VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

PROFESYONEL CANİLER

Özel askerlerin oluşturduğu
özel ordular artık dev bir pazar.

Bu pazarda ne satılıyor?

Kapitalizmin tarihöncesindeki pamuk, tütün, haşhaş plantasyonlarında çalışmaya zorlanan kölelerin başına dikilen kırbaçlı adamların yerini profesyonel caniler alıyor. Tekellerin güvenlik ordusu yılda 120 milyar doların döndüğü bir sanayi haline geldi.

120 milyar dolarlık sektörün 50’den fazla ülkede faaliyet gösterdiği ve sektörün büyüme hızının olağanüstü olduğu ifade ediliyor.

En hızlı büyüyen sektör

Merkezi Washington’da bulunan Brooking Institution’ın hazırladığı raporda, Afganistan, Irak, Kolombiya, Nijerya, Rusya ve Suudi Arabistan gibi bölgelerde çarpışan özel şirketlere mensup askerlerin, en hızlı büyüyen sanayi sektörünü oluşturur hale geldikleri belirtildi.

“Bu bir ihtiyaç”

Profesyonel caniler “sanayi”, “sektör” gibi tanımlamalarla olağan hale getirilmeye çalışılırken raporda, soğuk savaşın ardından orduların küçülmesi ve buna ters olarak “küresel tehditlerin artmasının” bu tür özel güçlere duyulan ihtiyacı göz ardı edilemez hale getirdiği de belirtiliyor. Sektörün kendine has jargonunun oluştuğu, kiralık silahların ve benzeri uygulamaların ortaya çıktığı da hatırlattılıyor.

Ordu kuruyorlar

Rus parlementosu geçtiğimiz Temmuz ayında enerji tekelleri Gazprom ve Transneft’a boru hatlarını koruması için kendi silahlı birliklerini kurma hakkı tanımıştı.

Devlet içinde devlet olmakla eleştirilen Gazprom, Rusya’daki en büyük medya grubunun ve ülkenin en büyük üçüncü bankasının sahibi. Gazprom ayrıca, Avrupa’nın bir numaralı doğalgaz sağlayıcısı. Transneft ise, Rusya’daki petrol boru hatlarının tamamını kontrol ediyor.

Tasarı parlamentodaki oylamada 341 oyla yasalaştırılmıştı. Yasaya ilk günden beri karşı çıkan sol çevreler ise “ülkede ayrı orduların oluşturulması”nın yol açacağı sakıncalara dikkat çekmişlerdi.

144 sendikacı katledilmişti

Profesyonel caniler sektörünün gelişmesiyle birlikte sendikacı katliamı

da doğrusal bir oranda artmış 2006 yılı içinde tam 144 sendikacı öldürülürken, 800’den fazlası ise yaralanmış ya da işkenceye uğramıştı.Savaşın özelleşmesi

“Bu alanda da her şey kapitalist ‘serbest piyasa’nın mantığı içinde yapılıyor; kapitalist rasyonalite bunu gerektiriyor. Savaş rekabetin konusu olurken askeri operasyonlar ticari sözleşmelerle neredeyse borsaya açılmış oluyor. Savaşın özelleşmesi bu yönüyle kapitalizmin ruhuyla olduğu kadar dönemin ihtiyaç ve yönelimleriyle de çakışıyor.

Tıpkı sanayideki parçabaşı üretimde olduğu gibi kaç parça mal ürettiyse o kadar ücret alan işçi gibi, öldürdüğü her insan için prim alan profesyonel kelle avcıları ve esnek, hareketli ve kar hırsıyla gözü dönmüş özel ordular söz konusu olan. Ve bugün bunlar kendi pazarlarını kendileri yaratacak denli gelişip serpildiler.

Türkiye bu trendin dışında kalmadı; birkaç yıl önce başlayan özel güvenlik uygulamasıyla şirketlerin, tekellerin kendi güvenliklerini üstlenerek fabrikaların, sanayi bölgelerinin etrafının kameralarla, tel örgülerle çevrilerek özel güvenlik personeli ile korumaya alınması; yani güvenliğin özelleşmesinden sonra şimdi de paralı askerliğe geçişle yeni bir aşamaya gelinmiş oldu.” (Gladyatör birliklerine geçiş -II)

İlk yorumunuz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Devamı