VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

Rus uçağının düşürülmesinde Amerika’nın parmağı mı var?

Rusya Su-24 savaş uçağı memuriyetten döndüğü sırada, Türkiye’ye ait olduğu söylenen savaş uçaklarının pususuna düştü. Uçakların pilotlarının Türk mü, Amerikalı mı yoksa NATO’nun pilotları mı oldukları henüz netleşmiş değil.
Uçağın düşürülmesini korkakça bir girişim olarak değerlendiren Rusya dostu ülkelerin analistlerinden bazıları, söz konusu girişimin genel olarak Amerika ve NATO’nun ve daha özeldeyse Türkiye’nin benimsemiş oldukları dar görüşlülük doğrultusunda gerçekleştiğini düşünmekteler. Çünkü, Rus savaş uçaklarının müdahalesiyle ortaya çıkan kazanımlar, Suriye’deki savaşın seyrini değiştirecek kabiliyetleri ve Suriye ordusunun ilerleyişi tam olarak görünür olmuştu.
Eğer Rusya hava saldırısı bu şekilde iki ay devam ederse, Suriye’deki durum bütünüyle değişecektir ve Suriye’nin resmi varlığı ülkenin bütün bölgelerinde özellikle Rakka’da kendini gösterecektir.
Türkiye’nin Amerika’dan izin alarak Rus savaş uçağını düşürdüğünü düşünürsek, sonucu kötü olacak bir durumla karşı karşıya geldiğimizi söylemek gerekir. Türkiye, böyle bir girişimin Rusya ile ilişkilerin gerilmesiyle sonuçlanacağını, siyasi meseleler haricinde, Rusya’nın Türkiye’de elektrik santrallerini karşılıksız olarak kurması, Şerm-u Şeyh olayının ardından milyarlarca doları Türkiye’ye kazandıracak binlerce Rus turistin ülkeye gelişi, ve gaz, petrol konuları gibi önemli pek çok ekonomik konuda oldukça ciddi sonuçlar doğuracağını iyi bilmektedir.
Rus uçağının düşürülmesi Amerika’nın direktifiyle olmuşsa, yine de Vladimir Putin’in ‘arkadan hançerlendik’ şeklindeki ifadesi yerinde bir ifade olmuştur, çünkü Putin Suriye’de yeni siyasi ufuklar açma konusunda Türkiye ile yeni ilişkiler kurma yönünde büyük imkanlar teşhisinde bulunmuştu.
Herhalukarda, söz konusu operasyonu ister Türkiye ister başka ülkeler gerçekleştirmiş olsun sonuçları Türkiye’ye yönelik olacaktır. Ankara, verdiği bu mesajla Suriye ve Rusya kabul etmese de uçuşa yasak bölgeyi belirlediğini söylemek istiyor.
Kendini maceradan uzak tutmuş olan Amerika ise problemin kaynağı ve sebebidir. ABD, özellikle Suriye ordusunun Rus hava desteğini alarak Lazikiye yamaçlarında kaydettiği önemli ilerlemelerden sonra, Suriye’de olup bitenden kaygılanmaya başladı. Dolaysıyla, Rusya’nın Suriye’deki müdahalesinden duyduğu kaygıyı dışa vurmak istiyordu ve bilinçli olarak kendisinin tertiplemiş olduğu bu operasyonu başlattı. Şüphesiz Rusya da sessiz kalmayacaktır.
Hiç şüphesiz gelişmelerin gidişatı üzerinde operasyonun ciddi bir etkisi olacaktır ve Rusya, hadiseyi bütün boyutlarıyla incelemeye alacaktır.Zira Rusya hedeflerinin gerçekleşmiş olduğunu görsün diyerek, bu niyetle Suriye’ye müdahale etti. Böylece, acaba bu olay Rusya ve Amerika arasındaki sorunları daha karmaşık hale mi getirecek yoksa geçici bir aşama mı olacak?
Rusya, Amerika’nın kendi saldırısını başlattığını ve bununla yetinmeyeceğini düşünmektedir; Rus pilotun öldürülmesi görmezlikten gelinecek bir konu olmayıp aslında çok önemli bir mesaj içermektedir ki şu iki durumla sonuçlanabilir:

  1. Rus etkisinin kırılması
  2. Rusya’nın Suriye’ye askeri müdahalesinden önceki rolünü ifa etmesine ilişkin geçmiş anlaşmanın güncelleştirilmesi

Amerikalılara göre ikinci şık kendileri açısından daha iyidir, çünkü çatışmalar çıkarlar üzerinde ve kontrolsüz askeri yönelimlerle alakalı olmayıp tamamen siyasi çatışmalardır.

El-Vatan
Çev: Mehmet Gönül
Kaynak:Welayet News

Yorumlar