VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

R.TAYYİP ERDOĞAN DAVOS’TA ORTADOĞU HALKLARININ VE TÜM İNSANLIĞIN ORTAK VİCDANININ SESİ OLDU

Yazar Vatan Postası

Erdoğan Benim için Davos bitti  dedi

«Dünyamız, uluslarüstü finans-kapitalin (mali sermayenin) güdümündeki Amerikan, Avrupa ve İsrail emperyalist güç merkezlerinin dengeli-dengesiz yönetim, denetim ve kontrolunda.

Türkiyemiz ve halkımız da bu uluslarüstü finans-kapitalin ortağı olan “yerli” finans-kapital masasının ekonomi-politik iktidarı altında ezilip sömürülmekte.Hem Amerikan, hem Avrupa hem de İsrail emperyalist güç merkezleri ile çeşitli ekonomik-ticari-askeri, ikili-çoklu anlaşmalarla bağımlı halde tutulan ülkemizin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Davos’taki bu tavrını, herşeye rağmen; (İsrail ile halen yürürlükte olan tüm anlaşmalara rağmen) olumlu, onurlu ve doğru buluyoruz.

Onu böyle bir davranışa iten, bir başka deyişle, Erdoğan’ı böyle bir tavra mahkum eden determinizmin Anadolu coğrafyasının tarihi gelenek-göreneklere dayalı insan kollektif aksiyon üretici gücü olduğu şüphe götürmez bir gerçekliktir.

Çanakkale, 19 Mayıs, 27 Mayıs, 68 ve 78 devrimci gençlik hareketleriyle zaman zaman ileriye çıkan orijinalliklerimiz; Orta-Barbar(*) göçebe kankardeşlik: “Türklük”-“Kürtlük”-“Araplık” dayanışması ile Yukarı-Barbar kenttaşlık-yurttaşlık: “komşun açken sen tok yatamazsın”, “inne meel müslümine ihve: hiç şüphe yok ki tüm müslümanlar kardeştir” dayanışmaları ve ruhuna dayınır. Aynı ruh Filistin’de Nasrallahlarda, Hizbullahlarda, Hamaslarda ete kemiğe bürünüyor… Benzer dinamiklerden kaynaklanan Chavezlerle kucaklaşıyor…

İşte bu “ahval ve şerait” içinde Recep Tayyip Erdoğan emperyalizmin “kilise” ya da “havra”sının duvarına “işemiştir”. İyi yapmıştır. Daha doğrusu, içinden çıktığı coğrafyanın determinizmi ona bunu yaptırtmıştır.

Ancak daha önceki örneklerde de görüldüğü gibi böyle “denetlenemez” çıkışları yapanların başlarına neler geldiği malumdur. Gazi Mustafa Kemal’in başına gelenler, Bandırma konuşmasından sonra Menderes’in başına gelenler, Cemal Gürsel’in başına gelenler, Kenedylerin başına gelenler… Avrasya açılımından sonra Özal’ın başına gelenler, Eşref Bitlis’den Uğur Mumcu’ya kadar uzanan seri cinayetler… “Allah” Recep Tayyip Eroğan’ı böyle “kaza”lardan esirgesin!!! Bu uyarıyı bu siteden daha önce de kendisine yapmıştık.

Bıkmadan, usanmadan tekrar edeceğiz; ordulaşmış ve örgütlenmiş halktan başka dayanacak ve sığınacak hiçbir güç yoktur. Bir kez daha hatırlatırız, tıklayın.

(*) Buradaki “barbar” kavramını sosyolojik anlamıyla kullanıyoruz. Kimilerinin yakıştırdığı gibi “kızıl sakal” ya da çoğu batılıların kullandığı gibi vurucu-kırıcı-yakıcı-yıkıcı anlamlarıyla veya Greklerin yabancılar için kullandıkları anlamıyla buradaki “barbar” anlamının alakası yoktur.

Şimdi Recep Tayyip Erdoğan’ın Davos çıkışını İZLEYELİM , okuyalım.» (Vatan Postası)

Sayın Peres benden yaşlısın… sesin çok yüksek çıkıyor.

Biliyorum ki sesinin bu kadar yüksek çıkması suçluluk psikolojisinin gereğidir.

Benim sesim bu kadar çok yüksek çıkmayacak. Bunu böyle bilesin.

Öldürmeye gelince… Siz öldürmeyi çok iyi bilirsiniz.

Plajlardaki çocukları nasıl öldürdüğünüzü, nasıl vurduğunuzu çok iyi biliyorum…

Şu zulme alkış tutanları da ayrıca kınıyorum. Peki çocukları öldürenleri kalkıp da alkışlamak öyle zannediyorum ki insanlık suçudur…

Ülkenizde başbakanlık yapmış kişilerin sözleri vardır.

Ülkenizde başbakanlık yapmış 2 kişinin bana çok önemli lafları vardır.  Filistin’e, tankların üstünde girdiği zaman, ‘kendimi bir başka mutlu addediyorum’ diyen başbakanlarınız var. Tankların üzerine çıkıp da ‘Filistin’e girince mutlu oluyorum’ diyen başbakanlarınız var. Ve bana sayılar veriyorsunuz. İsmini de veririm, belki merak edenleriniz vardır.

Bu zulümleri alkışlayanları da ayıplıyorum.

Sadece size, iki söz söyleyeceğim… sözümü kesmeyin… Tevrat’ın 6. maddesi der ki  ‘öldürmeyeceksin’. Burada öldürme var. Bu da çok enteresan…

Avi Şalom Guardina’da bunu söylüyor: “İsrail Haydut devlet haline gelmiştir”. Kendisi bir yahudidir.

Biri Oxford Üniversitesinde profesör diğeri israil ordusunda asker iki İsrail vatandaşının, İsrail’i  eleştiren açıklamalarını da elindeki notlardan okuyan Başbakan Erdoğan, sözünü kesen oturum  yöneticisine de dönerek, “Sana da çok teşekkür ediyorum! Benim için de bundan böyle Davos bitmiştir. Daha Davos’a gelmem. Siz konuşturmuyorsunuz. 25 dakika  konuştu, 12 dakika konuştum. Olmaz.” dedi.

Yorumlar