VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

Rameau’nun Yeğeni

            <strong><span style="font-size: 14pt;">B</span></strong>u güzel diyalogda Diderot, Rameau'nun yeğeninin ağzından toplumsal eşitsizliklere ve insanların bencilce davranışlarına keskin taşlamalar yöneltirken ahlak üzerine düşüncelerini dile getirmiştir. İnsanın toplum içinde başkalarıyla ilişkilerinde davranışlarını dengelemek zorunda olduğunu da düşünmektedir. Bir anlamda insanın amacı mutlu olmaktır;amaca ulaşmak için hangi yolu seçmeli? Öyle kişiler vardır ki, mutluluğa ermek için başkalarına zarar verir kötülük etmekten çekinmezler. Buna karşılık iyi erdemleri olduğu halde mutlu olamayan insanlarda vardır.

Aslında bu çelişki onun ahlak konusundaki kaygısını dile getirmektedir. Buna göre insan sadece acıdan kaçmak ve zevke koşmakla mutlu olamaz. Bundan başka insan Rousseau’nun ileri sürdüğü gibi doğuştan iyi ya da kötü değildir.Bu ahlak anlayışında, bireyin özgürlük amacını, toplumun gereksinimleriyle uyum sağlaması gereği savunulur. Sonuçta birey mutluluğunu sağlamak için büyük bir özgürlüğe sahiptir ama topluma karşı olmamak koşuluyla. Adalet ilkesi, insanın kendine ve başkalarına karşı olan ödevlerini dengelemesine dayanır. Bu noktada, insanın doğal bir yaratık olarak ödevleri, yurttaş olarak ödevleriyle birleşmektedir.

Denis Diderot
Engin Yayıncılık / Dünya Klasikleri Dizisi
Çeviren: Adnan Cemgil
1991 yılı
159 sayfa

Denis Diderot
Çeviren: Adnan Cemgil
İş Bankası Kültür Yayınları / Hasan Ali Yücel Klasikler Dizisi
Haziran 2013
112 sayfa

Denis Diderot (1713-1784): Aydınlanma döneminin en önemli yazar ve düşünürlerindendir. Encyclopédie’nin yayın yönetmenliğini üstlendi, yazdığı edebi ve felsefi eserlerin yanı sıra geçinmek için çeviriler yaptı. En önemli ve en kalıcı eserleri arasında yer alan Rameau’nun Yeğeni ölümünden sonra 1821 yılında yayımlandı. Yazar bu eserinde ahlak ve eğitim konularını ele alırken, döneminin ilişkilerini ve sanat anlayışını da eleştirmiştir. Diderot kuramları kadar bunları karşılıklı konuşma biçiminde sunuşuyla da ilgi çekmiştir.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.