin normal bir şey olduğunu söyleyen Putin; fakat bu günkü kurbanların, teröristlerle işbirliği içinde olanlar tarafından sırttan bıçaklama neticesinde olduğuna dikkat çekti.
Putin Rus savaş uçağının Suriye semalarında Türk savaş uçakları tarafından hava – hava füzeleriyle hedef alındığına vurgu yapan Putin; uçağın Türkiye sınırlarından 4 km uzaklıkta Suriye toprakları içinde düştüğünü belirtti. Putin uçağın 6 km yükseklikte olup Türkiye sınırlarından da 1 km uzaklıkta olduğunun da altını çizdi.
Rus uçakları ve pilotlarının hiçbir şekilde Türkiye’yi tehdit etmediğine dikkat çeken Putin; bunun apaçık ve net olduğunu söyledi. Putin Rus uçakların Suriye topraklarındaki dağlık bölgelerde IŞİD mevkilerini ve Rusya federasyonundan giden tekfircileri vurmakta olduğunu belirtti.
Rusya’nın bir süre önce söz konusu teröristler aracılığı ile Türkiye’ye büyük miktarda petrole ek olarak yine büyük miktarda paraların gönderildiğini tespit edip kanıtladığına dikkat çeken Putin; dolayısıyla Rusya’nın terörle mücadele etmesi nedeniyle bu olayı sırttan bıçaklama olarak nitelendirdiğini ifade etti.
Putin Rusya’nın Suriye’de hava operasyonları gerçekleştiren uçakların selameti konusunda ABD ile anlaştığına dikkat çekerken, Türkiye’nin de bilindiği üzere Amerikan koalisyonu saflarında teröre karşı savaştıklarını ilan eden taraflardan biri olduğuna işaret etti.
IŞİD’in Türkiye’ye sattığı çalıntı petrol aracılığı ile yüzlerce hatta beklide milyarlarca dolar finans elde ettiğini belirten Putin; birçok devletin güçleri tarafından korunan bu tekfirci teröristlerin Avrupa ve daha başka bölgelerde nasıl ve neden terör eylemlerinde bulunduklarının da bilindiğini söyledi.
Rusya Başkanı Putin, ülkesinin Türkiye ile her daim sadece komşu bir devlet değil, dost bir devlet olarak ilişkilerini yürütmeye çalıştığına işaret ederken; Türklerin hemen ve direk Rusya ile bağlantıya geçmeleri yerine NATO’daki ortaklarıyla temasa geçmelerinin tuhaflığına dikkat çekti. Putin Türkiye’nin NATO’yu IŞİD’in hizmetine koymaya çalıştıklarına işaret etti.
Her ülkenin kendi çıkarları doğrultusunda tutum ve politikalarının olmasını Rusya’nın gayet iyi bir şekilde idrak edebileceğini belirten Putin; fakat bugün meydana gelen olayı kabullenmesinin kesinlikle mümkün olmadığını da vurguladı.(Soçi-Moskova)

İlk yorumunuz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Devamı